Na prijemnom u MIOC-u veća gužva nego lani: Čak 60-ak učenika s prosjekom 5,0 nije ‘upalo’ u tu školu
Ovogodišnji upisi u srednje škole bliže se kraju, a zagrebačka XV. gimnazija i Gimnazija Tituša Brezovačkog prošloga su tjedna provele prijemne ispite za upis. Zbog nezadovoljavajućih rezultata, čak 60-ak učenika s prosjekom 5,0 neće se moći upisati u MIOC, a u Titušu su dvojica učenika s peticom iz matematike u osnovnoj dobila nula bodova iz tog predmeta na prijemnom.
Kako piše Jutarnji list, za upis u XV. gimnaziju Zagreb ove je godine konkuriralo stotinjak učenika više u odnosu na prošlu godinu. Tu školu prijavilo je 730 učenika, a mjesta je za njih 224. No, veliki broj tih osmaša nije pristupio prijemnom kojime se provjerava znanje iz matematike – na testiranju se prijavilo 466 učenika. Ukupno 11 učenika ostvarilo je maksimalnih pet bodova, a najveći broj njih riješio je 55% testa.
– Pogrešno bi bilo zaključiti da je većina odlikaša riješila test za ocjenu 3. To je test za odlikaše i njegova je svrha napraviti razdiobu među odličnim učenicima, kaže ravnateljica MIOC-a, Ljiljana Crnković za Jutarnji list.
MIOC će ove godine, zahvaljujući rezultatu na prijemnom, upisati i 30-ak učenika s prosjekom ispod 5,0, dok 60-ak njih s tim prosjekom, a zbog nedovoljno dobro riješenog testa, neće moći upisati XV.
Po prvi puta ove godine, prijemni je proveden i u Gimnaziji Tituša Brezovačkog u Zagrebu, gdje se osim iz matematike, ispituje i znanje iz Hrvatskog. Testiranju je pristupilo 175 osmaša, a škola ih upisuje 112. Na testu svakog od predmeta đaci mogu ostvariti po dva i pol boda. Test iz Hrvatskog, piše Jutarnji, nitko nije riješio sto posto, a prosjek je 1,8 bod. Na ispitu iz matematike, pak, polovica je učenika dobila manje od jednoga boda. Dvojca osnovnoškolaca s peticom iz matematike imala su na ovom testu nula bodova.
– Djeca dođu s peticama iz matematike, a onda u prvom srednje moraju na popravne ispite, kaže ravnatelj Tituša, Damir Jelenski, za Jutarnji.
Njegova kolegica, ravnateljica Crnković, zaključuje kako bi u osnovnu školu trebalo uvesti druge oblike vrednovanja, kao što su hibridni ispiti kroz šesti, sedmi i osmi razred.
– To bi bili ispiti sastavljeni i ispravljeni izvan škola. Takvi ispiti bi doveli ocjene u realnost, zaključak je ravnateljice MIOC-a koji prenosi Jutarnji list.
Podsjetimo za kraj, prijave za programe koji nisu zahtijevali dodatne provjere završavaju danas u podne, a konačne ljestvice poretka bit će objavljene 13. srpnja.
Više o upisima u srednje škole
Najsvježije novosti oko upisa u srednje škole možete pratiti u rubrici Upisi u srednje na portalu srednja.hr.
Koliko je bodova lani bilo potrebno za upis vaše željene škole, a koliko ih imate vi možete izračunati uz pomoć ovog kalkulatora.
Koja su zanimanja trenutno deficitarna i u kojima u vašoj županiji nedostaje radne snage, doznajte ovdje.