Roditelji blokirali promet ispred Tituša, učenik o dolasku druge škole: ‘Profesori nas pitaju o tome’
Gimnazija Tituša Brezovačkog bi 4. studenog trebala u svojoj školi ugostiti učenike i nastavnike XVIII. gimnazije tijekom obnove njihove zgrade. Međutim, roditelji Tituša i dalje se tome protive te su ponovili bojazni da će se ovime narušiti sigurnost učenika i kvaliteta nastave za obje gimnazije. Jedan od učenika Tituša nam je naveo da su učenici o spajanju škola doznali u međusobnom razgovoru, čak i s prijateljima iz XVIII. gimnazije. Iako su ljuti i nezadovoljni situacijom, naglašavaju da nemaju ništa protiv učenika iz škole s kojima će dijeliti hodnike i učionice od 4. studenog.
Galerija 7 Fotografija
OtvoriRoditelji učenika Gimnazije Tituša Brezovačkog (GTB) ostaju složni da bi dolazak XVIII. gimnazije u zgradu njihove škole u Habdelićevoj 1 narušio kvalitetu nastave, ali i sigurnost djece obiju škola u maloj zgradi. U utorak su se okupili ispred Tituša i ponovili da su nezadovoljni što su tek 3. listopada dobili dopis iz Grada Zagreba da će biti domaćini XVIII. gimnaziji od 4. studenoga ove godine. Tim više jer, navode, već je bio usvojen plan nastave za školsku godinu 2024./25. godine koji je podrazumijevao jednosmjensku nastavu. Među okupljenim roditeljima smo nekoliko puta čuli kako nadležni Ured za obrazovanje, sport i mlade Grada Zagreba ovom odlukom pet litara vode pokušava staviti u bocu od dvije litre.
Roditelji demonstrirali da je ulica ispred ulaza uska i prometna: Umiješao se i policajac
Pored ponavljanja da škola nije projektirana za podnošenje osamstotinjak učenika i 33 razredna odjeljenja, naglasili su i da je nemoguće u 10 minuta provesti smjenu učenika jutarnje i popodnevne smjene. To su naglasili i kada su se okupili ispred Habdelićeve 1 gdje su u poslijepodnevnim satima uskom ulicom svako malo prolazili automobili pa čak i jedan manji gradski autobus. Roditelji su u jednom trenutku zauzeli čitavu cestu i pločnike ispred ulaza u školu. Došlo je i do kratke obustave prometa te je prometni policajac na mjestu događaja intervenirao i naredio roditeljima da raščiste cestu radi prolaska automobila.
Prošlog smo tjedna razgovarali s ravnateljem XVIII. gimnazije Hermenegildom Gallom koji nam je naveo da on osobno, kao i ravnatelj Tituša, Damir Jelenski, od početka 2024. godine analiziraju mogućnosti održavanja nastave dviju gimnazija u zgradi GTB-a. Uvjeravao nas je da je sve izvedivo bez da učenicima ijedne gimnazije pati bilo redovna, bilo fakultativna i izborna nastava. Naglasio je da XVIII. gimnazija ima 16 razreda, a Tituš 17 razreda, a sama zgrada, ‘sve skupa 22 prostorije’ pa će uz preklapanje turnusa biti prostora za sve. Kod pisanja mature, istaknuo je i da će to biti izvedivo zbog manjeg broja razreda, tim više jer će se obvezni predmeti pisati u razdoblju kada će učenicima nižih godina završiti nastavna godina. K tome su iz Grada Zagreba, dodao je Gall, rekli ravnateljima i da su spremni osigurati dodatne prostorije u blizini škole, ako će to ipak biti potrebno za poneki predmet. No, predsjednica Vijeća roditelja GTB-a, Tea Švaljek Krešić, u razgovoru za srednja.hr nam tvrdi ravnatelj Galla iznosi netočne tvrdnje.
– U školskom programu i planu rada gimnazije, piše da su naši prostorni kapaciteti 17 učionica i četiri kabineta. Pri tome, dva kabineta nemaju formalnu dozvolu za rad, a preostala dva zbog svoje veličine ne mogu imati status učionice. Stoga nije moguće usvojiti plan rada koji je usvojen na početku školske godine, a oni koji su upisali prvi razred su opravdano računali na jednu smjenu i puni opseg dodatnih i izvannastavnih aktivnosti koje taj školski program jasno definira, rekla je Švaljek Krešić naglašavajući i da Grad Zagreb nije osigurao dodatne prostorije, iako je Gall ranije rekao da će se one osigurati tek po potrebi.
Učenici Tituša računali na jednosmjensku nastavu: ‘Profesori pokušavaju biti suzdržani’
Uz same roditelje, u utorak je svoje nezadovoljstvo s cijelom situacijom izrazilo i nekoliko učenika. Uz dozvolu njihovih roditelja i pod uvjetom anonimnosti, razgovarali smo s jednom učenicom prvog razreda te jednim maturantom.
– Iz perspektive prvih razreda, jako je puno učenika upisalo ovu školu zbog jedne smjene i puno nas učenika ide u glazbene škole ili trenira neki sport i neće moći na aktivnosti. Tužni smo i ljuti zato što mislimo da to nije pošteno, opisala nam je učenica prvog razreda.
Dodala je i da se osobno izvan školske nastave bavi plivanjem. Njen kolega maturant je također nezadovoljan ovom situacijom, navodeći nam da su učenici, ako ništa drugo, upisivali Tituš zbog dobre reputacije glede njihovih priprema za državnu maturu. Naravno, učenici među sobom, o ovoj selidbi ispituju i svoje nastavnike.
– Profesori pokušavaju biti suzdržani, o ovome pričaju u rukavicama i pitaju nas koliko mi znamo o svemu. Pretpostavljam da ni oni ne znaju previše. Ne znam da li ravnatelj nije imao priliku ili osjećao potrebu, ali nije nam se obraćao oko ove situacije. Za nju smo saznali jedni od drugih, uključujući preko prijatelja koji idu u XVIII. gimnaziju. No, s učenicima kada dođu ne bi trebalo biti problema jer naposljetku, nisu oni krivi, netko drugi je donio odluku, ustvrdio je naš sugovornik iz četvrtog razreda GTB-a.
Roditelji ljuti na postupanje gradske vlasti: ‘Potpuna samovlast i isključivost u upravljanju’
Kao što smo ranije pisali, ravnatelj Tituša, Damir Jelenski također nam je rekao da će dvije gimnazije moći dijeliti zgradu bez da učenici obiju škola budu oštećeni u nastavi. No, otkako su roditelji intenzivnije krenuli pričati o ovoj situaciji, Švaljek Krešić nam je potvrdila da je razgovarala s ravnateljem Tituša. Iako je navela da ne može govoriti što ravnatelj misli o toj situaciji niti iznositi o čemu su razgovarali, osvrnula se na ranije izjave koje nam je Jelenski dao oko ove situacije.
– Mislim da je naš ravnatelj govorio u smjeru da, ako smo primorani provesti ovu odluku, da ćemo nekako uspjeti. Ali, mislim da to ne znači da ravnatelj nije stava da su prostorni kapaciteti ove škole neadekvatni za dvije gimnazije, 800 đaka i 33 razredna odjela, rekla nam je Švaljek Krešić.
Podsjetila je i da se odluci o spajanju dviju gimnazija protivi i Titušev školski odbor, a naša sugovornica je istaknula i da upravo školski odbor ‘bira i razrješuje ravnatelje’. Ranije je Vijeće roditelja GTB-a oko ove situacije pisalo priopćenje i Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih (MZOM). Iz MZOM-a su potom prošlog tjedna poslali dopis Gradu Zagrebu, tražeći ih da ‘razmotre argumente roditelja’. Švaljek Krešić nam je rekla i da je gradska vlast izignorirala i taj dopis.
– Pokazali su da su im roditelji nebitni, ali mislila sam da će imati sluha za MZOM. No nisu odgovorili ni na taj dopis i ne znam kako to objasniti osim potpunom samovlašću i isključivošću u upravljanju, koja je suprotna načelima na kojima su dobili izbore. Zasada dalje nastavljamo komunicirati s roditeljima, čekamo da nas kontaktira gradski ured i da nam MZOM odgovori na nove dopise. Zahtijevamo ispunjenje školskog programa prema osnovnom načelu da ugovore treba ispunjavati i vjerujemo da će nadležno ministarstvo to ispuniti. Ovisi kakva je povratna reakcija, vidjet ćemo dalje, zaključila je Švaljek Krešić na pitanje što roditelji Tituša planiraju dalje raditi nakon okupljanja ispred škole u utorak.