Pretraga

Provjerili smo koliko učenici mogu zaraditi ovog ljeta: Najveće satnice za čišćenje apartmana

Početkom ljetnih praznika učenici ponovno mogu raditi preko učeničkog servisa. Za učlanjenje maloljetni učenici trebaju pisanu suglasnost svog skrbnika, a noćni rad dopušten je samo punoljetnima. Kakvo je trenutno stanje s brojem izdanih učeničkih ugovora provjerili smo u nekoliko učeničkih servisa, a izdvojili smo i neke učeničke oglase. Važno je napomenuti da, za razliku od studenata, učenici nemaju propisanu minimalnu satnicu.

učenički servis

Učenički servis | foto: Hrvoje Debeljak, srednja.hr

Za vrijeme zimskih, proljetnih i ljetnih praznika učenici mogu raditi s ugovorom koji izdaje učenički servis. Za učlanjenje učenici trebaju pisanu suglasnost svog skrbnika, a Pravilnik o obavljanju djelatnosti u svezi sa zapošljavanjem posebno naglašava da maloljetnici ne smiju raditi između 20 sati navečer i šest sati ujutro. Kakvo je trenutno stanje s brojem učeničkih ugovora provjerili smo u nekoliko učeničkih servisa.

U budućnosti će ipak postojati učenički minimalac?

Budući da su ljetni praznici tek počeli, iz učeničkih servisa naglasili su da se vrhunac broja ugovora i učenika u servisima očekuje u nadolazećim tjednima. Iz učeničkog servisa Gimnazije Karlovac kazali su nam kako trenutno u prosjeku imaju isti broj učeničkih ugovora kao i prošle godine.

– Najtraženiji poslovi su u ugostiteljstvu, hotelijerstvu i turizmu. Prosječni iznos satnice koju dobivaju učenici je 4,30 eura neto po satu, kazali su iz Gimnazije Karlovac.

Takva prosječna satnica niža je od, primjerice, minimalne studentske satnice koja iznosi 4,38 eura neto po satu. Naime, za razliku od studenata učenici nemaju propisanu minimalnu satnicu koju im poslodavac treba isplatiti. Kako su nam još u rujnu rekli iz Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, činjenica je da cijena rada učenika nije propisana već je to predmet ugovora o povremenom radu redovitog učenika kojeg sklapaju naručitelj posla i učenik, uz posredovanje srednjoškolske ustanove.

– Napominjemo da će se u okviru idućih izmjena i dopuna Pravilnika o obavljanju djelatnosti u svezi sa zapošljavanjem voditi računa o definiranju cijene rada učenika kako bi im se osigurala dodatna zaštita, naveli su tada iz Ministarstva.

Izdvojeni članak
učenički servis

Rad preko učeničkog servisa: Zarađuje se i po 10.000 kuna, ali neke škole morale su pokretati ovrhe

Prednost pri zapošljavanju često imaju učenici koji mogu raditi cijelo ljeto

Iz Gimnazije Antuna Gustava Matoša u Zaboku, koja također ima učenički servis, rekli su da je prosječni iznos učeničke satnice ove kalendarske godine do ljeta bio 4,50 eura. Najtraženiji poslovi pak su u ugostiteljstvu, u ugostiteljskim objektima po obali – konobari, kuhari, iznajmljivači pedalina, SUP-ova i skutera, a popularni su i pomoćni radnici u proizvodnji te skladištima, zanimanja u trgovačkim sektorima i bravari.

– Prosječni iznos satnice je oko 4,50 do pet eura. Najtraženiji poslovi za sada su slaganje robe u prodajnim centrima i trgovinama te pomoćni konobari u ugostiteljstvu, objasnili su iz učeničkog servisa u Industrijsko-obrtničkoj školi Šibenik.

Ponudu poslova za učenike ima objavljen učenički servis Tehničke škole Zagreb. Tako učenici za rad na sezoni mogu dobiti četiri eura za posluživanje hrane i pića u restoranu, četiri eura za rad na bazenu ili također četiri eura za pranje suđa i ispomoć u kuhinji. Prednost pri zapošljavanju često imaju učenici koji mogu raditi cijelo ljeto. Nadalje, za posao konobara učenici mogu dobiti između četiri i pet eura, a restoran brze prehrane učenicima nudi satnicu od 4,40 eura  s time da ona raste kada se radi na državni praznik ili nedjelju. Sljedeći restoran brze hrane učenicima pak nudi satnicu u rasponu od 4,65 do 6,98 eura.

Učenicima se nudi i posao telefonskog anketara za 4,38 eura, a traže se i učenici srednjih medicinskih škola za posao u domu za starije osobe. Satnica koja se dobiva na tom poslu je četiri eura. Nadalje, punoljetni učenici mogu u tri smjene raditi u proizvodnji sladoleda, a za jedan sat tog posla mogu dobiti pet eura.

Izdvojeni članak

Veliki vodič za rad preko učeničkog servisa: Provjerite koliko, kada i na kojim poslovima smijete raditi

Najveća satnica nudi se učenicima koji bi čistili apartmane i dočekivali goste

Učeničke poslove ima istaknute i Industrijsko-obrtnička škola Šibenik. Za rad na trampolinu učenici mogu dobiti pet eura, za pomoćne poslove u ugostiteljskom objektu 4,50 eura. Za poslove konobarenja na plaži nudi se početna satnica od četiri eura, a za pomoćne poslove u proizvodnji 4,38 eura s time da se deset posto više daje za rad u poslijepodnevnoj smjeni, a 50 posto više za noćni rad. Za prodavača u butiku učenici mogu dobiti 4,50 eura. a za rad na štandu s hranom 4,70 eura po satu. Pet eura po satu učenici mogu dobiti za punjenje polica.

Najveća satnica nudi se učenicima koji bi čistili apartmane i dočekivali goste, a iznosi 5,30 eura po satu. Oglašene poslove ima i Elektrostrojarska škola Varaždin. Učenicima se nude poslovi konobara za četiri ili 4,50 eura po satu, a učenici mogu biti i pomoćni monteri klima uređaja i elektroinstalacija za četiri eura po satu. Isto četiri eura po satu učenici mogu dobiti za suradnika ili tehničku podršku u projektiranju strojarskih instalacija. Četiri eura satnica je i za šankere te ispomoć u kuhinji, a jedan oglas nudi čak šest eura po satu za pomoćnog konobara. Najnižu satnicu, 3,98 eura, učenici mogu dobiti za pomoćne poslove vezane uz električne instalacije.

U Facebook grupi ‘Tražim/nudim učenički posao’ svakodnevno se objavljuje niz oglasa za učenike. U oglasima smo tako pronašli da se u Zagrebu traže konobarice koje bi bile plaćene ili 1.200 eura s jednim slobodnim danom u tjednu ili 1.000 eura s dva slobodna dana u tjednu, a postoji i mogućnost smještaja. Prema Pravilniku maloljetni učenik smio bi raditi osam sati tjedno, odnosno ukupno 40 sati tjedno. U jednoj zagrebačkoj pizzeriji traže se učenici za rad od 10:30 do 20:00 sati, a može se raditi u poslovnici ili kao dostavljač. Satnica je četiri eura. Za povremeni rad preko ljeta u skladištu u Sesvetama od sedam do 15 sati učenici mogu dobiti pet eura po satu, a plaćen im je i gablec.