Štrajk se danas po drugi put održava u sustavu znanosti i visokog obrazovanja, a na press konferenciji Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja rekli su da iako još uvijek nemaju potpune podatke, zadovoljni su odazivom na štrajk. Najavili su da će se sljedećeg tjedna štrajk ponoviti u petak, 8. studenog.
Vilim Ribić, glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja | screenshot: YouTube
Štrajk u sustavu znanosti i visokog obrazovanja danas se održava po drugi put. Prošlog tjedna održao se u četvrtak, a iz Nezavisnog sindikata najavili su da će se sljedeći tjedan štrajkati u petak, 8.studenog.
Podsjetimo, Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja traži od Vlade povećanje koeficijenata za nenastavno osoblje za 6,11% te izravnanje koeficijenata predavača s koeficijentima asistenata, za što je potrebno oko 40 milijuna kuna godišnje.
Zadovoljni trenutnim podacima o broju štrajkaša
Na press konferenciji rekli su da je teško govoriti o preciznijim podacima o današnjem štrajku, ali da trenutne informacije koje posjeduju potvrđuju njihova optimistična predviđanja te da je štrajk na istoj razini kao i prošlog tjedna.
Romana Mihelić iz Sindikata istaknula je Filozofski fakultet u Zagrebu na kojem iz računovodstva ne izdaju putne naloge, odsječeni su, kompletna administracija ne radi. Istaknula je i Učiteljski fakultet na kojem je 99 posto štrajkaša.
– Mnogi nastavnici ne održavaju nastavu, rekla je Mihelić.
Glasnogovornica Sveučilišta u Rijeci ranije nam je rekla da prema prvim informacijama sa Sveučilišta mogu izraziti zadovoljstvo brojnošću zaposlenika u štrajku, kao i podrškom nastavnika i nečlanova Sindikata.
Vilim Ribić rekao da će objasniti rektoru Borasu kako stvari funkcioniraju
Vilim Ribić, glavni tajnik Sindikata, požalio se da je iako je Nacionalna sveučilišna knjižnica u štrajku, premijer danas tamo održao press konferenciju i usput su iz njegovog Ureda skidali plakate o štrajku postavljene na NSB-u.
Na pitanje našeg novinara o izjavi rektora Borasa da bi se stvari trebale rješavati putem pregovora,
Vilim Ribić je rekao da ljudi na rukovodećim pozicijama (pa tako i rektori) slabo poznaju ono što bi trebali poznavati. rekao je da se ne može se govoriti o pregovorima, a da se nema na umu da je ako pregovori ne uspiju pritisak legitiman i opravdan.
– Ja razumijem i vjerujem da to rektor ne zna, ja ću mu to objasniti, rekao je Ribić.
Više o štrajku u školama i na fakultetima čitajte na sljedećim poveznicama: