Pretraga

Splitski učenici osnovali školski radio koji odjekuje hodnicima škole

A- A+

Uz pomoć ravnatelja i profesora učenici splitske škole oformili su školski radio koji je okupio splitske školarce, buduće novinare u mali studio njihove osnovne škole.

Izvor: HRT

Učenici osnovne škole Manuš jednom tjedno prenose svoje vijesti hodnicima škole pa su tako sretni zbog novog projekta iz kojeg će naučiti mnogo toga, prenosi HRT.

Naglašavaju, čitaju i uče

Mladi radijski novinari i tehničari oduševljeni su školskim radijem, a novinarskog entuzijazma u studiju ne nedostaje.  

– Sad smo u 21. stoljeću gdje su mobiteli i laptopi presudni, a evo mi smo oformili ovaj tim kako bi se družili van mobitela i kompjutera. Kako bi sjeli za stol i tako se zabavljali na nekakav zanimljiv i drugačiji način, rekao je mladi spiker MarinoKosor. 

Radijskim vještinama podučava ih profesorica njemačkog Tajana Bundara koja je ujedno i urednica radija. Bundara kaže kako je ideja došla iz razloga jer smatra da učenike treba animirati da nauče nešto novo, a ne da u školu dolaze samo zbog ocjena. Također da nauče nešto o sebi, ali i medijskoj kulturi. 

Tekstovi za vijesti koje se tiču školskih natjecanja i glazbeno-kreativnih aktivnosti škole pripremaju se i pišu u knjižnici. 

– Prvo pripreme tekst, a onda se uvježbava kako bi to što bolje i razumljivije zvučali u eteru. Biramo učenike, oni se i sami podjele, a mogla bi reći i da se međusobno nadmeću, priznala je knjižničarka Katarina Škiljo. 

Kao i svaki radio, tako i ovaj manuševački ima svog odgovornog tehničara. 

– Moj posao je puštati glazbu i paziti da spikeri prerano ne uđu u eter, kazao je tehničar Marin Pralija.

Izvor: HRT

Izdvojeni članak

Hoće li naša generacija ubiti radio?

Radio je s emitiranjem krenuo prije mjesec dana, a cijeli projekt učenici i škola financirali su sami. 

– Riječ je o sitnim novcima koji su uloženi u projekt. Osobno me više zadovoljava elan i polet koji se uočio kod učenika. Poanta cijele priče je da su se u projekt uključila sva djeca od onih loših pa do jako dobrih učenika, rekla je ravnateljica škole Marita Guć. 

Iako je prošlo malo vremena profesorice priznaju da se kod učenika već vidi bitan napredak. Novinari pišu bolje vijesti, a tehnika funkcionira svakim danom sve bolje i ono što je najbitnije na radiju vlada jedno veliko zajedništvo.