Provjerite kako se registrirati, ako glasate van mjesta prebivališta
– Birači koji na parlamentarnim izborima namjeravaju glasovati izvan mjesta prebivališta zaključno do srijede, 28. listopada, moraju podnijeti zahtjeve za privremeni upis u registar birača, aktivnu registraciju, prethodnu registraciju ili izdavanje potvrde za glasovanje izvan mjesta prebivališta, priopćilo je Ministarstvo uprave. No za dobar dio studenata postoji i jednostavniji način, kojega je objavio ministar uprave Arsen Bauk, na svome Facebook profilu.
Prije nego krenemo na pojašnjenja o registraciji, napomenimo da se glagoli ‘glasovati’ i ‘glasati’ namjerno koriste naizmjenično u tekstu budući da je prema mišljenju uvaženih jezičnih eksperata potonji oblik neopravdano potisnut iz uporabe, s neuvjerljivim i nepreciznim objašnjenjem.
Mnoštvo studenata ima namjeru glasati na predstojećim parlamentarnim izborima 8. studenoga, no dobar dio njih koji fakultet pohađaju u drugom gradu, iz praktičnih će razloga tu ‘građansku dužnost’ obaviti upravo u mjestu trenutnog boravišta.
Kako izvještavaju iz Ministarstva uprave, oni koji žele glasovati van mjesta prebivališta do srijede, 28. listopada, moraju podnijeti zahtjeve za privremeni upis u registar birača, aktivnu registraciju, prethodnu registraciju ili izdavanje potvrde za glasovanje izvan mjesta prebivališta.
Međutim, 15. listopada baš čelnik spomenutog državnog resora Arsen Bauk napomenuo je na Facebooku da:
Svi studenti koji imaju korisničku oznaku na [email protected] mogu se pomoću nje logirati na sustav e-građani. I onda se mogu registrirati za glasanje u mjestu gdje studiraju ako im se ne da putovati kući na dan izbora. (Isto vrijedi i za token Zagrebačke banke za građane koji to imaju, pa HPB itd…)
Birači s prebivalištem u Hrvatskoj
Da bi glasovali izvan mjesta prebivališta, birači s prebivalištem u Hrvatskoj moraju podnijeti zahtjev uredu državne uprave u mjestu stanovanja. Zahtjev mogu podnijeti neposredno u pisanom obliku, poslati poštom ili e-mailom na adresu ureda državne uprave po mjestu stanovanja.
Takve zahtjeve nadležni će uredi zaprimati do 28. listopada u 16 sati.
Birači koji će se na dan izbora zateći u nekom drugom mjestu u državi moraju zatražiti privremeni upis u uredu u mjestu prebivališta.
Žele li glasovati u inozemstvu, zatražit će prethodnu registraciju u nadležnom diplomatsko-konzularnom predstavništvu u državi u kojoj glasuju ili u nadležnom uredu u Hrvatskoj.
Iznimno, birači mogu u uredu u kojem su upisani u registar zatražiti potvrdu za glasovanje izvan mjesta prebivališta, tzv. ‘žutu potvrdu’ s naznakom mjesta u Hrvatskoj ili inozemstvu u kojem će se zateći na dan izbora.
Birači bez prebivališta u Hrvatskoj
Birači bez prebivališta u Hrvatskoj koji imaju e-osobnu iskaznicu ili su podnijeli zahtjev da im se ona izda, za ove se izbore ne moraju aktivno registrirati, nego će ih se registrirati po službenoj dužnosti, prema adresi navedenoj u e-iskaznici.
Ako takvi žele glasovati na području drugoga diplomatsko-konzularnog predstavništva ili negdje u Hrvatskoj, podnijet će zahtjev za promjenu mjesta aktivne registracije.
Oni koji nemaju e-osobnu iskaznicu i nisu podnijeli zahtjev da im se izda, da bi glasovali u zemlji ili inozemstvu, morat će se aktivno registrirati. Zahtjev za aktivnu registraciju birači podnose najbližem diplomatsko-konzularnom predstavništvu ili nadležnom uredu u Hrvatskoj, ako na dan izbora namjeravaju boraviti u Hrvatskoj.
Zahtjeve za privremeni upis, aktivnu i prethodnu registraciju birači mogu podnijeti i putem sustava e-građani, napominje Ministarstvo uprave.
Ministarstvo birače još jednom poziva da provjere svoje podatke u registru birača te po potrebi dopune ili isprave podatke u uredima državne uprave po mjestu prebivališta, što mogu učiniti svakim radnim danom ili u subotu, 24. listopada, od 8 do 14 sati.
Rok za ispravak ili dopunu podataka također istječe u srijedu, 28. listopada.
Pripadnici nacionalnih manjina koji će do dana izbora, 8. studenoga, napuniti 18 godina, mogu se ako žele glasovati u 12. izbornoj jedinici u kojoj se biraju zastupnici nacionalnih manjina, pred mjerodavnim uredom izjasniti o svojoj nacionalnosti.