Pretraga

Roditelji protiv privremenog useljenja 400 učenika druge škole: ‘Ugrožavaju sigurnost naše djece’

A- A+

Roditelji Gimnazije Tituša Brezovačkog organizirali su konferenciju za medije kako bi izrazili nezadovoljstvo zbog odluke o preseljenju učenika XVIII. gimnazije u njihovu školu. Smeta im što je odluka donesena bez konzultacije s roditeljima što je izazvalo revolt. Strahuju da će zbog ograničenog prostora i male infrastrukture njihova djeca biti sigurnosno i higijenski ugrožena. Predsjednica Vijeća roditelja, Tea Švaljek Krešić, istaknula je da su kriteriji za odabir njihove škole nerazumni pa su stoga zatražili sastanak s gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem.

Pišu: Ivor Kruljac, Ramona Ščuric

roditelji učenika gimnazije tituša brezovačkog ispred grasdke uprave grada zagreba

Foto: srednja.hr

Roditelji Gimnazije Tituša Brezovačkog (GTB), naveli su nam da su dobili potvrdu kako će 4. studenog ova škola u svojoj matičnoj školi ugostiti učenike i nastavnike XVIII. gimnazije tijekom obnove njihove matične zgrade. Kao što smo ranije pisali, roditelji Tituša su nezadovoljni jer je zgrada škole mala te nema dovoljno prostora.

Pritom ističu da Tituš ima bogati izbor dopunske, dodatne te fakultativne nastave, kao i pripreme za maturu koji se događaju u suprotnoj smjeni od redovne nastave. S dolaskom učenika iz druge gimnazije, strahuju da će sve to propasti. Stoga su u četvrtak, ljuti jer su potvrdu o dolasku učenika iz druge škole dobili tri i pol tjedna prije planiranog useljenja, organizirali konferenciju za medije ispred gradskog poglavarstva.

Portal srednja.hr u posjedu dopisa roditelja gradonačelniku

Dan prije konferencije, predsjednica Vijeća roditelja Gimnazije Tituša Brezovačkog, Tea Švaljek Krešić rekla nam je kako roditelji oko ove situacije žele sastanak sa zagrebačkim gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem. Na njemu žele da se ‘njihovi argumenti razmotre objektivno i u dobroj vjeri’, tvrdeći da nadležni gradski ured to nije napravio. Najavili su i da planiraju, ako će trebati, javiti se i Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih, kao i pravobraniteljici za djecu. Nakon što su u ponedjeljak 7. listopada roditelji imali sjednicu vijeća, 8. listopada su zagrebačkom gradonačelniku Tomislavu Tomaševiću poslali i dopis u kojem su zatražili sastanak s njim oko cijele situacije.

U dopisu su naveli da će, pored izvannastavnih aktivnosti, zbog male dvorane najviše stradati nastava Tjelesnog. Ističu i da je Tituš Brezovački ‘izuzetno mala škola’ s malim i niskim hodnicima koji su ispod uvriježenog pedagoškog standarda. Strahuju da cjelodnevna popunjenost ovih prostora povećava ugrozu za učenike. Već sada, zbog sigurnosnih razloga, roditelji navode da djeca u uskim hodnicima nemaju školske ormariće ni vješalice.

– Ukoliko dvije škole budu koristile te prostore, jedna ujutro, a druga poslijepodne, bez prestanka, bez mogućnosti dovoljnog prozračivanja, čišćenja, škola će postati higijenski i epidemiološki visoko rizična za boravak te će porasti pobol od zaraznih bolesti kako đaka tako i nastavnika. Nadalje, smjenjivanje učenika između smjena i u većim školama s dva velika ulaza stvara gužvu. Kako bi to izgledalo u GTB, ne možemo ni zamisliti (…) Neozbiljno je i neodgovorno dva mjeseca od početka nastavne godine donositi odluku koja nije bila najavljena, a koja ima za posljedicu da nastava iz jedne smjene prelazi u dvije (…) Predloženo rješenje Grada Zagreba nije dobro niti za jednu školu (Tituš i XVIII. gimnaziju, op.a) te molimo da svojim autoritetom naložite odgovornim službama da ga revidiraju, dijelovi su pisma Vijeća roditelja koje je u posjedu portala srednja.hr.

Izdvojeni članak

Gimnazija seli u drugu školu, tamo ih roditelji ne žele: ‘Dogovarat ćemo se o organizaciji u skučenoj zgradi’

Roditelji na konferenciji za medije poručili da neće odustati od svojih zahtjeva

Roditelji učenika iz Tituša su održali konferenciju ispred zgrade Gradske uprave Grada Zagreba. Naglasili su kako neće odustati od svojih zahtjeva i inzistiraju da ih gradonačelnik Tomašević primi na razgovor. Žele iznijeti svoje argumente protiv privremenog preseljenja učenika u školu njihove djece, ali također žele da im gradonačelnik predoči kriterije po kojima je škola njihove djece izabrana da bude škola domaćin.

– Ovakve odluke ne mogu se donositi bez konzultacija s roditeljima. Službenu odluku o preseljenju zaprimili smo od Gradskog ureda 8. listopada u popodnevnim satima putem e-maila. To je prva i jedina službena obavijest Gradskog ureda. Prije toga smo bili na sastanku 1. listopada gdje smo, na naše inzistiranje da nas prime, shvatili da je odluka već donesena. Ovakav netransparentan način postupanja, gdje se roditelje potpuno izuzima i ignorira, pokazuje da je odluka unaprijed donesena. Ova nepravedna odluka izazvala je velik revolt kod roditelja, pa smo zbog toga primorani istupiti u medije, rekla je na konferenciji za medije Švaljek Krešić.

Izdvojeni članak

Plenković posjetio zagrebačku gimnaziju koja je stradala u potresu: ‘Obnova je možda trebala biti brža’

‘Želimo da ovaj primjer posluži kao loš primjer kako se ne treba raditi’

Istaknula je i kako su kriteriji po kojima se birala škola za preseljenje učenika XVIII. gimnazije – nerazumni i neuvjerljivi. Prvi kriterij je, prema riječima Švaljek Krešić, bio da škola u koju će se učenici preseliti nije trenutno ili da nije bila već domaćin nekoj drugoj školi, a drugi kriterij je blizina škole.

– Želimo da ovaj primjer posluži kao loš primjer kako se ne treba raditi. Ako se izuzima škola koja je domaćin, moguće je da su i škole-gosti bile u težoj situaciji od škola-domaćina. Ako ćemo biti solidarni prema školama domaćinima, mogu to razumjeti, ali onda nije pravedno izuzeti škole koje su tri i pol godine bile ‘gosti’, poput naše škole. Time se ova djeca ponovno stavljaju u položaj u kojem moraju podnositi teret obnove. Mi, kao roditelji, moramo zastupati prava i interese naše djece, izjavila je Švaljek Krešić.

Dodala je kako će se preseljenjem 400 učenika iz XVIII. gimnazije, u Titušu biti oko 800 učenika. Navela je kako je taj broj prevelik i da će njihova djeca zbog toga biti sigurnosno ugrožena ako dođe do određenih izvanrednih situacija.

– Na temelju projektne dokumentacije, jasno je da je kapacitet škole od 3.000 kvadrata predviđen za 440 učenika u jednoj smjeni. Ako se u toj školi smjesti više od ovog broja, postoji ozbiljna sigurnosna ugroza za sve učenike, jer su evakuacijski prostori, ulazi i izlazi, proračunati za ovu brojku. Odlukom Gradskog ureda nastoji se smjestiti dvostruko veći broj učenika, čime se izlažu riziku u slučaju požara, poručila je Švaljek Krešić na konferenciji.

Što su roditelji još komentirali možete pogledati u videu ispod.

Odluka donesena još prije sastanka? ‘Poslali smo peticiju, ignorirali su je’

Iako su nam ranije i ravnatelj Gimnazije Tituš Damir Jelenski i Ured za obrazovanje, sport i mlade Grada Zagreba rekli da se sa zabrinutim roditeljima održao sastanak gdje su razmijenjeni argumenti i objašnjeni planovi realizacije, predsjednica Vijeća roditelja Gimnazije Tituša Brezovačkog, Tea Švaljek Krešić nam je rekla da roditelji nisu zadovoljni time. U razgovoru za srednja.hr u srijedu popodne, istaknula nam je da su roditelji nezadovoljni i šokirani kako se cijela odluka donijela. Navode da ni prema učenicima ni roditeljima, odluka grada nije komunicirana na vrijeme niti da je transparentna. Osim gradskog ureda koji tvrdi da učenici neće biti zakinuti u nastavi, Titušev ravnatelj Jelenski također nas je uvjeravao da će ‘kao profesionalci znati odgovoriti na sve izazove kao i u prošlim vremenima’. Ipak, naša sugovornica nije baš uvjerena.

– Ne bih komentirala što je ravnatelj rekao, ali imamo mišljenje školskog odbora kako će se učenicima narušiti kvaliteta školovanja. Na sastanku s gradskim Uredom za obrazovanje smo očekivali da će saslušati naše argumente, ali smo nakon pola sata shvatili da je odluka već donesena, rekla nam je Švaljek Krešić.

Na internetu je još u lipnju osvanula peticija ‘Pronalazak boljeg rješenja za XVIII. gimnaziju‘ koja je tražila 500, a prikupila 580 potpisa. Iako su ranije kružili navodi da se peticija naposljetku nikada nije poslala zagrebačkom Uredu ‘jer su se potpisi prikupljali tijekom’, Švaljek Krešić nam navodi da su to dezinformacije. Tvrdi da su poslali čak dvije peticije, ali da je ured to ignorirao. Ravnatelj Jelenski nam je ranije govorio da ne zna da su roditelji slali neku peticiju.

Ranije smo kontaktirali i XVIII. gimnaziju, čiji ravnatelj, Hermenegildo Gall, nije želio komentirati ovu situaciju te je za sva pitanja molio da se javimo Gradu Zagrebu. Ravnatelj Tituša, Jelenski, rekao nam je da je sa svojim kolegom iz gimnazije koja će se uskoro doseliti iz Mesićeve u Habdelićevu ulicu u stalnoj komunikaciji. No, najavio je i da će se tek nakon dobivanja službene pisane odluke ‘dogovarati o organizaciji nastave, rada i boravka u skučenoj zgradi’.

Cijelo pismo Vijeća roditelja GTB-a koje su poslali gradonačelniku Tomislavu Tomaševiću možete pročitati u privitku. Napomena: ako vam dokument nije vidljiv, potrebno je osvježiti stranicu.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab