Srednjoškolci iz Požege u sklopu GLE projekta izradit će kurikulum za novi gimnazijski predmet
Gimnazija Požega kandidirala je projekt Gimnazijskog ekološkog laboratorija za dodjelu sredstava iz pretpristupnih fondova EU u sklopu programa Razvoj ljudskih resursa. Spomenutim projektom dobili su donaciju pod nazivom Daljnji razvoj i unaprjeđenje Hrvatskog kvalifikacijskog okvira u iznosu od približno 160 tisuća eura. Temu za projekt odabrali su zbog velikog interesa učenika za izbornu nastavu upravo iz područja ekologije.
Požeška Gimnazija je jedna od pet najstarijih srednjih škola u Hrvatskoj, a nedavnim preseljenjem u novu zgradu postali su prepoznatljivi po suvremenoj nastavnom opremom i IC tehnologiji. Zbog velikog interese učenika za izbornu nastavu iz područja ekologije i činjenice da oko 25 posto završenih gimnazijalaca upisuje studij iz područja prirodnih i biomedicinskih znanost, škola je pokrenula projekt Gimnazijski ekološki laboratorij (GEL). Spomenuti projekt sufinancirat će se iz EU fondova, točnije požeška Gimnazija je za GEL dobila donaciju u iznosu nešto više od158 tisuća eura.
Tko će biti uključen u projekt
Učenici će sudjelovati u izradi kurikuluma za područje zaštite okoliša
Projekt će trajati 18 mjeseci, a uključivat će osnivanje i opremanje laboratorija, osposobljavanje za sustavno snimanje stanja okoliša, snimanje stanja okoliša, izradu kurikuluma ‘Zaštita okoliša i održivi razvoj’ za gimnazije te ekološke akcije i vrednovanje projekta.
Voditelj GLE-a je Ivo Žanetić, koji je kao glavni cilj projekta naveo unaprjeđenje Hrvatskog kvalifikacijskog okvira kreiranjem i provedbom međupredmetnog kurikuluma za gimnazije u području zaštite okoliša i održivog razvoja. Kurikulum će izrađivati učenici, nastavnici i eksperti, a zasnivat će se na ishodima učenja te će biti izrađen prema principima Europskog kvalifikacijskog okvira (EQF-a) i Hrvatskog kvalifikacijskog okvira (HKO-a).
Dosje o stanju okoliša i tematska web stranica
– Prijavili smo svoj projekt Programu IPA (Komponenta IV) – Razvoj ljudskih resursa, te dobili iz EU fondova donaciju pod nazivom Daljnji razvoj i unaprjeđenje Hrvatskog kvalifikacijskog okvira, izjavio je ponosni ravnatelj Pavle Bucić zadovoljan dobivenim financijskim sredstima koji će pokriti 80 posto predviđenih troškova.
GLE je u Gimnaziji predstavljen 26. kolovoza u 12 sati, a partneri projekta su Javna ustanova Park prirode Papuk i Zavod za javno zdravstvo Požeško-slavonske županij.
Učenici će zajedno s profesorima izraditi i tematsku web stranicu, priručnik za učenike i nastavnike, ekološki leksikon Požeške kotline te promotivnu knjižicu o aktivnostima i rezultatima projekta.
Voditelj projekta je obznanio da će na osnovi podataka prikupljenih motrenjem i snimanjem biti izrađen gimnazijski dosje o stanju okoliša, a učenici i nastavnici će sukladno uočenim problemima pokrenuti primjerene društvene aktivnosti za poboljšanje stanja okoliša i održiv razvoj u Požeškoj kotlini.