Predsjednički kandidati debelo iznad tridesetih: Evo tko je trenutno najmlađi osvajač Pantovčaka
Predsjednički kandidati u trenutku pisanja ovog članka još skupljaju potpise kako bi se njihova imena našla na glasačkim listićima 29. prosinca. Iako predsjednički kandidat može biti bilo koja punoljetna osoba u Hrvatskoj, najmlađa potencijalna kandidatkinja, Ivana Kekin, ima 40 godina. Najstarija kandidatkinja je 63-godišnja Branka Lozo. Od dosadašnjih predsjednika, Kolinda Grabar Kitarović, najmlađa je osoba koja je sjela u predsjedničku fotelju, s obzirom na dob kada je položila zakletvu, ali i po svojim općenitim godinama. Aktualni predsjednik Zoran Milanović na trećem je mjestu iza nje i Josipovića, iako je sada u gornjem dijelu dobne skupine kandidata.
Već je poznato da će se prvi krug Izbora za Predsjednika Hrvatske održati 29. prosinca. Poznato je i da će aktualni predsjednik Zoran Milanović pokušati obraniti svoj mandat, s podrškom SDP-a i njihovih partnera. Ali, s trona ga želi skinuti sedam kandidata i pet kandidatkinja: Dragan Primorac (nezavisni, ali ga podržava HDZ), Ivana Kekin (Možemo!), Marija Selak Raspudić (nezavisna), Miro Bulj (Most), Branka Lozo (Domino), odvjetnik i publicist Tomislav Jonjić (nezavisni), Dražen Keleminec (Autohtona-HSP), Mislav Kolakušić (Pravo i pravda), poduzetnik Niko Tokić Kartelo, bivši novinar i predsjednik Sindikata novinara Hrvatske Anton Filić (nezavisni) te bivša novinarka, bivša diplomatkinja Aurora Weiss (nezavisna) te Karolina Vidović Krišto (Odlučnost i pravednost).
Zakon kaže da se i 18-godišnjaci mogu natjecati: Kekin ove godine najmlađa s 40 godina
Ovih 12 kandidata je možda izrazilo želju za utrku do Pantovčaka, ali još ne znamo hoće li se i kvalificirati. Datum izbora je možda poznat, ali kandidati, uključujući i aktualnog predsjednika, moraju prikupiti 10 tisuća potpisa u 12 dana. Njihov rok je krenuo još 29. studenog te imaju do vremena do ovog utorka, 10. prosinca, u ponoć predati potpise. Nakon toga Državno izborno povjerenstvo mora provjeriti te potpise u idućih 48 sati. Prema Zakonu o izboru Predsjednika Republike Hrvatske, svi hrvatski državljani s navršenih 18 godina biraju predsjednika, ali se mogu i kandidirati za ovu političku funkciju.
Time je zakon poprilično liberalan budući da, usporedbe radi, u SAD-u američki predsjednik mora biti stariji od 35 godina. Međutim, čini se da se to pravilo, makar kod nas ne postoji, prate i domaći političari, bilo da su posrijedi stranački ili nezavisni kandidati. Naime nijedan od ovih predsjedničkih kandidata, neovisno koliko je njihova realna šansa prikupiti potpise ili uopće sjesti u predsjedničku fotelju, nema ni blizu 30 godina.
Iako Aurora Weiss za razliku od ostalih kandidata nije nigdje javno navela svoj datum ili barem godinu rođenja, potvrdila nam je da ima 43 godine, a na pitanje o datumu rođenja navela samo da je rođena 1981. Sve u svemu, prosječna starost potencijalnih ovogodišnjih kandidata iznosi 53,69 godina s medijanom od 55 godina. Od svih kandidata, najmlađa je 40-godišnja Ivana Kekin, a iza nje slijede 42 -godišnja Marija Selak Raspudić te već spomenuta Aurora Weiss (43). Sveukupno najstarija kandidatkinja je 63-godišnja Branka Lozo. Od muških kandidata, najmlađi je Miro Bulj (52), a najstariji 61-godišnji Anton Filić. Čitav poredak godina svih 13 kandidata koji u trenutku pisanja ovog članka tek trebaju prikupiti 10 tisuća potpisa možete vidjeti u tablici ispod, od najmlađih prema najstarijima.
Aktualni Milanović preuzeo dužnost kao treći najmlađi u povijesti Republike
U međuvremenu, aktualni predsjednik Zoran Milanović trenutačno ima 58 godina, a poziciju predsjednika je 2020. godine preuzeo s 54 godine. Time je od pet predsjednika koji su do sada bili šefovi države u Republici Hrvatske, po broju godina pri preuzimanju mandata, treći najmlađi predsjednik u zemlji. Pogledamo li godišta dosadašnjih predsjednika u trenutku preuzimanja dužnosti, najmlađi predsjednički dužnosnik, odnosno dužnosnica u Hrvatskoj je Kolinda Grabar Kitarović koja je tu dužnost preuzela s 47 godina. Slijedi je Ivo Josipović koji je u vrijeme davanja prisege imao 53 godine.
Najstariji je bio i zasad jedini preminuli predsjednik Hrvatske, Franjo Tuđman, koji je 1992. godine prvim hrvatskim predsjednikom postao u 70. godini te potom preminuo sedam godina kasnije. Sa 66 godina kada je preuzeo predsjedničku titulu, Stjepan Mesić je 4. najstariji hrvatski predsjednik. Na Badnjak će proslaviti svoj 90. rođendan.
Kolinda je sa svojih trenutnih 56 godina mlađa od 67-godišnjeg Josipovića. Dakle, Kolinda je za sada najmlađa osoba ikad u Hrvatskoj koja je obnašala predsjedničku dužnost, ne samo po dobi kad je preuzela dužnost nego i općenito. Slijedi je aktualni 58-godišnji Milanović. Sve u svemu, pogledamo li statistiku, hrvatski predsjednici i jedna predsjednica su pri preuzimanju dužnosti u prosjeku imali 58 godina, kada su prvi put sjeli na Pantovčak.