Splićanka (24) ostavila siguran posao i zaposlila se kao stjuardesa u Fly Emirates
Anđela Žižić (24), diplomirana odgajateljica predškolske djece imala je tu sreću da se zaposli odmah nakon diplomiranja. Iako je imala siguran posao, nedavno je donijela odluku života i zaposlila se kao stjuardesa za aviokompaniju Fly Emirates. U razgovoru nam je otkrila zašto se odlučila na taj potez, kakvu je selekciju prošla i što je sada očekuje.
Diplomirana odgojiteljica predškolske djece, 24-godišnja Splićanka Anđela Žižić neplanirano se prijavila za posao u Fly Emirates, iako je već počela raditi u struci. Što ju je ponukalo da se okuša u tom nesvakidašnjem poslu otkrila nam je u razgovoru.
Siguran posao u struci ostavila radi letenja
Anđela s rodila, odrasla i školovala u Splitu, a nedugo nakon diplomiranja tamo je pronašla i posao. Iako bi mnogi rekli da joj je upala sjekira u med, ona je nakon samo jedne neplanirano odgledane prezentacije tvrtke Fly Emirates donijela odluku života – okušati se kao stjuardesa te velike aviokompanije. Iako je bila svjesna kako je u današnje vrijeme riskantno napustiti siguran posao u struci i otići u nepoznato, ipak je u Ljubljani iskoristila priliku i odgledala prezentaciju te odradila jednominutni intervju na licu mjesta.
Ostavila je dobar dojam, stoga su je drugog popodneva pozvali na drugi dan selekcije. – Željela sam iskušati sreću, osobito kada sam shvatila da se za posao prijavilo 200-tinjak ljudi, neki od njih po tko zna koji put te kada sam saznala da se radi o poslodavcu koji pruža zaista odlične uvjete rada. Malo je reći da sam noć probdjela istražujući sve moguće informacije na internetu.
Želja za svijetom, napretkom – to me ponukalo da krenem u to, ispričala je Anđela.
Opsežan proces selekcije
Proces selekcije sve je samo ne jednostavan. Ukoliko želite okušati sreću i sposobnosti, pratite na internetskim stranicama Fly Emiratesa kada se po svim kontinentima i državama organiziraju ‘otvoreni dani’. Žižić se zatekla u Ljubljani, i tu je sve počelo.
– Nakon prezentacije o aviokompaniji i životu u Dubaiju, svi zainteresirani dobiju priliku kratkog razgovora s njihovim predstavnicima. Ukoliko ostavite dobar dojam, isto popodne zovu vas i pozivaju na sudjelovanje u drugom danu selekcije, takozvanom ssessment dayu. Taj dan prolaze se različiti krugovi eliminacija, a pred vas se stavljaju različiti zadaci i aktivnosti – ispituju snalaženje u kriznim situacijama, brzinu razmišljanja, komunikaciju s kolegama, a tu je i test znanja engleskog jezika, koji je službeni jezik aviokompanije. Ukoliko uspješno prođete sve stadije, pozivaju vas na finalni intervju. To je intervju jedan na jedan, a održava se najčešće dan nakon. Cijeli proces prilično je zahtjevan i odvija se tijekom nekoliko dana. Primjerice, nas je u Ljubljani prvog dana bilo 200-tinjak, drugog dana broj se smanjio, a na finalni intervju pozvano je nas 14-ero, od kojih je ponudu za posao dobila nekolicina. Nakon toga slijedi razdoblje čekanja, jer poziv i ponudu za posao možete čekati od par tjedana do nekoliko mjeseci, objasnila je mlada stjuardesa.
Morate ispuniti brojne kriterije
Iako bi to mnogi na prvu pomislili, kompanija Fly Emirates zapošljava ljude iz najrazličitijih krajeva svijeta te nemaju fizički određeni tip osobe kakvu traže. Ipak, kako biste se prijavili, trebate imati minimalno 21 godinu i završeno srednjoškolsko obrazovanje, a dobro znanje engleskog jezika vrlo je bitno.
– Bitno je da možete bez potpetica dotaknuti visinu od 212 centimetara te da nemate tetovaže na mjestima koja nisu pokrivena odorom. I tu otprilike staju eliminacijske karakteristike. Sve stalo je na vama, vašem načinu komunikacije, karakteru i osobnosti.
Ugodna vanjština te otvoren i pristupačan govor tijela i neverbalna komunikacija još su jedan plus, kao i trud koji uložite u vlastiti izgled tijekom procesa selekcije. Što se tiče izgleda, poželjan je poslovni dress code. Za žene poslovno odijelo – suknja ili haljina duljine minimalno do koljena, bez dekoltea, nakita ili upadljivih detalja. Kosa treba biti spletena u punđu, šminka umjerena, a jedina stvar s kojom smijete ‘pretjerati’ jest crveni ruž, koji je zaštitni znak stjuardesa Fly Emiratesa. Muškarci dobar dojam ostavljaju u poslovnim odijelima te uredno ošišni i obrijani.
Tijekom selekcije motre svaki vaš korak
Što se tiče karakternih osobina, istakla bih snalažljivost, strpljivost, pristojnost te spremnost na učenje i prilagodbu različitim životnim uvjetima, ljudima, kulturama… Tijekom procesa selekcije predstavnici promatraju svaki vaš korak, čak i tijekom pauza. Bitno je pokazati da ste timski radnik, spremni saslušati kolege i uvažiti njihovo mišljenje, uvijek pozitivni, nasmiješeni i komunikativni. Od početka procesa od vas se traže odlike dobre stjuardese ili stjuarda, gledaju kako biste se jednog dana snašli i ponašali u avionu, objasnila je Anđela.
Posao je sve samo ne jednoličan
Posao stjuardese u kompaniji Fly Emirates sve je samo ne jednoličan. Leti se po destinacijama diljm svijeta, od kraćih letova po Bliskom Istoku do drugih prekooceanskih letova u trajanju od 15 do 16 sati. – Kada se radi o dugim letovima, na toj destinaciji ostajemo dan-dva ili nešto više, osiguran nam je hotelski smještaj i džeparac. Po meni, ovo je jedna od najvećih beneficija ovog posla – prilika za upoznavanje novih krajeva, kultura i ljudi, rekla je Žižić.
Stjuardese i stjuardi imaji minimalno osam slobodnih dana, uz 30 slobodnih dana koje dobiju u godini. Raspored letenja dobivaju za svaki naredni mjesec, a postoji i takozvani ‘bidding sistem’ – izraze se želje gdje želite letjeti, a kompanija ih onda uzima u obzir pri slaganju rasporeda.
Zarada do tri prosječne hrvatske plaće, osigurano gotovo sve
Plaća zaposlenika u Fly Emiratesima također se ne može nazvati lošom, a ni prosječnom. – Što se tiče zarade, radit će se o mjesečno o dvije i pol do tri prosječne hrvatske plaće, ovisno o satovima leta. S obzirom da poslodavac osigurava smještaj i plaća režije i prijevoz, zarada ide na hranu i osobne ‘gušte’, otkrila je mlada stjuardesa.
Koliko god se ovaj posao činio dobrim, defnitivno ga ne bi svatko trebao raditi. Anđela bi ga preporučila svakoj mladoj osobi s pozitivnom vibrom i sklonostima izazovima, no ne i introvertiranim i sličnim osobama.
Nije sve tako bajno
– Odmalena nas uče da budemo poslušni, pomalo neambiciozni i da život prihvaćamo s krilaticom ‘Dobro je, moglo je i gore.’ Odrastamo u državi čija je budućnost i oporavak na klimavim nogama, frustrirani smo nedostatkom posla, a i kad ga silom prilika pronađemo – opet nešto ne štima. Ako želimo nešto promijeniti, odluka je isključivo na nama samima, i temelji se na rečenici ‘Da, idem!’
One koje zanima ovakav posao upozorila je da nije sve tako bajno. – Posao stjuardese u ovakvoj aviokompaniji zahtijeva mnogo odricanja i preseljenje doslovce na drugi kraj svijeta. Nije sve glamour i high life – kada imate desetosatni let u tri ujutro i kad sa 45 stupnjeva celzijevih letite na 10 stupnjeva, pokušavajući smjestiti malog Kineza čije jaukanje i kriku apsolutno ne razumijete, podnoseći sve to u visokim potpeticama i sa širokim smješkom na licu…
Nije za introvertirane i nespremne za život s kovčegom
Nestrpljive, nekomunikativne i izrazito introvertne osobe, nespremne na život s kovčegom i suživot s nostalgijom, po mome, nemaju što tražiti u ovom poslu. Ipak se radi s ljudima, različitim nacijama, religijama, kulturama. Svakome pristupiti na pristojan način i udovoljiti (ponekad suludim) zahtjevima, nositi se s jet lagovima – ne može to svatko. Ja stavljam pred sebe izazov i nadam se da ću mu biti dorasla. Mnogo je tu rada na sebi, iskreno je rekla Anđela.
Ukoliko imate sve ove poželjne karakteristike i spremni ste na brojne kompromise potrebne za uspješan rad u avionu, trebate proći još nezaobilazne prepreke.
Brojni treninzi i učenje vještina
– Po dolasku u Dubai, svi stjuardi i stjuardese Fly Emiratesa trebaju proći iscrpnu dvomjesečnu obuku. Ona uključuje svakodnevne osmosatne treninge, svakodnevna e-learning učenja kod kuće i medicinska, sigurnosna te komunikacijska znanea i vještine. Nakon toga polažu se ispiti iz navedenih područja te, ukoliko ih položite s najmanje 80 posto, možete početi letjeti. Prema onome što sam čula, na treninzima se učimo porađati djecu, rezati pupkovinu, spašavati ljude iz najčudnijih mogućih situacija, suočavati se sa smrti u avionu itd. U zraku nikad nije dosadno! Biti stjuardesa ne znači posluživati doručak uz one poznate: kava ili čaj? U našim je rukama prvenstveno sigurnost, a potom i zadovoljstvo 200-300-400 putnika. To je ona strana koju većina ljudi zanemaruje, upozorila je.
Dobrih strana je ipak vrlo mnogo
Bez obzira na sve to, kako tvrdi, dobrih strana je zaista mnogo. Kako kaže mlada stjuardesa, vidjeti svijet je najljepša strana ovog posla. Nakon dugog leta zavaliti se u hotelsku sobu i ujutro probuditi primjerice u Tokiju s osiguranim džeparcem i danom za istraživanje nepoznatog.
‘Pozitivan strah tjera me da oči držim na leđima’
Unatoč veselju koje je čeka, određena doza straha ipak postoji, no ona ga je nazvala pozitivnim strahom. – Radi se o onom strahu koj vas tjera da budete oprezni i oči držite na leđima. Ipak ću živjeti u stranoj zemlji, daleko od obitelji, prijatelja i svega poznatog. Nov kulture, novi ljudi, novi život – sve to prihvaćam otvorenih ruku i srca, ali s dozom opreza. Rada se ne bojim sve dok sam korektno plaćena i zadovoljna uvjetima rada. Tu je i onaj emocinalno strah, nostalgija za domom i onim posebnim osobama koje vam život čine životom. Tješi me ipak što smo tamo svi ‘u istom maslu’ i što ćemo si, nadam se, biti potpora kad nastupe teški dani, zaključila je Anđela koja prvo planira ispuniti trogodišnji ugovor, a dotad mudro šuti i kaže ‘Vidjet ćemo.’
Emisiji Strujanje Radija Dalmacije zahvaljujemo na pruženom kontaktu.