Pretraga

Ravnatelj Tituša zbog dolaska druge gimnazije spominje otkaz: ‘Morao sam potpisati dobiveni sporazum’

A- A+

Damir Jelenski, ravnatelj Gimnazije Tituš Brezovački, poslao je dopis učenicima, nastavnicima i roditeljima te škole u povodom dolaska učenika i nastavnika XVIII. gimnazije u njihovu zgradu. U dopisu u posjedu portala srednja.hr, Jelenski navodi da mu je zagrebački pročelnik za obrazovanje, Luka Juroš, telefonski rekao da mora potpisati sporazum o dolasku druge škole te tvrdi da je XVIII. gimnazija odbila premještaj u XII. gimnaziju za koju navodi da je funkcionalnija i prikladnija. Ravnatelj je dodao i da mu je žao da je škola žrtvovana, ali i pozvao na osjećaj solidarnosti te naveo da školski odbor može odlučiti da školu vodi neki novi ravnatelj.

Roditelji učenika Gimnazije Tituša Brezovačkog su se morali micati s ceste kako bi prošli automobili | foto: Ivor Kruljac, srednja.hr

Kao što je i ranije najavljeno, ponedjeljak 4. studenog je i službeno prvi dan da je Gimnazija Tituš Brezovački (GTB), pored svojih učenika, u svojoj zgradi na Habdelićevoj 1 ugostila nastavnike i učenike zagrebačke XVIII. gimnazije dok njihova matična zgrada prolazi objavu. Kao što smo ranije pisali, ovu je odluku donio nadležni Ured za obrazovanje, sport i mlade Grada Zagreba, a Roditeljsko vijeće učenika Gimnazije Tituša Brezovačkog tjednima prosvjeduje protiv ove odluke.

Navode da će ovime stradati dodatna, fakultativna nastava Tituša Brezovačkog, da je ugrožena sigurnost svih učenika jer zgrada nije projektirana za toliki broj učenika, a nezadovoljni su i jer je odluka pala nakon što je već usvojen nastavni plan koji podrazumijeva da će učenici u GTB-u imati jednosmjensku nastavu, umjesto sadašnjih.

Ministartsvo možda ipak spriječi spajanje? ‘Shvaćam osjećaje poniženja i nepravde’

Ravnatelj Tituša, Damir Jelenski, u razgovoru za srednja.hr ranije je naveo da ‘prve projekcije’ pokazuju da će biti moguće uskladiti rad dviju gimnazija, te će se dodatne informacije i detalji rada razrješavati u hodu. U međuvremenu, Jelenski je informirao svoju školu da je odluku o dolasku XVIII. gimnazije potpisao u četvrtak, 31. listopada. Proizlazi to iz dopisa Jelenskog nastavnicima, roditeljima i učenicima dugačkog osam stranica, koji srednja.hr ima u svom posjedu.

Zanimljivo je istaknuti, kako je sam Jelenski naveo da bi, umjesto do 2026. godine, boravak XVIII. gimnazije u zgradi Tituša mogao trajati puno kraće. No, u dopisu svojoj školi, naveo je da sve ovisi o Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih (MZOM), koje je i ranije poslalo dopis Gradu Zagrebu da razmotri argumente roditelja GTB-a koji su se sami javili MZOM-u. Jelenski je u dopisu roditeljima i djelatnicima naveo kako je praktički bio prisiljen potpisati sporazum o dolasku druge škole.

– 31.10.2024. pozivom i mailom obraća mi se pročelnik Gradskog ureda Luka Juroš i naglašava da moram potpisati navedeni sporazum, a u kontaktu sam bio i s ljudima iz MZOM te indirektno i s gradonačelnikom. Dakle, 31. listopada 2024. morao sam potpisati dobiveni sporazum i u 15 sati sam ga potpisao. Rečeno mi je da će nakon toga ministar, vjerojatno u ponedjeljak 4.11.2024 u jutarnjim satima, potpisati suglasnost za dolazak XVIII. gimnazije k nama. Prema mojim saznanjima, ministar je tražio dvije stvari za potpisivanje suglasnosti: potpisani sporazum i zadovoljavanje materijalnih uvjeta rada za obje gimnazije. Koliko sam upoznat, nakon mog dopisa Ministarstvu od 2. rujna 2024. ministar nije bio uvjeren da su prostorije kojima raspolaže Gimnazija Tituša Brezovačkog zadovoljavajuće za nesmetano obavljanje djelatnosti dviju škola jer nemamo dvije zbornice, dva ureda ravnatelja, dva računovodstva, dva tajništva, dvije sobe psihologa i dvije sobe pedagoga pa se nedostatkom dvostrukih prostorija narušavaju pravni okviri za poštivanja Zakona o radu i Zakona o zaštiti osobnih podataka (GDPR). Stoga vjerujem da ministar može donijeti rješenje o privremenom (primjerice, jednomjesečnom) boravku XVIII. gimnazije dok se ne nađe primjereno rješenje u kojem se ne krše navedeni zakonski propisi. Nastava se odvija kako je i najavljeno, u ponedjeljak 4.11.2024. radimo popodne prema B rasporedu s početkom u 14,05. U slučaju da ministar Radovan Fuchs ipak ne potpiše suglasnost za njihov dolazak i o tome dobijemo službenu obavijest, vraćamo se u redoviti rad ujutro, rekao je Jelenski u dopisu koji je, sudeći prema datumu 2. studenog, poslan dionicima u GTB-u u subotu.

Izdvojeni članak

U sagu s Titušem se uključilo i Ministarstvo: Poslali poruku zagrebačkoj vlasti

Jelenski je u dopisu istaknuo i da je, prije nego ga je zagrebački pročelnik Juroš nazvao, u srijedu 30. listopada zatražio ‘stručno pravno mišljenje pravnika, mišljenje Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih te mišljenje Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike’. Međutim, 31. listopada nije dobio odgovor od ministarstva, a od odvjetnika nije dobio eksplicitno mišljenje da li se sporazum o ugošćivanju XVIII. gimnazije mora ili ne smije potpisati.

– Shvaćam osjećaje poniženja i nepravde koje imamo svi. Ponižavajuće je i nepravedno da smo zbog nepotpunih i nedorečenih pravnih propisa stavljeni u situaciju da pet pravnika ima pet različitih mišljenja, a odluka se mora donijeti u zadnjem trenu. Čekao sam do zadnjeg trena da mi se podastre pravno mišljenje u kojem se navode samo dvije mogućnosti: ‘mora se potpisati’ ili ‘ne smije se potpisati’, a budući da sam dobio nejasan odgovor ‘trebalo bi’, osjećaj poniženja je razumljiv, dodao je Jelenski.

Izdvojeni članak

Oglasili se iz gimnazije čija je selidba dovela do prosvjeda roditelja: ‘Ovo nije odlučeno prije 15 dana’

XVIII. gimnazija odbila XII. gimnaziju? ‘Odabrali našu zgradu zbog blizine nauštrb kvalitetnoga nastavnoga procesa’

Jelenski se u svom dopisu osvrnuo i na informacije o ovom spajanju dviju škola koja su dospjela u medijima. Ranije su i Grad Zagreb, ali i iz XVIII. gimnazije naveli da su ravnatelji bili komunikaciji oko ovog spajanja. Ipak, Jelenski u dopisu sada malo pojašnjava svoju ulogu u toj priči te navodi da nije imao toliko veliku ulogu kao što se dalo naslutiti iz ranijih izjava.

Naveo je da se odlučivanje o prikladnosti Tituševe zgrade za rad još jedne škole razmatrala od ožujka ove godine. No, Jelenski navodi da je njegova uloga bila, kaže, ‘kolegi ravnatelju Hermenegildu Galu i njegovu satničaru Filipu Šariću pokazati školu kako bi oni mogli procijeniti može li se nastavni proces njihove škole provoditi u našoj zgradi’. GTB-ov satničar je u cijelu priču, ističe čelnik Tituša, ušao tek u listopadu.

– Ni u jednom trenutku nisam sudjelovao u procjenjivanju mogućnosti ispunjenja njihovih potreba u našim uvjetima, već je procjena bila isključivo njihova, a svoju procjenu su prenijeli pročelniku Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade. Od službene odluke o preseljenju XVIII. gimnazije u našu zgradu 4.10.2024. satničari su zajednički pripremali raspored dodatne, dopunske i fakultativne nastave, a za našu školu sam se izborio da imamo prednost u odabiru termina. Svi smo svjesni da kvaliteta nastavnoga procesa trpi zbog nastave u popodnevnim satima, ali to nikada nije bilo prihvaćeno kao argument zbog činjenice da većina gimnazija u Zagrebu radi u dvije smjene, navodi Jelenski.

Ravnatelj XVIII. gimnazije, Hermenegildo Gal nam je ranije rekao da su u toj školi imali svoje želje, ali da naposljetku Grad Zagreb odlučuje gdje će se njihova škola preseliti. No, Jelenski u svom dopisu navodi da je u igri bila i XII. gimnazija, koja navodno, nije postala domaćin jer je gradska vlast uvažila zamolbu XVIII. gimnazije.

– U ovom slučaju nije postojalo rješenje koje bi svima bilo po volji i žao mi je što je naša škola žrtvovana. Svi znamo da postoje bolja rješenja, ali nadležni su odlučili prema svojim kriterijima. Roditeljima i profesorima XVIII. gimnazije bilo je ponuđeno preseljenje u prostorno i funkcionalno prikladnu XII. gimnaziju, no oni su tu ponudu odmah odbili odabravši našu zgradu zbog blizine svojoj školskoj zgradi nauštrb kvalitetnoga odvijanja nastavnoga procesa i u svojoj i u našoj školi. Dakle, njihovo je odbijanje nove lokacije bilo prihvaćeno, a na nas je bio nastavljen pritisak, tvrdi Jelenski.

Izdvojeni članak

Ravnatelj Tituša oprezno o svađi roditelja učenika s Gradom: ‘Meni je dan zadatak organizirati nastavu’

Preživjeli rat, valjda će i ovo, ravnatelj nudi ostavku? ‘Ako je osjećaj solidarnosti krimen…’

Jelenski je roditeljima, nastavnicima i učenicima u dopisu naveo i da nije odgovoran za ‘vremenski tjesnac’ u kojem nije bilo vremena za razgovaranje o odlukama o selidbi. Ranije smo dobili informacije učenika kako im ravnatelj nije ništa govorio o selidbi, kao i da su ih profesori ispitivali o tome, kao da ni oni sami ne znaju previše o tome. Jelenski se sada u ovom dopisu osvrnuo i na svoje, pažljivije, javne istupe. Pritom se osvrnuo i na ne baš laskave riječi koje je u međuvremenu čuo na svoj račun.

– ‘Podvale i laži koje je servirao ravnatelj’, ‘Ravnatelj nas je izdao i prodao’. Ne mogu prihvatiti ovakve formulacije, no točno je da nisam sve do sada navedene činjenice prezentirao nikome osim najužem timu suradnika. Iako sam s učenicima bio na službenom putu, kolegice i roditelji koji su također bili s nama mogu potvrditi da sam cijelo vrijeme radio na daljinu i nijedan dio rada Škole nije zbog puta patio. Nastava se odvijala, dokumenti su se potpisivali, računi plaćali, problemi rješavali. Sada, pri kraju procesa, podastirem vam sve podatke koje smijem i ističem da se ovdje ne radi o lažima i izdaji, već o djelovanju s poštovanjem prema svim sudionicima razgovora i pregovora pa zbog toga nisam sve informacije javno dijelio svakodnevno, pojasnio je ravnatelj.

Dodao je i da mu je žao samih nastavnika i učenika XVIII. gimnazije. Podsjetio je da ovog problema uopće ne bi bilo da se realizirala njihova zgrada i selidba u Vlašku ulicu za koju su u 10 godina već dvaput potpisali ugovor. U međuvremenu je pozvao roditelje, nastavnike i učenike na solidarnost, te je naveo i da je spreman prihvatiti ljutnju školskog odbora GTB-a do te mjere da siđe sa svoje funkcije.

Izdvojeni članak

Roditelji blokirali promet ispred Tituša, učenik o dolasku druge škole: ‘Profesori nas pitaju o tome’

– Nažalost, u Hrvatskoj smo naučili da život može biti težak pa smo preživjeli rat, ekonomsku krizu, političke turbulencije, COVID 19 krizu i potres pa liježem s pomisli da će i ova situacija s gostima iz XVIII. gimnazije proći i da ćemo se opet vratiti u svoju rutinu koju žele imati mnoge škole u Hrvatskoj. Hoću li spavati nemirno, nikada neću pokazati jer ću i dalje učenike poučavati da se ljude najbolje može upoznati u teškoj situaciji. Ako je osjećaj solidarnosti krimen, Školski odbor će pronaći bolju osobu za ravnatelja jedinstvene Gimnazije Tituša Brezovačkog, zaključio je Jelenski.

Cijeli dopis ravnatelja Damira Jelenskog učenicima, nastavnicima i roditelja GTB-a možete pročitati u privitku. Napomena: ako vam dokument nije vidljiv, potrebno je osvježiti stranicu.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab