Srebrni Daniel Paleka: ‘Svi matematički zadaci u Hong Kongu bili su teški. I neka su.’
Na završenoj Internacionalnoj matematičkoj olimpijadi naši su matematičari ostvarili vrhunske rezultate. Na ovom velikom natjecanju u Hong Kongu koje se održalo od 8. do 16. srpnja u jakoj konkurenciji od 102 zemlje, hrvatska je reprezentacija osvojila pet medalja i ukupno 30. mjesto. I dok su brončane medalje za Hrvatsku osvojili Adrian Beker, Leon Starešinić, Domagoj Bradač i Petar Orlić, pohvaljen je bio Andrija Mandić, a srebrom se okitio Daniel Paleka.
I ovo nije prva medalja budućeg studenta PMF-a na takvom jednom natjecanju. U šali nam ovaj Zadranin kaže kako je karijeru započeo još prije tri godine, a sa svake se olimpijade vratio sa srebrnim odličjem. Onim iz Cape Towna kad je bio drugom razredu srednje te lani iz Tajlanda. Razgovarali smo s Danielom koji nam je otkrio koliko se spremao za natjecanje te koliko se ovo natjecanje razlikuje od drugih matematičkih natjecanja.
Tisuće uloženih sati u vježbanje
Matematička olimpijada otkriva nam Daniel, potpuno se razlikuje od bilo kakvog drugog matematičkog natjecanja. Drukčiji je princip i učenja pristupanja zadacima.
– Moja karijera olimpijskog natjecanja u matematici traje već tri godine. U tih tri godine uloženo je na tisuće sati truda i vježbanja zadataka i to ne bilo kakvih. Matematička olimpijada je natjecanje u matematici koja se značajno razlikuje od matematike koja se uči u školi dva dana po tri zadataka. Rješavanje zadatka se generalno sastoji od dva vrlo vaguely određena dijela – shvaćanje ideje koja stoji iza zadatka i samo dokazivanje tvrdnje. U nekim zadacima, posebice geometrijskim, potrebno je shvatiti strukturu iz koje proizlazi zadatak kako bi se dokazala sama tvrdnja, za koju nisu potrebni toliko teški koliko neočekivani argumenti, otkriva nam Daniel koji na jesen postaje brucoš na zagrebačkom PMF-u iz smjera matematike, naravno.
Za natjecanje se kaže, intenzivno pripremao, a i kad je nije cijelo je vrijeme razmišljao upravo o matematici.
– Pripremao sam se intenzivno od kada sam prvi put prošao na MEMO (natjecanje za B ekipe zemalja srednje Europe). I slobodno vrijeme je ispunjeno mi je razmišljanjem o matematici. Potrebno je raditi konstantno, željeti raditi uvijek i uvijek napredovati, motivirano kaže Daniel.
Svaka zemlja ima drukčije načine pripremanja za ovo veliko natjecanje. Neke zemlje kaže nam Daniel pripremaju se cijelu godinu samo i isključivo za Olimpijadu.
– U proljeće kreću intenzivne pripreme, način pripremanja varira od države do države. Sjeverna i Južna Koreja svaka na svoj način imaju zanimljive pristupe. Usporedio bih to s pripremama za sportska natjecanja. Zemlje izaberu ekipu praktički godinu dana prije natjecanja i ostave im slobodnu godinu koju koriste isključivo za pripremanje. Neke počnu pripremati krug od pedeset do sto natjecatelja (Kina, Tajvan, Iran) i usporedno s pripremama polako režu pola ljudi dok ne dobiju najbolju šestorku, otkriva Zadranin.
‘Svi zadaci predstavljaju problem. Tako i treba biti’
Internacionalno natjecanje u Hong Kongu na kojemu je sudjelovalo više od 600 nadarenih matematičara za Daniela ima posebnu draž i zahtjevni i teški zadaci jednostavno se očekuju. Kandidati ne gledaju kako će ih zaobići, već prema njima postupaju s puno žara i energije da ih uspješno savladaju.
– Svi zadaci su predstavljali problem, tako i treba biti u ovom natjecanju, za svaki je potrebno da ima nešto teško, priznaje Daniel.
U osam dana koliko su naši matematičari proveli u Hong Kongu, Daniel na kaže, kako se u pauzama od natjecanja družio s mnogim kolegama iz drugih zemalja, najviše s učenicima i učenicama iz regije, a oni se slično pripremaju kao i naša reprezentacija pa su često raspravljali o zadacima.
Mladi Zadranin koji uskoro seli na fakultet u Zagreb ne skriva koliko mu matematika predstavlja veliki izazov i želja mu je kaže, i dalje baviti se što zahtjevnijim područjima matematike. Također, želi potaknuti sve mlade da se natječu i sudjeluju na takvim školskim aktivnostima.
– Natjecanja su prekul stvar za ispuniti srednjoškolske dane i mislim da je to dobar izbor za mnogu sposobnu djecu. Neka se počnu ozbiljno baviti stvarima koje ih ispunjavaju što ranije, bilo to matematika ili nešto drugo. Na stranici udruge Mladi nadareni matematičari Marin Getaldić ili pak na natjecanja.math.hr mogu naći brdo materijala za samostalan rad za matematička natjecanja. Nadarena djeco, pogledajte to, poručio je za kraj Daniel Paleka.
Na ovom linku provjerite, biste li vi mogli riješiti pojedine zadatke s Internacionalne matematičke olimpijade u Hong Kongu.