Pretraga

Provjerite u kojim djelatnostima visokoobrazovani Hrvati najmanje zarađuju

A- A+

U drugom kvartalu ove godine prosječna mjesečna neto plaća u Hrvatskoj je iznosila 5.452 kune, što je za 3 posto više nego u prethodna tri mjeseca 2016. Pribroje li se neto plaći bonusi, tada je visina prosječne mjesečne plaće 5.660 kuna što je također 3 posto više nego u prošlom kvartalu.

foto: community.mitchell.edu

Podaci su to istraživanja servisa MojaPlaća, koji obrađuje podatke ispitanika s 345 radna mjesta unutar 36 djelatnosti. Osim  navedenih, iz istraživanja se mogu iščitati još neka relevantna saznanja. Među njima i to da su u top menagementu plaće veće za 106 posto u odnosu na državni prosjek, dok se izvanrednim primanjima mogu pohvaliti i u području tehnologije i razvoja (60% više od prosjeka), telekomunikacija (+34%) te informacijskih tehnologija (+34%). Najmanje prosječne plaće imaju radnici u tekstilnoj i kožnoj industriji (-42%), pomoćnim zanimanjima (-41%) te radnici u uslužnim djelatnostima (-38%).

Izdvojeni članak

Top 20 najplaćenijih zanimanja u Hrvatskoj

Visokoobrazovani najmanje zarađuju u turizmu i ugostiteljstvu, a najviše u telekomunikacijama

Ljudi sa srednjom stručnom spremom, najveće plaće imaju u ljudskim potencijalima. Prosjek je visokih 7.185 kuna neto! 

Iza ljudskih potencijala samo sa srednjom školom najbolje u Hrvatskoj možete zaraditi u području informacijskih tehnologija (6.166 kuna) te marketingu, oglašavanju i PR-u (5.912 kuna).

S druge strane, najniže plaće imaju oni ispitanici srednje stručne spreme, koji rade u zanimanjima iz područja osiguranja (3.647 kuna) te zaštite i sigurnosti (3.576 kuna).

Kada je riječ o ispitanicima s višom stručnom spremom, najviše plaće imaju zaposleni u području informacijskih tehnologija. Njihova prosječna mjesečna neto plaća iznosi 6.733 kune, iza čega slijede ispitanici iz telekomunikacija (6.683 kune).

Najnižu plaću ispitanici s višom stručnom spremom imaju u zanimanjima osiguranja (4.491 kunu).
Visokoobrazovani su pak najviše plaćeni ukoliko su zaposleni u telekomunikacijama (8.046 kuna) te u području informacijskih tehnologija (8.033 kune). Najniže plaće visokoobrazovani ispitanici imaju u turizmu i ugostiteljstvu (4.905 kuna).

Razlike između visine plaća muškaraca i žena rastu

U posljednja tri mjeseca muškarci su imali u prosjeku 11% višu plaću od žena, što je nešto veća razlika u odnosu na I. kvartal kada je razlika iznosila 10%.

Muškarci su u prosjeku zarađivali 5.734 kuna, dok su žene zarađivale u prosjeku 5.160 kuna.

Kuriozitet svakako predstavlja i podatak da se razlika između visine plaća muškaraca i žena povećava sa stručnom spremom. Najmanja je za kvalificirane muškarace i žene te iznosi svega 3% u korist muškaraca, dok su visokoobrazovani pripadnici snažnijeg spola u prosjeku 37% više plaćeni u odnosu na žene.

Kako se navodi u objašnjenju provoditelja istraživanja, dio razlike leži i u tome što su muškarci zastupljeniji od žena u visoko plaćenim zanimanjima tehnologija, informacijskih tehnologija i telekomunikacija.

Izvor: MojaPlaća

Izdvojeni članak

Najplaćeniji poslovi za one koji mrze matematiku

Početnici plaćeni 19 posto iznad prosjeka, a najviša primanja i dalje u Gradu Zagrebu

Na početku karijere, dok još nemaju iskustva, ispitanici imaju 19% manju plaću od prosjeka.

S godinom do dvije iskustva plaća im je 7% niža od prosječne, a s tri do pet godina iskustva plaća im prelazi prosječnu za 8 posto. Sukladno tome, najmlađi ispitanici imaju u prosjeku i najniže plaće (26% niže od prosjeka za ispitanike mlađe od 25 godina), dok ispitanici u dobi od 35 godina imaju 12% višu plaću od prosječne.

Kada je riječ o visini plaća prema županijama, najniže su u drugom kvartalu ove godine zabilježene u Ličko-senjskoj županiji, čak 21% ispod prosjeka, te Šibensko-kninskoj županiji (20% ispod prosjeka).

Nimalo ne čudi podatak da je najviša prosječna plaća zabilježena u Gradu Zagrebu i to 13% iznad prosjeka (6.165 kuna).

Osim ove županije, jedino još Zagrebačka ima barem malo veće plaće od prosječnih (+1 posto), dok je na trećem mjestu Karlovačka županija gdje su plaće 3% niže od prosjeka.