Pravobraniteljica poslala pismo za početak nastave, ima posebnu poruku za roditelje i učitelje
Ovaj kišni ponedjeljak prvi je dan nastave u ovoj školskoj godini. Kao i ranijih godina, pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević tom je prigodom uputila pismo. Učenike potiče da svojim primjerom stvaraju ugodno ozračje u školi te da se ne ustručavaju iznositi svoje mišljenje. Ima i posebnu poruku za roditelje, nastavnike i ostale koji brinu o djeci – da ne vrše pritisak na njih oko ocjena.
Prvi dan koji kišom najavljuje da polako stiže jesen ujedno je i prvi dan nastave u novoj školskoj godini. Pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević pozvala je učenike da budu otvoreni za nova znanja, vještine i iskustva, kao i za suradnju i miroljubivo rješavanje problema.
Posebna poruka za roditelje i nastavnike: ‘Ne vršimo pritisak na djecu zbog ocjena’
– Roditelje, učitelje, nastavnike i sve nas odrasle koji brinemo o djeci pozivam da školu (u)činimo sigurnim i poticajnim okruženjem za svako dijete, a ne mjestom povećanog stresa i opterećenja. Omogućimo djeci da se razvijaju ne samo u kognitivnom smislu, već i emocionalnom, socijalnom i psihološkom. Ne vršimo pritisak na djecu zbog ocjena, nego im pružimo podršku u oblikovanju njihove kompletne osobnosti, posebice kritičkog promišljanja, samopouzdanja i empatije, stoji u uvodu pisma.
Učenike potiče da svojim primjerom doprinesu stvaranju ugodnog i poticajnog ozračja u školskoj okolini, izraze dobrodošlicu novim učenicima ako ih ima te da vršnjacima kojima je to potrebno, pruže pomoć u snalaženju po školi. Poručila je djeci i da budu hrabra i znatiželjna, te da se ne ustručavaju reći svoje mišljenje o temama koje su im bitne.
Ima i poruku za ravnatelje
Roditelje potiče na razgovor s djecom, a bitnim smatra i da oni potiču djecu na sudjelovanje u donošenju odluka koje se odnose na njihovo obrazovanje. Ima i poruku za učitelje i ravnatelje.
– Dragi učitelji, nastavnici i stručni suradnici, pružite djeci vodstvo i podršku u savladavanju novog gradiva, a posebno osjećaj sigurnosti i prihvaćenosti u školi. Potaknite ih da aktivno sudjeluju u školskom životu, bilo putem Vijeća učenika, sudjelovanjem u izvannastavnim aktivnostima, volontiranjem i sl., jer će im to pomoći u unaprjeđenju njihovih socijalnih vještina, stjecanju većeg samopouzdanja, ali i boljem razumijevanju i poštivanju drugih oko sebe. Ne zaboravimo da svako dijete ima pravo učiti i napredovati u učenju svojim vlastitim tempom i u skladu sa svojim mogućnostima, za što su mu potrebni naša podrška, strpljenje i vrijeme. Dragi ravnatelji, velika je odgovornost biti za kormilom i voditi cjelokupnu školsku posadu prema sigurnom, inkluzivnom i poticajnom obrazovnom okruženju. Potičite i podržite djecu u osiguravanju demokracije u školi, jer će tako postati odrasli koji će znati zagovarati, uvažavati i donositi odluke s poštovanjem prema zajednici u kojoj žive, navodi, među ostalim, Pirnat Dragičević koja je poželjela uspješnu školsku godinu.