Senat Sveučilišta u Splitu izbacio novinare te svoj rad proglasio poslovnom tajnom
Sjednicu Senata Sveučilišta u Splitu održanoj 22. siječnja predstavnici medija morali su naputiti kad je na dnevni red došla točka šest, odnosno kad je predstavljeno izvješće o reviziji rada Sveučilišta. Iako je država u prošloj godini splitskom Sveučilištu doznačila skoro 250 milijuna kuna iz proračuna, Senat je odlučio njihov rad proglasiti poslovnom tajnom.
Senat Sveučilišta u Splitu smatra da s radom Sveučilišta ne treba biti upoznata javnost, nego su isti proglasili poslovnom tajnom. Mada je država prošle godine iz proračuna za troškove splitskog Sveučilišta izdvojila gotovo 250 milijuna kuna, predstavnici Senata na sjednici održanoj 22. siječnja zatražili su da novinari istu napuste kad je na dnevni red došlo predstavljanje izvješća o reviziji rada navedene institucije, piše Slobodna Dalmacija.
Izvješće revizije tretiraju kao internu stvar
Spomenuti izvještaj revizije rada, koji je naručen sa svrhom da se utvrdi kako se gospodarilo Sveučilištem u proteklim godinama, Senat smatra internom stvari Sveučilišta stoga su iskoristili mogućnost da sa sjednice isključe javnost.
Ovim potezom splitsko Sveučilište s rektorom Šimunom Anđelinovićem dalo je povoda spekulacijama kako se iza vrata Rektorata ne odvijaju posve čisti poslovi. Potonje je potpomoglo i priopćenje za medije koje je nakon sjednice novinarima uputila Antonija Žaja-Čičak iz Ureda za odonose s javnošću Sveučilišta u Splitu.
– Senat je informiran o izvješću o unutarnjoj reviziji te je dana podrška rektoru prof. dr. Šimunu Anđelinoviću da se uočene nepravilnosti u što skorijem roku otklone, navela je Žaja-Čičak u priopćenju.
Studenti Sveučilištu dali ocjenu 3,6
Treba istaknuti i to da su članovi Senata izvješće o reviziji dobili tek nekoliko sati prije početka sjednice. Stoga je kritiku uputio dekan Ekonomskog fakulteta Željko Garača ističući kako se nisu stigli pripremiti za diskusiju na tu temu. Zasmetalo ga je to što je načelno bio dogovor da se dnevni red ne mijenja u zadnji tren.
Na otvorenom dijelu sjednice Senat je izjavio kako država posljednjih godina smanjuje troškove poslovanja i članovi su predvidjeli da će se taj trend nastaviti. Stoga smatraju da se Sveučilište mora okrenuti drugim izvorima financiranja, prije svega EU fondovima.
Potom je Igor Jerković, voditelj Centra za unapređenje kvalitete Sveučilišta u Splitu, predstavio rezultate ankete u kojoj su studenti vrednovali cjelokupne razine studija na Sveučilištu u Splitu, koja je prvi put provedena u protekloj akademskoj godini.
Radilo se o online anketi, no veliki poraz Sveučilištu je taj što se na anketu odazvalo svega 480 studenata. Primjerice na Pravnom i Kemijsko-tehnološkom fakultetu nijedan student nije sudjelovao, dok je najviše ocjena prikupljeno na Filozofskom fakultetu. Konačna ocjena koju su studenti dali Sveučilištu bila je 3,6.