Pretraga

Predsjednik Vijeća učenika Grada Zagreba: Trebalo bi smanjiti gradivo u školama za 30 posto

A- A+

Pavao Škoko Gavranović maturant je zagrebačke XIII. gimnazije, a ujedno je predsjednik Vijeća učenika Grada Zagreba. Budući da je pred krajem mandata, porazgovarali smo s njim o samom Vijeću, odnosu s MZOS-om, državnoj maturi i drugim temama usko vezanima uz obrazovni sustav Hrvatske.

Foto: Facebook

Sva vijeća učenika na državnoj razini osnovana su 2005. godine pa je iste godine nastalo i Vijeće učenika Grada Zagreba na čijem čelu je maturant XIII. gimanzije Pavao Škoko Gavranović. S obzirom da je srednjoškolac još svega nekoliko mjeseci, pred Škokom Gavranovićem je sazivanje Skupštine i davanje ostavke. Stoga smo porazgovarali s njim o mandatu, samom Vijeću, odnosu s ministrom obrazovanja Željkom Jovanovićem i ostatkom MZOS-a, dotakli se problema oko državne mature i drugih tema vezanih uz sve segmente obrazovnog sustava.

Izdvojeni članak

Novosti iz NCVVO-a: Planira se državna matura za strukovnjake, a Centar će licencirati profesore i ravnatelje

Uskoro daje ostavku jer gubi status učenika

Dolaskom Željka Jovanovića na ministarsko mjesto, županijska i nacionalna vijeća učenika imala su godinu dana praznog hoda, a tek nakon održanog sastanka s ministrom te upućivanjem istoga u rad vijeća, sazvana su prošle godine krajem prvog polugodišta.

Mandat vijeća učenika u školi je godinu dana, a u županijskim i na nacionalnoj razini je dvije godine. U slučaju da je izabran učenik trećeg razreda, on odradi godinu i pol i pred kraj madata mora dati ostavku jer više neće biti učenik.

– Mene sad uskoro čeka sazivanje Skupštine i davanje ostavke kako bi se imenovali novi članovi Glavnog odbora i zamjenici. Zatražit ćemo ove godine od MZOS-a da to bude konstituirajuća skupština te da se na kraju godine sazove sjednica i da se na njoj izaberu novi ljudi na dvije godine. Tada se ne bi događalo ovo da maturanti moraju davati ostavke pred završetak mandata, rekao nam je predsjednik Vijeća učenika Grada Zagreba.

Izdvojeni članak

Svi su jednaki: U školi u Osijeku uvedene uniforme za učenike


MZOS bi trebao financirati školske uniforme

Vijeće učenika je ponudilo poslovnu shemu kako bi trebale izgledati školske uniforme , čiji bi jedan komplet iznosio 250 kuna. Uz pretpostavku da će svakom učeniku trebati četiri kompleta, predložili su da iste financira MZOS. Riječ je o 516 milijuna kuna koji bi, kako Škoko Gavranovi kaže, ušli u tekstilnu industriju te se na taj način ponovno vratili u državni proračun.

Iako su savjetnici ministra, isti ih ignorira

Svaki predsjednik Županijskog vijeća je član i Nacionalnog vijeća učenika, a kako Škoko Gavranović ističe, članovi Nacionalnog vijeća su savjetnici ministra Jovanovića.

– Prije mjesec dana smo se našli u poziciji da nam iz MZOS-a nisu odgovarali na mailove pa zbog toga tri mjeseca nismo imali sjednicu NVUHR-a. Imamo prijedlog za nacionalnu koordinaciju učeničkog servisa i prijedlog za udžbenike, školske uniforme planiramo staviti na kotač gospodarstva tekstilne industrije što je jedan veliki zahvat kojim mi želimo ujedniti ministarstva rada, zanosti i gospodarstva, no sve je na čekanju, govori nam predsjednih Vijeća dodajući kako mi je to ujedno bio najteži period u mandatu.

No nedavno je prisustvovao tematskoj sjednici Sabora na kojoj je govorio o prevenciji nasilja nad djecom pa je iskoristio priliku i pojasnio zastupnicima i kolegama iz Županijskih vijeća kako ih Ministarstvo obrazovanja ignorira. Zahvaljujući tom potezu, za danas im je zakazana sjednica.

– Žao mi je što mi kao ministrovi savjetnici moramo javno napadati MZOS da bi dobili od njih ono što trebamo, istaknuo je Škoko Gavranović.

Zbog primjedbi Vijeća 16 profesora bilo pod nadzorom

Predsjednik Vijeća učenika Grada Zagreba objašnjava kako im se učenici s određenim problemima najlakše i najbrže mogu obratiti putem Facebooka, e-mail adrese ili preko Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport.

Izdvojeni članak

Status:M okupio srednjoškolce oko kampanje ‘Dislajkam mržnju – Ne govoru mržnje na internetu’

– Mi jasno ne možemo donijeti nikakvu odluku, no možemo inicirati promjene. Ako nam se jave učenici čiji profesori neadekvatno ocjenjuju i nisu korektni, u tom slučaju mi šaljemo ime i prezime profesora uz primjedbe MZOS-u koje onda šalje inspekciju, govori Pavao Škoko Gavranović dodajući kako je za vrijeme njegova mandata 16 profesora stavljeno pod nadzor upravo zbog intervencije Vijeća.

Nastavio je kako se trenutno bave organiziranjem druge tribine za nadolazeće Europske izbore, državnom maturom, ali i pokušavaju objediniti sve godišnje akcije svih škola u Zagrebu.

Izdvojeni članak

Državna matura: Broj prijavljenih po predmetima


U srednjim školama trebalo bi biti samo pet temeljnih predmeta

Za kraj nam je Škoko Gavranović otkrio kako su na Vijeću raspravljaju da prilikom upisa u srednju školu treba biti samo pet temeljnih predmeta, koje bi uključivala tri glavna predmeta na državnoj maturi, i okvirno pet predmeta koje učenici sami biraju.

Državna matura nije loša, ali je eksperiment

Predsjednik Vijeća smatra da je mala matura poželjna, ali ne u ovom trenutku, a oko državne mature postoji niz poblema.

– Sljedeća dva koraka u državnoj maturi trebaju biti: odvajanje državne mature kao završnog rada na kraju škole i mature kao završnog rada i upisnog rada na fakultet. Razina A treba biti ovo drugo, a B razina samo završni rad, mišljenje je Škoke Gavranovića.

Dodao je kako bi strukovnjaci trebali polagati B razinu kao završetak školovanja, a ako žele upisivati fakultet onda bi morali položiti višu razinu uz dodatne pripreme. Mišljenja je da je najveći problem ovakve mature što nije kvalitetno povezana s gradivom koje se obrađuje u školi.

– Previše je gradiva koje profesori moraju obraditi za satnicu koju imamo. Trebali bi imati ili 30 posto veću satnicu, ili 30 posto manje gradiva, a ja sam svakako za smanjenje nepotrebnog gradiva, otkrio nam je aktualni predsjednik Vijeća učenika Grada Zagreba.