Pretraga

Srednjoškolci su se pripremali cijelu godinu i stali pred političare: Ovo su im glavne teme

A- A+

Srednjoškolci iz Krapinsko-zagorske županije sudjelovali su u fakultativnom predmetu ‘Škola i zajednica’ (ŠIZ). Svih devet srednjih škola ove županije imalo je svoju grupu. Sudjelovalo je malo manje od 130 učenika koji su lokalnim političarima predstavljali probleme i rješenja u svojoj zajednici. Primjerice, kakve su kulturne navike i financijska pismenost mladih.

Nakon Zagreba i Rijeke, na red su došli i učenici Krapinsko-zagorske županije. Svih devet srednjih škola ove županije, svojim učenicima drugih i trećeg razreda je nudilo sudjelovanje u Fakultativnoj nastavi ‘Škola i zajednica’ (ŠIZ). Sve skupa, 122 učenika su ove godine sudjelovali u ŠIZ-u, okupljeni u devet skupina na razini Krapinsko-zagorske županije.

Pokušaj odgovaranja na potrebe mladih

Podsjetimo, ŠIZ se već drugu godinu zaredom provodi u Primorsko-goranskoj, Krapinsko-zagorskoj županiji te gradu Zagrebu. Učenici u njemu istražuju konkretni problem koji žele riješiti u svojoj lokalnoj zajednici. Sam predmet je nalik građanskom odgoju. Prezentacije srednjoškolaca Krapinsko-zagorske županije odvile su se u petak u amfiteatru Srednje škole Krapina. Učenike je saslušala zamjenica župana, Jasna Petek.

– Fakultativnim programom promovira se projektna i istraživačka nastava te se nastoji odgovoriti na potrebe mladih tako da metode mijenja sukladno novim tehnologijama. Nama u Krapinsko – zagorskoj županiji izuzetno je važno mladima i djeci poručiti kako nam je stalo do njihovog mišljenja i da ih nastojimo uključiti u donošenje odluka koje su vezane za njih, rekla je Petek.

Izdvojeni članak

Srednjoškolci preplavili zagrebačku skupštinu, vlast slušala: ‘Imamo rješenja koja se lako organiziraju’

Šaroliki interesi: Od strukovnog obrazovanja do prevencije nasilja

Dodala je i da učenici svojim projektima mijenjaju zajednicu na bolje. Uz Petek i školskih ravnatelja drugi lokalni vlastodršci su također saslušali srednjoškolce. Među njima su bili Viktor Šimunić gradonačelnik Oroslavja, načelnik Općine Huma na Sutli Zvonko Jutriša te referentica za društvene djelatnosti Grada Zaboka, Danijela Krznar. Na događaju su bili i članica Županijske skupštine Maja Vukina Bogović i Mirjana Smičić Slovenec, pročelnica županijskog upravnog odjela nadležnog za obrazovanje.

Neke od ovogodišnjih ŠIZ grupa su se bavile mladima prateći njihove kulturne navike, financijsku pismenost i mentalno zdravlje. Neki su uspoređivali razlike između Boomera i Generacije Z. Neki su isticali važnost strukovnog obrazovanja, a neki prevencijom nasilja, internetskom sigurnošću ili važnosti učenja jezika.

Popis svih škola i projekata koji su ove školske godine sudjelovali u ŠIZ-u na području Krapinsko-zagorske županije:

1. Škola za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok – Kulturne navike mladih (Mentorice: Sanja Zagorec i Valentina Petric Klaužer).

2. Gimnazija Antuna Gustava Matoša Zabok – Financijska pismenost mladih (Mentorica: Mirjana Biljan).

3. Srednja škola Konjščina – Mentalno zdravlje mladih (Mentorica: Tatjana Hunjak).

4. Srednja škola Oroslavje – Generacija Z i Boomeri (Mentorice: Renata Čandrlić i Ana Knežević-Hesky).

5. Srednja škola Zlatar – Važnost strukovnog obrazovanja (Mentorica: Ana Hudi).

6. Srednja škola Zabok – Prevencija nasilja (Mentorica: Mirjana Spajić).

7. Srednja škola Krapina – Jezik spaja generacije (Mentorica: Jasminka Pernjek).

8. Srednja škola Pregrada – Internet – (ne)prijatelj (Mentorica Jelena Banko).

9. Srednja škola Bedekovčina – Sigurnost u prometu. (Mentorice Danijela Švigir i Janja Roginić).