Samoubojstva maloljetnika u ovoj zemlji rastu pred početak škole: Stradati znaju i slučajni prolaznici
Samoubojstva maloljetnika u noći pred prvi dan škole u Japanu drastično su visoka. Prošle godine, školski problemi su bili motiv oduzimanja vlastitog života za čak 513 djece. Japanci osobe koje ne žele ići u školu zovu ‘futoko’, a sam Japan je jedina G7 zemlja gdje je samoubojstvo vodeći uzrok smrti među tinejdžerima.
foto: Pixabay
Japan je prekrasna zemlja bogate tradicije, ali i suvremene, svjetski popularne anime, odnosno Otaku kulture. Spojite to s visokim životnim standardom i tehnološkim razredom pa nije ni čudo da brojni ljudi diljem svijeta, uključujući mlade, želi posjetiti ovu, od milja znanu ‘Zemlju izlazećeg Sunca’. No, nažalost, Japan ima i svoju mračnu stranu. Kako ističe BBC, Japan je jedina zemlja u društvu visoko razvijenih država G7 skupine, gdje je samoubojstvo vodeći uzrok smrti među tinejdžerima.
Zovu ih ‘futoko’: Zbog školskih problema, život si je oduzelo 513 djece
Ovim crnim brojkama se pridružila i 17-godišnja srednjoškolka iz Yokohame. Prošle je subote, 31. kolovoza, otišla u shopping centar i skočila u svoju smrt. U natrpanom tržišnom centru, pri padu je pogodila 32-godišnjakinju. Obje su prevezene u bolnicu, ali su nažalost oboje preminule. Najprije djevojka, sat vremena nakon dolaska u bolnicu te ubrzo i nesretna pješakinja.
Iako konkretni motivi suicida nisu poznati, nagađa se da bi 17-godišnjakinja mogla biti ‘futoko’. To je naziv koji Japanci koriste za ‘ljude koji ne žele ići u školu’. Prošle godine 513 djece je oduzelo si je život, a školski problemi su bili najčešći motiv. BBC ističe i da se u Japanu najviše ljudi, mlađih od 18, ubije upravo prvog rujna, dan prije početka škole. Službene japanske statistike ističu da je tog datuma premašen broj suicida ove dobne skupine u ostatku godine.
Prema rezultatima ankete japanskog Ministarstva obrazovanja, ‘futoko’ osobe žele izbjeći školu zbog različitih razloga. No, kao najčešći motivi se navode obiteljske okolnosti, osobni problemi s prijateljima i nasilje.
Pokrenuli kampanju ‘Noć 31. kolovoza’: U Hrvatskoj je suicidalnim osobama pomoć dostupna od 0-24
Japan je nažalost i ranijih godina bio poznat po visokim stopama samoubojstava u cijelom društvu. Iako su japanske vlasti zadovoljne da se posljednjih godina polagano smanjuje broj suicida u općoj populaciji, nažalost su porasle brojke među mladima.
Želeći spriječiti oduzimanje života mladih, vlasti i mediji su pokušali osvijestiti javnost o problemima s kojima se učenici susreću krajem ljetnih praznika. Stoga je japanska javna televizija čak pokrenula i Twitter kampanju ‘Noć 31. kolovoza’.
Ovaj najnoviji slučaj suicida u Yokohami koji je završio i smrću slučajne prolaznice, japansku javnost jezivo podsjeća i na vrlo sličan slučaj iz 2020. godine. Tada je 17-godišnji mladić skočio s vrha trgovačkog centra u gradu Osaka te uz sebe ubio i 19-godišnju studenticu na koju je sletio. Učenik je posmrtno osuđen i za ubojstvo, te je njegova obitelj morala financijski kompenzirati obitelji žrtve. No, BBC ističe da je optužba ubrzo bila odbačena.
Bitno je istaknuti kako nažalost samoubojstva postoje i u Hrvatskoj. Stoga je bitno znati da sve suicidalne i depresivne osobe u Hrvatskoj mogu dobiti savjetodavnu pomoć na više mjesta. Cijeli dan, od 0 do 24 sata, Centar za krizna stanja i prevenciju suicida ima otvorenu telefonsku liniju 01/2376 470 putem koje su spremni razgovarati i pomoći svakome koga spopadnu suicidalne misli.