Pravobraniteljica o vršnjačkom nasilju u Splitu: ‘Veliki izazovi stavljeni su pred roditelje’
Nakon što su se snimke nasilja nad maloljetnom djevojkom proširile društvenim mrežama, policija je provela kriminalističko istraživanje nad četiri maloljetne osobe. Snimka je uklonjena s društvenih mreža, a policija je zahvalila građanima koji su istu snimku prijavili. Za naš je portal o cijelom tom slučaju reagirala i pravobraniteljica za djecu, Helenca Pirnat Dragičević. Kao najveći problem istaknula je nedostatak empatije i osjetljivosti kod djece te olako nanošenje patnje drugom djetetu i da se na ovakve i slične slučajeve nasilja treba reagirati strogo i sa sankcijama.
Maloljetna djevojka kleči na ulici dok ju njene vršnjakinje šamaraju i udaraju s leđa. Prizori su to videa koji se na sam Uskrs proširio društvenim mrežama, na što je brzo reagirala splitska policija i to zahvaljujući mnogobrojnim prijavama građana. Zbog verbalnog i fizičkog nasilja koje je počinjeno nad maloljetnicom na području Splita jučer su privedene četiri maloljetne osobe protiv kojih će biti podignuta kaznena prijava.
‘Nerijetko djeci koja se ponašaju nasilno i njihovim obiteljima treba i stručna podrška i nadzor zbog odgoja koji nije u interesu djeteta’
Policija je osumnjičene maloljetnike pustila da se brane sa slobode, a za naš je portal na ovaj slučaj reagirala pravobraniteljica za djecu, Helenca Pirnat Dragičević. Istaknula je kako je vršnjačko nasilje pojava u društvu koja ima više uzroka, a da primjeren odgovor na njega zahtijeva angažman cijele zajednice, od roditelja, škole, ustanova socijalne skrbi do policije i pravosudnih tijela.
– Važno je na svaki slučaj nasilja reagirati te djetetu koje ga je doživjelo pružiti stručnu pomoć i podršku, a djeci koja ga čine potrebno je poslati poruku da je nasilje nedopustivo i da će za njega biti sankcionirani. Nerijetko djeci koja se ponašaju nasilno i njihovim obiteljima treba i stručna podrška i nadzor zbog odgoja koji nije u interesu djeteta. Takvu stručnu pomoć djetetu koje trpi i djetetu koje čini nasilje država je dužna osigurati sukladno Konvenciji o pravima djeteta, rekla je Pirnat Dragičević.
‘Trebali bismo kontinuirano preventivno postupati, a ne samo reaktivno, kada do nasilja već dođe’
Dodaje je kako je najvažnije nasilje prevenirati različitim aktivnostima u društvu, da je važno je pružiti pomoć i podršku obiteljima i djeci u riziku čime se prevenira pojava bilo kakvih problema u ponašanju djeteta. Prema pravobraniteljici, škole bi, nakon obitelji, trebale biti najsnažniji nositelji preventivnih aktivnosti za svu djecu te provoditi i posebne programe za djecu koja već iskazuju određene teškoće.
– Prema djeci, odnosno maloljetnicima koji krše zakon, trebale bi se poduzeti intervencije u okviru maloljetničkog kaznenog postupanja i izvršenja maloljetničkih sankcija. Dakle, kao društvo smo svi odgovorni za svoju djecu i trebali bismo kontinuirano preventivno postupati, a ne samo reaktivno, kada do nasilja već dođe. Nažalost, nasilje nerijetko izaziva još nasilja i zato ga treba sprječavati i na njega primjereno reagirati, istaknula je Pirnat Dragičević.
Referirala se i na snimke koje su nastale nakon što se slučaj nasilja nad maloljetnicom proširio na društvenim mrežama. U nekima su mnogi pozivali na osvetu zlostavljačica koje su maltretirale djevojku u videu, a neki se nisu ustručavali reći što bi im oni napravili ili što će im cijeli Split napraviti zbog toga što su učinile.
– Svakako da na smirivanje situacije ne utječe snimka nasilja koju podijele mediji, tako da uvijek, pa i u ovoj situaciji apeliramo na medije, ali i na pojedince, da ne dijele snimke nasilja, jer time indirektno pozivaju građane na linč. Posebno napominjemo da objava ovakvih sadržaja dodatno ponižava i viktimizira žrtvu nasilja pa ako želite pomoći žrtvi, ne dijelite takav sadržaj i ne pozivajte na odmazdu što je posebno opasno kada su i počinitelji djeca. Treba na primjeren način, štiteći sva prava sve djece, izreći jasan stav o neprihvatljivosti svakog nasilja te dopustiti da nadležne institucije odrade svoj posao, naglasila je pravobraniteljica za djecu.
‘Ni šira zajednica često ne daje najbolje primjere djeci’
Kao glavni problem, kada je općenito vršnjačko nasilje u pitanju, Pirnat Dragičević navodi nedostatak empatije i osjetljivosti kod djece te olako nanošenje patnje drugom djetetu. Kaže kako na tome treba intenzivno poraditi, počevši prvenstveno od obitelji, a zatim nastaviti u školi. No, tvrdi kako u obzir treba uzeti ulogu svakoga od nas kao člana društva i to na način na koji reagiramo u takvim situacijama vršnjačkog nasilja.
– Posebno veliki izazovi stavljeni su danas pred roditelje, da odgoje samosvjesno, sretno i otporno dijete, a koje će pri tome biti empatično i osjetljivo za druge ljude. Djecu trebamo osnaživati i učiti samosvijesti što većina roditelja danas zna i radi, ali nažalost, pojedini roditelji zaboravljaju i na ovaj drugi dio odgoja, onog koji je prosocijalan i usmjeren na druge ljude i zajednicu i fokusirani su samo na zadovoljenje potreba ili želja svom djetetu. Zaboravljaju da djecu treba učiti i prosocijalnom ponašanju u zajednici s drugim ljudima na način da druge cijenimo i poštujemo, da vodimo računa o njihovim ljudskim pravima i potrebama, a ne sam svojim. No, ni šira zajednica često ne daje najbolje primjere djeci i svakodnevno svjedočimo različitim oblicima nasilja odraslih osoba koje se tolerira ili ne sankcionira. To znači da je odgoj za nenasilje odgovornost i obveza svih nas, a ne samo jednog segmenta društva. Unatoč određenim postignutim pomacima, imamo kao zajednica još puno rada na tome, poručila je Pirnat Dragičević.
Kao društvo još moramo puno toga napraviti po pitanju nasilja, ali pomak se vidi
Navodi i kako ne smijemo zaboraviti da naše društvo još uvijek ne osuđuje dovoljno nasilje niti ga primjereno sankcionira i kada je riječ o drugim oblicima nasilja, a ne samo vršnjačkom. Roditeljima u odgoju ne pomaže previše niti internet koji je, kako kaže pravobraniteljica, sveprisutan i lako dostupan i jako je teško paziti kakve stvari utječu na djecu svaki dan. Stoga je naglasila važnost i ulogu prevencije i edukacije djece, ne samo po pitanju odgoja o empatiji, već i po pitanju interneta i stvari koje preko njega rade.
– Internet je moćan alat koji smo dali djeci u ruke, no nismo ih naučili kako njime baratati. Kada je riječ o objavi i dijeljenju neprimjernih sadržaja na internetu, djecu u obitelji i školi pa i na drugim mjestima treba poučiti o pravilima ponašanja na internetu, štetnosti objava neprimjernog sadržaja te mogućim posljedicama po dijete kojem mogu nauditi takvom objavom. Djeci treba osvijestiti i da objava neprimjerenog sadržaja može imati i obilježja kaznenog djela za koje mogu kazneno odgovarati, rekla je pravobraniteljica za djecu.
Za kraj je istaknula kako se po pitanju vršnjačkog nasilja radi o procesu koji traži stalno ulaganje i unaprjeđivanje i na razini propisa i na razini prakse, odnosno konkretnog djelovanja. Tvrdi kako je značajan pomak ipak učinjen kada je u pitanju prepoznavanje nasilja i razvoju svjesnosti da na njega treba uvijek reagirati.
– Zbog toga imamo i veći broj prijava za neka ponašanja koja se ranije ne bi niti prepoznala kao nasilje što govori u prilog upravo ovoj povećanoj svjesnosti kod građana koja je posljedica različitog društvenog djelovanja. Ono što građani, a posebice stručnjaci trebaju znati i većina i znaju, da je važno na svako nasilje reagirati i poduzeti potrebne zakonske mjere i stručne intervencije, izjavila je pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević.