Ravnatelj Tituša oprezno o svađi roditelja učenika s Gradom: ‘Meni je dan zadatak organizirati nastavu’
Grad Zagreb je preko svojeg Ureda za obrazovanje, sport i mlade donio odluku da se učenici i nastavnici XVIII. gimnazije tijekom obnove njihove zgrade od 4. studenog premjeste u zgradu Gimnazije Tituša Brezovačkog (GTB). Roditelji GTB-a od tada redovno prosvjeduju i istupaju u medijima protiv ove odluke. Ravnatelj Tituša, Damir Jelenski, nije želio zauzimati strane između onih koji tvrde da se dijeljenje ove zgrade može ili ne može ostvariti bez da učenici budu zakinuti. No, naveo je da je njegov zadatak organizirati nastavu u Titušu uslijed ovih novih okolnosti te je dodao da mu je sigurnost učenika i nastavnika na prvom mjestu.
Može li dolazak zagrebačke XVIII. gimnazije u zgradu Gimnazije Tituša Brezovačkog (GTB) proći bez sigurnosnih problema te narušavanja kvalitete nastave za učenike jedne i druge škole? Gradska vlast i ravnatelji jedne i druge škole smatraju da je to moguće. Međutim, Roditeljsko vijeće GTB-a navodi da je to nemoguće.
Grad Zagreb: Zbog javne nabave nisu mogli ranije definirati točan datum selidbe?
Roditelji Tituša o ovoj temi progovaraju javno skoro kroz cijeli listopad. Više su puta istaknuli da su ogorčeni što su o odluci gradske vlasti bili obaviješteni nakon što je već usvojen nastavni plan koji je predviđao jednosmjensku nastavu za učenike GTB-a. Sami učenici Tituša su nam rekli da su već računali da će ove školske godine imati nastavu jednoj smjeni. I dok nam je ravnatelj XVIII. gimnazije, Hermenegildo Gall rekao da će se nastava moći održati bez problema za obje škole jer zgrada Tituša ima dovoljno prostorija, predsjednica Vijeća roditelja GTB-a, Tea Švaljek Krešić, nam je na to tvrdila da ipak nema dovoljno prostorija. Gall kaže da je Grad Zagreb najavio da je spreman omogućiti više prostorija za pisanje mature ako bude potrebno, a Švaljek Krešić, navodi da Grad još nije osigurao dodatne prostore. Roditelji su pisali i Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih (MZOM). Prema dopisu MZOM-a kojeg je srednja.hr u posjedu, vidljivo je da je MZOM pozvao zagrebačku vlast da ‘razmotri argumente’ roditelja Tituša.
S obzirom na najnoviji razvoj događaja, ponovno smo se javili Gradu Zagrebu iz kojeg su nam ranije rekli da će selidba proći bez problema. Sada su nam pojasnili su zašto je odluka o spajanju dviju škola donesena nakon što je već usvojen nastavni plan u Titušu za 2024./25. godinu, a na pitanje o dopisu MZOM-a, naveli su da je Ministarstvo od ranije upoznato s cijelim planom ove selidbe. Naveli su da se datum selidbe nije mogao ranije navesti zbog javne nabave.
– S obzirom na iznimno dugotrajan postupak javne nabave, koji je propisan zakonskim rokovima na čiju dinamiku Grad Zagreb nema utjecaja, na prijašnjim sastancima sa školama nismo mogli definirati točan, već okvirni datum preseljenja. Na spomenutom sastanku, održanom 30. kolovoza, školama je potvrđeno da se preseljenje očekuje krajem listopada ili početkom studenog. Nakon proteka roka za žalbu na odluku o odabiru izvođača, mogli smo definirati i točan datum početka radova i preseljenja škola, koje će, sukladno najavama, biti početkom studenog, o čemu su škole odmah i pisano obaviještene. Nijedan proces privremenog preseljenja škola nije moguće realizirati bez suradnje s resornim ministarstvom te je ministarstvo u svim dosadašnjim situacijama preseljenja, uključujući i ovu, upoznato s kriterijima i planom preseljenja te uključeno u isti, u skladu s ovlastima. Podsjećamo da je u proteklih nekoliko godina više od 30 škola bilo domaćin drugim školama zbog radova rekonstrukcije, dogradnje ili obnove te su u svim situacijama i škole domaćini i škole gosti zadržali visoku kvalitetu rada, pojasnili su iz Grada Zagreba.
Ponovili su i obećanje da ‘učenici Gimnazije Tituša Brezovačkog premještajem XVIII. gimnazije u njihov objekt, baš kao u nijednoj drugoj situaciji privremenog izmještanja, neće biti oštećeni za kvalitetu rada’. Samo će, dodali su, promijeniti model smjenskog rada te su za takvog funkcioniranja dali i primjer četiri gimnazije u Križanićevoj ulici.
– Nastavno na upit o dodatnim lokacijama za potrebe pisanja državne mature, ističemo da se nedaleko Gimnazije Tituša Brezovačkog nalazi Gornjogradska gimnazija, a u bližoj okolici niz drugih škola koje će se, u slučaju potrebe, koristiti za potrebe pisanja državne mature, naveli su iz Grada Zagreba gdje će, ako bude potrebno, osigurati dodatne prostore za pisanje mature.
Ravnatelj Tituša nije želio komentirati prosvjede roditelja: ‘Imamo efikasnu pisanu komunikaciju’
S obzirom na konflikte izjave između ravnatelja Galla i Švaljek Krešić o prostornim kapacitetima u Habdelićevoj, ponovno smo se javili i ravnatelju Tituša, Damiru Jelenskom. Upitan o izjavama Švaljek Krešić, svojeg kolege iz XVIII. gimnazije, kao i ulaska MZOM-a u cijelu priču, Jelenski nije želio, poput kakvog suca, odrediti tko je u pravu. No, opisao je kako u cijeloj priči vidi svoju ulogu.
– Mislim da ne trebam komentirati javne istupe predsjednice Vijeća roditelja jer su roditelji legitimni i autonomni dio procesa obrazovanja, a jednako tako niti istupe kolege ravnatelja, Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade ili Ministarstva. Vidim problem interpretacije činjenica zbog oprečnih stajališta dionika ovog procesa. Meni je dan zadatak da u promijenjenim uvjetima organiziram nastavu Gimnazije Tituša Brezovačkog. Redovnu, fakultativnu, dodatnu i dopunsku i izvannastavne aktivnosti, a prve projekcije pokazuju da će to biti moguće. Hoće li zbog toga doći do smanjenja kvalitete nastave ili gubitka nekih sati pokazat će vrijeme, rekao nam je Jelenski.
Podsjetio je i da GTB ima iskustvo s diljenjem zgrade iz I. gimnazije, gdje su tri i pol godine bili gosti dok se njihova vlastita zgrada obnavljala od potresa. Naveo je da su na temelju toga u školi svjesni svih izazova koji im predstoje. No, istaknuo je i da ‘vjerojatno ne možemo predvidjeti baš sve situacije’. Jedan od maturanata u Titušu nam je u utorak tvrdio i da profesori o cijeloj selidbi pričaju neutralno i više ispituju same učenike koliko oni znaju o svemu tome. Stoga je naš anonimni učenik zaključio da ni sami profesori nisu previše upoznati sa svime što ih očekuje od 4. studenog. Iako nije znao da li ravnatelj Tituša nije imao prilike ili nije želio pričati, maturant je tvrdio da se Jelenski nije izravno obratio učenicima oko dolaska učenika XVIII. gimnazije. Stoga smo ravnatelja Tituša upitali o tome, kao i o zabrinutosti roditelja oko sigurnosti za djecu i GTB-a, kao i njihovih budućih gostiju koji, prema procjenama, trebali dijeliti zgradu negdje do 2026. godine.
– Sigurnost učenika i zaposlenika je najvažnija, stoga ćemo posvetiti punu pažnju sigurnosti svih korisnika zgrade. S učenicima i roditeljima imam efikasnu pisanu komunikaciju stoga učenici imaju osnovne informacije o preseljenju. Dobili su odluku Gradskog ureda, informaciju tko dolazi, kada dolazi i kako će nam biti organiziran rad bez detalja koje ćemo rješavati u hodu, a kako se pojavljuje potreba dodatne informacije će dobivati na vrijeme. Mnogi roditelji i učenici kojima je zbog specifičnosti školovanja učenika sportaša, glazbenika plesača i glumaca poneka informacija potrebna ili me zovu telefonom ili dođu u školu ili mi upit pošalju mailom pa im odgovorim, zaključio je Jelenski.