Odaziv profesora i nastavnika na štrajk iznimno je visok, a danas ne radi veći broj srednjih škola, zbog gotovo stopostotnog odaziva članova sindikata, ali i mnogih nečlanova koji su se također priključili štrajku. O tome govori i brojčani podatak o najmanje 70 tisuća zaposlenih koji su u štrajku.
Čelnik sindikata Preporod Željko Stipić danas je naveo kako se prema podacima pristiglima do 11 sati štrajk odvija u 300 od 330 podružnica u kojima djeluje taj sindikat. U ostalim školama u kojima nema štrajka riječ je o manjim tehničkim problemima.
Iz Sindikata hrvatskih učitelja također su izvijestili da je odaziv gotovo stopostotan jer je u štrajku čak 16 tisuća njihovih članova.
Slična je i situacija u Nezavisnom sindikatu znanosti i visokog obrazovanja, čijih se 80 posto članova izjasnilo da danas neće obavljati svoje poslovne dužnosti.
Sindikalci pozvali Jovanovića da podnese ostavku
Sindikati poručuju kako bi Vlada trebala poštovati današnji štrajk profesora, a predsjednik jednog od sindikata, Vilim Ribić pozvao je ministra obrazovanja Željka Jovanovića da podnese ostavku.
Ribiću smeta što je Jovanović nedavno rekao da drugi sektori zarađuju za plaće javni sektor, u koji su uključeni i prosvjetari. Smatra da bi zbog te izjave trebao podnijeti ostavku.
Iako je iz Ministarstva obrazovanja, znanosti i sporta poručeno kako prosvjetari ne bi trebali štrajkati jer se već pregovora o novom Temeljnom kolektivnom ugovoru, sindikalci negiraju te tvrdnje. Složni su u stavu da se upravo u vrijeme pregovora o boljim pravima za profesore treba provoditi štrajk kao metoda pritiska na vladajuće, ali i pokazivanja snage.
Štrajkaju zbog ukidanja dodataka na plaće, te manje sredstava za obrazovanje
Podsjećamo, razlozi prosvjetara za štrajk su otkazivanje Temeljnog kolektivnog ugovora (TKU) za javne službe, te najave ukidanja dodataka na plaće. Sindikati izražavaju nezadovoljstvo jer su vladajući smanjili sredstva za obrazovanje i znanost u državnom proračunu, a profesorima su smanjili plaće.
Ukidanjem dodataka od 3, 5, 7, i 9 posto na plaću nekim nastavnicima je mjesečni iznos plaće izrazito smanjen te su na ovaj način odlučili reagirati.