‘Spavala s profesorom za veću ocjenu’: Evo zašto mediji ne bi trebali ovako izvještavati
‘Studentica spavala s profesorom da bi dobila veću ocjenu’. Do 2021. i našeg regionalnog vala svjedočanstava, u medijima se i javnosti gotovo pa samo na ovaj način govorilo o seksualnom nasilju i uznemiravanju na domaćim fakultetima. Danas smo nešto ozbiljniji, no medijske stupce i reklame i dalje preplavljuju seksistički, mizogini, diskriminatorni elementi. Seksizam naš svagdašnji, platforma koju vodi Nataša Vajagić iz Centra za građanske inicijative Poreč, o tome svakodnevno objavljuje na društvenim mrežama, a sad su izdali i cijeli priručnik.
Prošle su dvije godine otkako su brojne žene i djevojke podijelile svoja mučna iskustva sa seksualnim zlostavljanjem koje su susrele na domaćim fakultetima. Saznali smo da se nekim profesorima godinama progledavalo kroz prste.
‘Spavaju s profesorima za veću ocjenu’
Studentice su prijavljivale, nitko ih nije shvaćao ozbiljno, a notorni bivši rektor Damir Boras nagradio je jednog profesora počasnom titulom, iako je znao da ga kolegice terete za seksualno uznemiravanje. Sve je došlo do policije, podijeljeno je nekoliko suspenzija, a tek je jedan profesor, po našem saznanju, dobio otkaz zbog uznemiravanja studentica.
Do te 2021. i naše regionalne inicijative #NisamTrazila ni mediji nisu ozbiljnije izvještavali o seksualnom nasilju na fakultetima. Takve su priče, u pravilu, obično ispričane kroz okvir studentica koje ‘spavaju s profesorima za veću ocjenu’. Nešto se promijenilo prije dvije godine, malo ozbiljnije se u javnosti o tome priča, ali prostora za poboljšanje i dalje ima.
Seksizam naš svagdašnji ima svoj prvi priručnik
Najbolje to znaju iz inicijative Seksizam naš svagdašnji gdje već godinama, na dnevnoj bazi, objavljuju primjere seksizma, mizoginije, homofobije i transfobije u medijima. Ovih dana objavili su svoj prvi, obuhvatni Priručnik za suzbijanje seksizma u medijima i oglašivačkoj industriji.
Dokument je to prvenstveno namijenjen novinarima i urednicama, no koristit će i, ističu s platforme, i oglašivačima, civilnim organizacijama te studentima. U ovome priručniku može se naći objašnjenje što je to seksizam, kako ga prepoznati, kome ga prijaviti. Pojašnjava se zašto je važno suzbiti seksizam te kako njegova pojava u javnosti utječe na djecu.
-Potičemo medije i oglašivače da preispitaju svoje prakse i postupke te preuzmu odgovornost za utjecaj koji imaju na društvo. Kroz promicanje svijesti o seksizmu i pozitivnim promjenama, možemo zajedno stvoriti društvo koje cijeni ravnopravnost, poštuje ljudska prava te podržava inkluzivnost, objavili su na platformi Seksizam naš svagdašnji vezano za Priručnik.
Cijeli priručnik, u kojemu možete naći stvarne primjere, savjete i preporuke Europske unije, pregledajte u dokumentu ispod.
(Napomena: ako vam se ne prikazuje, potrebno je osvježiti stranicu)
Projekt Seksizam naš svagdašnji je podržan kroz Fond za aktivno građanstvo, sredstvima Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP grantova. Sadržaj ove publikacije isključiva je odgovornost Centra za građanske inicijative Poreč ine odražava nužno stavove država donatorica i Upravitelja Fonda.