Pretraga

Splitska škola upisuje prvu generaciju Meteoroloških tehničara: Provjerili smo gdje se oni zapošljavaju

U Prirodoslovnoj školi u Splitu u idućoj školskoj godini upisuju jedan novi razred i to Meteoroloških tehničara. Ovaj četverogodišnji strukovni smjer do sada je postojao samo u Karlovcu, no ovogodišnji osmaši će se na upisima u srednje škole imati priliku školovati za to zanimanje i na obali. Prilikom našeg posjeta školi pričali smo s ravnateljicom Marijom Pustak koja nam je objasnila kako će izgledati školovanje Meteoroloških tehničara, ali i gdje se sve nakon završetka obrazovanja mogu zaposliti ili nastaviti studirati.

učenici u učionici za stolovima, na zidu je slika zemlje iz svemira i satelita iznad zemlje

Prirodoslovna škola Split | Foto: Ramona Ščuric, srednja.hr

Program Meteorološki tehničar do sada je postojao jedino u Karlovcu. No, na ovogodišnjim upisima u srednje škole osmaši će ga imati priliku upisati i u Splitu. Radi se o četverogodišnjem strukovnom programu koji je uvela Prirodoslovna škola u Splitu i to umjesto programa Ekoloških tehničara. Prilikom našeg posjeta školi ravnateljica Marija Pustak, koja je po struci inženjer kemijske tehnologije i na čelu škole sedam godina, objasnila nam je kako će izgledati školovanje prve generacije Meteoroloških tehničara na tom području.

– Priča o uvođenju smjera Meteorološki tehničar započela je postavljanjem meteorološke stanice u napoj školi 2016. godine. Nakon toga sam sudjelovala na jednom okruglom stolu gdje je su Marko Mlinar s Hidrografskog instituta i ravnatelj iz Državnog hidrometeorološkog zavoda Ivan Kutler rekli kako postoji potreba za meteorologijom na ovom području. Budući da imamo veliki broj meteoroloških postaja u Splitsko-dalmatinskoj županiji i da nedostaje radnika na tim postajama, tako sam krenula u potragu za meteorolozima, priča nam ravnateljica Pustak.

U Karlovačkoj županiji se program Meteorološki tehničar planira ugasiti, zašto se onda otvara u Splitu?

Zeleno svjetlo za uvođenje novog programa morala je dobiti od županije kao osnivača škole, ali i od Zavoda za zapošljavanje koji je procijenio postoji li stvarna potreba tržišta za tim zanimanjem u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Podsjetimo, Meteorološki tehničar u Karlovačkoj županiji postao je suficitarno zanimanje i ondje se planira ugasiti. No, ravnateljica Prirodoslovne škole Split kaže kako je ključna stvar lokacija na kojoj se neki program uvodi.

– Splitsko-dalmatinska županija ima otoke. Ima li Karlovačka županija otoke? Oni imaju malo tržište. Mi škole moramo napraviti prema kapacitetima županija pojedinačno. Na primjer imate Tehničara za ribarstvo i sigurno bi se bolje upisivali u Dalmaciji, nego u Slavoniji da se otvori taj smjer gdje bolje prolazi poljoprivreda. Tako da smo se mi prilagodili na tržištu, a tko zna možda dođe do zasićenja u budućnosti i kod nas, objasnila je ravnateljica.

Učenici će praksu odrađivati u DHMZ-u

Da bi Meteorološki tehničari uopće zaživjeli, škola je morala unaprijed znati hoće li zaposliti nastavnike koji će predavati strukovni dio predmeta. Nakon što se to osiguralo, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih potvrdilo je kako škola ima sve materijalne uvjete za uvođenje tog programa i u travnju ove godine dobili su odobrenje za smjer Meteoroloških tehničara.

– DHMZ nam je dao preporuku i da će nam osigurati stručnu praksu i suradnju u područnom meteorološkom uredu u Splitu. U svim meteorološkim postajama DHMZ-a će imati praksu. Na taj način smo htjeli da djeca s otoka ostanu tu, a tijekom školovanja mogu biti u učeničkom domu koji je odmah do škole. Mi smo škola koja prati tržište rada jer smo primijetili kako je kod ekologa došlo do zasićenja na tržištu, tako da smo onda krenuli u potragu za meteorolozima, rekla nam je Pustak.

Izdvojeni članak
u pozadini učenici strukovnih zanimanja u kombinezonima i radnim zaštitnim slušalicama na glavi, u kadru ispred dio dokumenta s popisom škola

Čak 37 srednjih škola uvodi nove smjerove, a neki postojeći bit će ukinuti: Evo čitavog popisa izmjena

Ravnateljica navela gdje se sve Meteorološki tehničari mogu zaposliti

Tako će se ove godine u razred splitskih meteoroloških tehničara upisati 24 učenika. Nastavni predmet koji se boduje je Hrvatski jezik, prvi strani jezik, Matematika, Biologije, Fizika i Geografija. Program traje četiri godine što znači da će moći polagati državnu maturu i upisati studij jer je program gimnazijski što se tiče Hrvatskog, Matematike i stranog jezika. No, ako žele, mogu odmah nakon srednje krenuti raditi, a ravnateljica nam je navela gdje se sve s tim zanimanjem mogu zaposliti.

– Ono što je vrlo bitno za učenike da znaju, ali i njihovi roditelji, da oni imaju mogućnost zapošljavanja. Znači u DHMZ-u, Hrvatskoj kontroli zračne plovidbe, u različitim institucijama, u upravama i zavodima, Oceanografskom institutu, Hidrografskom institutu, u Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, u Ministarstvu mora prometa i infrastrukture, u Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvu obrane i poduzećima koje imaju meteorološke komponente, kao i u nautičkom području jer je sve veći nautički turizam kod nas. Ako žele nastaviti školovanje, u Splitu imamo studij Fizike okoliša što je područje meteorologije i imamo studij Meteorologije u Zagrebu, navela je ravnateljica Pustak.

Izdvojeni članak

Smjer meteorološki tehničar postoji samo u jednoj školi u Hrvatskoj, a učenici od sada i snimaju prognozu

‘Odlučili smo se fokusirati na upis što kvalitetnijih učenika’

Osim Meteoroloških tehničara, u idućoj školskoj godini upisuju i dva razreda u Prirodoslovnu gimnaziju, jedan razred Kemijskog tehničara i jedan razred Prehrambenog tehničara. Sve su to četverogodišnji strukovni programi, jedino se Ekološki tehničari u toj školi više neće moći upisivati.

– Odlučili smo se fokusirati na upis što kvalitetnijih učenika budući da smo prošle godine bili prva škola za upise u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Naš zadnji upisani je imao 77,74 boda. Mi želimo tu kvalitetu zadržati, a samim time interes učenika za našu školu raste. Roditelji upisa učenika uđu u e-Rudnik i vide rezultate škole na državnoj maturi i to je jedan od ključnih faktora. Valja naglasiti i kako naši gimnazijalci uglavnom upisuju prvi izbor kada je u pitanju upis studija i većina su medicina, farmacija, stomatologija i slično, istaknula je Pustak.

Izdvojeni članak

Stigli kurikulumi za modularnu nastavu: Pitali smo Fuchsa hoće li se uvesti u sve škole od jeseni

‘Mi smo škola koja surađuje s institucijama, ali i poslodavcima’

Dodala je i kako su primili više poziva odraslih osoba koje su se raspitivale za prekvalifikaciju za Meteorološkog tehničara. No, prave rezultate o interesu učenika za taj smjer znat će se na kraju ovogodišnjih upisa.

– Ovo je tek prvi razred pa dosta opreme za njih već imamo, ono što im treba na samom početku školovanja. Tako da ćemo mi to nadograđivati s godinama što se opreme za njih tiče. Već sam ugovorila i suradnju s PMF-om za njih, a mogu pohvaliti i naše učenike Kemijske i Ekološke tehničare koji za svoje završne radove imaju suradnju s Kemijsko-tehnološkim fakultetom. Tako da mogu stvarno reći da smo mi škola koja surađuje s institucijama, ali i poslodavcima, poručila je ravnateljica Prirodoslovne škole Split.

Koja su još nova zanimanja, odnosno programi koje srednje škole diljem Hrvatske uvode od iduće školske godine, kao i koji su se programi ukinuli, možete pogledati u dokumentu niže. Ako vam dokument nije vidljiv, potrebno je osvježiti stranicu.