Pretraga

Samo joj je 16 godina, a njen izum bi mogao promijeniti svijet

A- A+

Elif Bilgin je 16-godišnja djevojka iz Turske koja je osvojila nagradu Science in Action u iznosu od 50 tisuća dolara. Spomenutu nagradu Scientific American dodjeljuje za izume koji mogu unijeti stanovite pozitivne razlike u odnosu na okoliš, zdravlje te izazove s iskoristivošću prirodnih resursa. Mlada Turkinja iz Istanbula dvije je godine provela radeći na svome projektu dobivanja bioplastike iz kora od banane. U tome je na kraju i uspjela te će se njen postupak u budućnosti moći koristiti u dobivanju ekološki prihvatljive plastike, koja će se lakše razgrađivati, biti neovisna o nafti te tako manje ugrožavati okoliš.

Foto: Business Insider

U dobi od svega 16 godina, mlada je izumiteljica iz Turske Elif Bilgin (16) razvila postupak koji bi mogao zadužiti generacije čovječanstva i za to nagrađena s 50 tisuća dolara. Nagrada pod nazivom Science in Action znanstvenog časopisa Scientific American dodjeljuje se za izume koji mogu donijeti poboljšanja u odnosu na okoliš, zdravlje te iskorištavanje prirodnih resursa. Mlada Turkinja je dvije godine usavršavala proces dobivanja bioplastike iz kore banana te je na kraju uspjela u tome. Njenim postupkom moći će se proizvesti ekološki prihvatljiva plastika, koja će se lakše razrađivati, biti neovisna o nafti te tako manje utjecati na zagađenje okoliša.

Izdvojeni članak

Mladi hrvatski znanstvenik riješio misterij star više od 2300 godina

– Što se mene tiče, ovo znači da moj projekt ima potencijal postati riješenje velikog problema zagađenja koje je uzrokovala obična plastika. To također znači i da sam započela proces mijenjanja svijeta, zbog čega se već osjećam kao pobjednica, rekla je u intervjuu za scientificamerican.com Elif Bilgin. Dodala je i da joj je jedan od glavnih uzora slavna kemičarka Marie Curie.

Ova visoka novčana nagrada mogla bi biti snažan poticaj Elif za veliki Googleov znanstveni sajam, koji će se u rujnu održati u Kaliforniji. Sajam okuplja izumitelje dobi mlade Turkinje, koja se tom predstojećem znanstvenom skupu iznimno veseli jer znanost vidi kao svoj budući poziv.

U razgovoru za navedeni naučni magazin objasnila je da najvećim izumom u proteklih 100 godina smatra internet, a na tom tragu u proteklih deset godina vidi najvećom inovacijom pametne telefone.