Štrajk u školama ušao je u svoj 29. radni dan, a od proteklog utorka više se ne štrajka prema cirkularnom modelu, nego frontalno u cijeloj Hrvatskoj. Gospodarska škola Buje, prema riječima ravnatelja Milivoja Gospića štrajka tek djelomično. No, kako doznaje Glas Istre, veliki dio profesora u toj školi ne štrajka jer su u strahu od – ravnatelja Gospića. On to ne demantira i otvoreno kaže kako je pojedinim zaposlenicima najavio da su ‘svojim štrajkaškim potpisom sami sebi potpisali raskid ugovora o radu.’
foto: Unsplash | obrada: srednja.hr
‘Radniku se može otkazati ugovor o radu samo ako je organizirao ili sudjelovao u štrajku koji nije organiziran u skladu sa zakonom, kolektivnim ugovorom ili pravilima sindikata ili ako za vrijeme štrajka počini neku drugu tešku povredu obveza iz radnog odnosa’, stoji jasno u Zakonu o radu, u dijelu koji se tiče posljedica organiziranja ili sudjelovanja u štrajku.
‘Otvoreno sam priopćio da nisu svi u istoj poziciji’
No, ova zakonska odredba očito previše ne zamara ravnatelja Gospodarske škole Buje, Milivoja Gospića, koji je dijelu štrajkaša u svojoj školi već zaprijetio raskidom ugovora o radu, piše Glas Istre.
– Bit ću iskren, otvoreno sam priopćio da nisu svi u istoj poziciji. Ima među buntovnicima zaposlenika koji imaju potpisan ugovor na 60 dana, a već se ne libe štrajkati te očekuju da bi sutra trebali zasnovati stalni radni odnos u školi. Ima među štrajkašima i onih koji su potpisali ugovor na određeno radno vrijeme, pa još nisu ni potvrdili svoje nastavničke i pedagoške kvalifikacije i sposobnosti, ali se bune. Najavio sam im da su svojim štrajkaškim potpisom sami sebi potpisali raskid ugovora o radu. Mislim da je to normalna i logična pojava jer još nisu opravdali svoj pripravnički staž, pa po isteku ugovora nema šanse da će tu zasnovati radni odnos jer je zaista nonsens da već prosvjeduju. I kad su birali taj studij znali su kakvo je stanje u prosvjeti, kaže Gospić za Glas Istre.
Pritom je iznio dva primjera koji su ga posebno zasmetali.
– Konkretno, jedan je kolega zasnovao radni odnos 5. studenog i sad se on već nalazi u toj štrajkaškoj ekipi, pa završetkom štrajka mislim da ću mu otkazati ugovor o radu jer nije profesionalno zadovoljio. U rujnu sam jednom drugom kolegi odobrio slobodne dane da bi otišao na krstarenje za obljetnicu braka, a sad štrajka. Čini mi se da je to veliki manjak respekta prema meni kao ravnatelju i svome pozivu, jer nitko ne odgovara za realizaciju nastave osim ravnatelja, ističe Gospić, a prenosi Glas Istre.
Sindikalna povjerenica: ‘Taj je pritisak stvaran, ponegdje strašan’
Sam ravnatelj Gospić tvrdi i da u Gospodarskoj školi Buje štrajkaju samo dva do četiri nastavnika, a ostali rade – raspored se svakodnevno prilagođava i nastava je u tijeku.
– Ima profesora koji su se izjasnili da ne žele sudjelovati u tom cirkusu, kaže Gospić za Glas Istre i dodaje kako smatra da su profesori uvučeni u igru Vlade i sindikata, dok se sama ministrica Blaženka Divjak ponaša kao latentni sindikalni povjerenik.
Mišljenja je i da se tako ponašaju neki ravnatelji, dok bi, tvrdi, ‘trebali organizirati nastavu, a ne zagovarati štrajk’. Gospić napominje, prenosi Glas Istre i da bi situaciju u školama ‘trebalo realno sagledati ako ju se želi uspoređivati s ostalim poslovima koje rade visokoobrazovani ljudi.’
Povjerenica Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama za Istarsku županiju, Tanja Carić, na pitanje o ravnatelju Gospiću kaže da ‘postoje ravnatelji koji vrše pritisak na svoje djelatnike i opstruiraju štrajk, osporavajući djelatnicima osnovna radna, ali i građanska prava’.
– Taj je pritisak stvaran, ponegdje strašan, kao u bujskoj školi, kazala je Carić za Glas Istre.
Više o štrajku u školama i na fakultetima čitajte na sljedećim poveznicama: