Predsjednici sindikata Sanja Šprem i Branimir Mihalinec na današnjoj su konferenciji za medije jasno poručili da ne zastupaju stavove koje neki njihovi članovi šire po društvenim mrežama. Iako je mnoge njihov istup iznenadio, pogledom na nastavnička grupe stvar postaje jasnija. Pojedinci ovdje neistomišljenicima, između ostalog, prijete i katranom te guščjim perjem.
screenshot: Facebook|Srednja.hr
– Govor mržnje i netolerancije koji se počeo širiti društvenim mrežama je nedopustiv, ustvrdio je na press konferenciji u petak Branimir Mihalinec.
Šef Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske istaknuo je kako sindikati ne vode nastavničke grupe na Facebooku i ostalim društvenom mrežama.
Od napisa na internetu ogradila se i njegova kolegica, predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja Sanja Šprem, koja je dodala da sindikati nemaju kontrolu nad onim što se piše na internetu.
Mihalinec je pohvalio doprinos društvenih mreža u podrški štrajku i jačanju strajkačke aktivnosti, no ustvrdio je da su ipak, zahvaljujući svojoj infrastrukturi, sve pokrenuli sindikati.
– Sindikati su pokrenuli sve, od inicijative, od analize, pokretanja i vođenja štrajka, prosvjednih aktivnosti i vođenja pregovora, i organizacijski i financijski. Društvene mreže su tu pomogle. Ali mi odgovaramo svojim članovima. Nitko nije odgovoran za društvene mreže, nitko neće preuzeti odgovornost za govor mržnje. Možda administrator, a ni njegovo ime se ne zna, napomenuo je Mihalinec i dodao da su buseve za dolazak na prosvjed platili sindikati, a ne Facebook grupe.
Iako je mnoge ovaj istup sindikalistâ iznenadio, pogledom na nastavnička grupe stvar postaje jasnija.
Tri grupe, jedan portal
Na Facebooku su trenutno prisutne tri (veće) nastavničke grupe: 45 minuta, Školska zbornica i Nastavnici organizirano, koja ima i svoj portal Nastavnici.org.
Val nezadovoljstva među učiteljima posebno je vidljiv na tim platformama, a ono je u posljednje vrijeme usmjereno ne samo prema Vladi, već i prema predstavnicima Sindikata.
‘Sindikalisti su nas izdali’
Posebno ih je razljutilo što su sindikati u dopisima članovima naveli kako je posljednja ponuda zapravo konačna ponuda Vlade.
Sindikat koji sudjeluje u pregovorima NE MOŽE reći da “neće više biti nikakvih pregovora” jer posao je sindikata da pregovara, ili da bar pokušava pregovarati, makar se svaka tri dana nalazili na kavi, zaključili da se stajališta nisu približila i dogovorili da će se opet naći. Čak i ako je premijer rekao da “neće biti nikakvih pregovora”, sindikati nisu premijerov servis (ili možda jesu?) i nisu dužni članstvu prenositi prijetnje suprotne strane koje su lišene zdravog razuma i veze sa stvarnošću, napisali su u članku ‘Plaši li SHU svoje članove?‘ na portalu Nastavnici.org.
Prijetnje katranom i guščjim perjem
No nastavničke su grupe, pa tako i portal koji su pokrenule, anonimni pojedinci počeli koristiti i za obračun sa neistomišljenicima.
Želimo samo napomenuti da bilježimo sve glasine i da smo do sada uspjeli ući u trag nekima od izvora te da se spremamo objaviti neka od imena u trenutku kad to bude oportuno, kako bi se i središnjice i baza znali s takvima obračunati. Platne liste i usluge koje su takvi dobili za svoje poslove ne možemo dokazati, ali nije ni bitno, nismo na sudu, no živimo u 21. stoljeću, katran i perje su jeftini i sigurni smo da će učitelji u podružnicama iskoristiti svaku priliku da si na zabavan način prikrate dane i tjedne štrajka koji dolaze, stoji u članku ‘Ne nasjedajte’, koji je na spomenutom portalu također objavio autor potpisan samo inicijalima na portalu nastavnici.org.
Za one malo mlađe, prijetnja katranom i guščjim perjem odnosi se na oblik kažnjavanja koji je nekoć bio prisutan, a danas bi se, da još postoji, zasigurno smatrao zlostavljanjem.
Naime, kažnjeniku se glava namaže katranom (ponekad ga se prije toga i ošiša) pa mu se na glavu prospe guščje perje koje mu se onda zaljepi po njoj. (Slično spački kojom se Kevin u jednom od filmova iz ciklusa Sam u kući obračunao sa zlikovcima).
Oteli se kontroli
Osim ovog, u nastavničkim grupama je prisutno još sličnih prijetnji te ne čudi zašto su se sindikalisti ogradili od njih. Istaknimo kako većina ondje prisutnih članova nema loše namjere, no primjetan je nemali broj objava i komentara koje bi se mogle okvalificirati kao govor mržnje, oko čega su se sindikati danas ogradili.
Više o štrajku u školama i na fakultetima čitajte na sljedećim poveznicama: