Pretraga

Pulski učenik i danas sam u razredu, ravnatelj: ‘Žao mi je svakog djeteta koje se osjeća izolirano’

A- A+

Drugi je dan nastave u drugom polugodištu, a u jednom razredu pulske osnovne škole ovo je i drugi dan bojkota nastave. Naime, roditelji učenika odlučili su da ih neće pustiti u školu jer je u njihov razred nakon ukora premješten novi učenik. Tvrde da se boje za sigurnost svoje djece iako nije jasno zbog čega je učenik dobio preseljenje u drugu školu. Tako je on danas opet sam u razredu s učiteljicom i asistenticom, a u tijeku je i sastanak državnog tajnika Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih oko ovog slučaja.

Učionica

Učionica | foto: Canva

U 11 sati u Puli je počeo sastanak ravnatelja Uprave za unapređenje školstva Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, Momira Karina sa školom i roditeljima koji već drugi dan bojkotiraju nastavu jednog razreda. Radi se o sličnom slučaju koji je početkom školske godine 2024./2025. izbio u Zagrebu kada roditelji također bojkotirali nastavu u jednom razredu zbog novog učenika koji je imao određenih problema u ponašanju.

Učenik je opet sam na nastavi, čeka se ishod sastanka koji je u tijeku

U Puli su roditelji učenika jednog razreda osnovne škole saznali da početkom drugog polugodišta dolazi novi učenik koji je premješten zbog ukora. No, ne zna se zbog čega je točno premješten. Roditelji tvrde da su zabrinuti za sigurnost svoje djece i zahtijevaju psihološko vještačenje za novog učenika prije nego puste djecu u školu.

– Učenik je i dalje sam na nastavi, s učiteljicom i asistentom. Žao mi je svakoga djeteta koje ne pohađa nastavu, žao mu je svakog djeteta koje se osjeća izolirano, rekao je za HRT ravnatelj škole Zoran Bjelopetrović, prenose vijesti.hrt.hr.

Dodao je i kako je danas u cijeloj školi više učenika nego jučer, ali da nekih još nema jer su ‘produžili praznike’ zbog putovanja s obitelji, skijanja i slično. Tako da je danas situacija povoljnija nego jučer u cijeloj školi kao i u razredu koji je paralelno godište s razredom u koji je došao novi učenik.

– Mislim da su se uplašili bespotrebno. Mislim da će na kraju sve dobro funkcionirati i treba dati primjer i prihvatiti to dijete kakvo je jer jedino tako ćemo napraviti nešto za to dijete, ali i za društvo, komentirao je jedan roditelj za HRT.

Izdvojeni članak
pravilnik o izricanju pedagoških mjera učenicima u školama

Kada učenik dobiva opomenu, a kada ukor? Evo što propisuje Pravilnik za izricanje pedagoških mjera

Neki roditelji traže mijenjanje Pravilnika o kriterijima za izricanje pedagoških mjera

Drugi roditelj smatra kako je potrebno mijenjati Pravilnik o kriterijima za izricanje pedagoških mjera te da se dijete ne bi trebalo premještati u drugu školu, već da se s njime prije toga treba dodatno raditi kroz psihološku pomoć, ali i drugu koja mu je potrebna. Inače, u Pravilniku stoji da se pedagoška mjera preseljenja u drugu školu za učenika osnovne škole izriče se zbog osobito teškog neprihvatljivog ponašanja ili u slučaju da je učenik neopravdano izostao više od dva posto nastavnih sati od ukupnoga broja sati u koje je trebao biti uključen tijekom nastavne godine.

Osobito teškim neprihvatljivim ponašanjima smatra se: krivotvorenje pisane ili elektroničke službene dokumentacije škole, objavljivanje materijala elektroničkim ili drugim putem, a koji za posljedicu imaju povredu ugleda, časti i dostojanstva druge osobe, teška krađa odnosno krađa počinjena na opasan ili drzak način, obijanjem, provaljivanjem ili svladavanjem prepreka da se dođe do stvari, ugrožavanje sigurnosti učenika ili radnika škole korištenjem oružja ili opasnih predmeta u prostoru škole ili na drugome mjestu gdje se održava odgojno-obrazovni rad te nasilno ponašanje koje je rezultiralo teškim emocionalnim ili fizičkim posljedicama za drugu osobu.

Inače, početkom ove školske godine na našem portalu postavili smo anketu s pitanjem trebaju li se pedagoške mjere za učenike prenositi u idući razred. Naime, sve mjere osim preseljenja u drugu školu, donose se i vrijede za tekuću godinu. Svakom novom školskom godinom mjere se učenicima brišu. U našoj anketi sudjelovalo je 2.190 čitatelja.

Njih 50,53 posto, što je 1.106 sudionika ankete, smatra da se to treba mijenjati i da se trebaju prenositi u idući razred jer bi tako spriječili učenike da naprave sljedeću pogrešku. Nešto manje čitatelja, njih 41,94 posto što je 918 glasova misli suprotno, odnosno da se mjere ne trebaju prenositi jer je kazna dovoljna u jednoj školskoj godini. Najmanji broj ljudi, njih 166 što je 7,58 posto, nije sigurno što je od tog dvoje bolje.

Rezultati ankete na dan 8. siječnja 225. godine u 12 sati