Nacionalno vijeće učenika, koje je formirano nakon gotovo 12 mjeseci koliko srednjoškolci nisu imali svoje predstavnike, pojačalo je svoju suradnju s Udrugom srednjoškolaca. Zajedničkim snagama ova dva tijela žele sudjelovati na izgradnji boljeg standarda za hrvatske učenike, ali i pokazati javnosti da su školarci prisutni i da se njihov glas treba čuti.
Hrvatski srednjoškolci odlučili su se puno intenzivnije aktivirati kako bi se izborili za svoja prava i dali do znanja nadležnim institucijama da se njihov glas treba čuti.
Prije nekoliko dana formirano je Nacionalno vijeće učenika, a Udruga srednjoškolaca počela je surađivati s učenicima u cijeloj državi.
S proljećem se probudila i srednjoškolska aktivnost
Nacionalno vijeće učenika, koje je nedavno formirano kao najviše predstavničko tijelo učenika osnovnih i srednjih škola počelo je intenzivno surađivati s Udrugom srednjoškolaca.
– Realiziranjem niza projekata želimo učiniti pozitivne promjene među mladim ljudima, a najviše među srednjoškolcima kojih u Hrvatskoj ima oko 160 tisuća, kazao nam je Filip Markanović, predsjednik Udruge srednjoškolaca.
Jedan od projekata je i onaj ‘Uključi se’, koji će kroz mjesec dana početi u Zagrebu te se nastaviti u drugim hrvatskim gradovima.
Ideja je održati suradnju s vijećima učenika iz svake županije te promovirati uključenost mladih u lokalnu zajednicu.
– Želimo da školarci participiraju u lokalnim politikama za mlade i da savjetuju donositelje odluka na lokalnim i županijskim razinama, kako bi se glas srednjoškolaca što više čuo, objasnio nam je Filip.
Bili zanemarivani, ali se probudili
Srednjoškolci su već pokrenuli neke manje projekte kojima žele širiti svijest o nenasilju među svojom populacijom. Jedan od zanimljivijih projekata koji je i sada u tijeku su mali paketići šećera za kavu koji se dijele u kafićima gdje se skuplja srednjoškolska populacija.
– Na pakovanju šećera piše ‘Stop diskriminaciji u školama’, a početna ideja je da preko srednjoškolaca volontera na kreativan način uđemo u svakodnevni život naših učenika, poručuje naš sugovornik.
Osim projekata na nacionalnoj razini, Udruga srednjoškolaca želi se povezati s Organizacijom europskih udruga učenika (OBESSU), čiji bi punopravni član trebala postati kroz godinu dana. Povezivanje sa školarcima na europskoj razini znači i prezentacija srednjoškolskih potreba i stavova ali i razmjena iskustava koja će našim učenicima biti korisna obzirom na skorašnji ulazak Hrvatske u Europsku uniju.
Na ovaj način srednjoškolci pokušavaju pokazati kako žele da se njihov glas čuje, a da više neće tolerirati zanemarivanje od strane nadležnih institucija.
Najviše im smeta to što ih se ne doživljava na pravi način, a najbolji pokazatelj je činjenica da se godinu dana čekalo kako bi se formiralo Nacionalno vijeće učenika Republike Hrvatske.