Srednjoškolcu Damiru vratila se leukemija, a nedavno mu je umrla mama: Treba vašu pomoć
Damiru Pejiću tek je 16 godina, završio je prvi srednje, a život je pred njega postavio velike prepreke. Nakon što mu je po drugi puta dijagnosticirana leukemija i čekala ga je nova, teška bitka, umrla mu je majka. Kako nema ni braće ni sestara, potreban mu je darivatelj matičnih stanica. Podudarajućeg donatora u nacionalnom registru trenutno nema.
Prvi puta Damiru Pejiću (16) iz Vukovara leukemija je bila dijagnosticirana kada je imao samo 11 godina. Za RTL-ov Danas prisjetio se da ga je do škole odvela mama, taj dan mu nije bilo dobro, a kasnije se u školi onesvijestio. Odmah je prevezen u vukovarsku bolnicu, gdje su liječnici vrlo brzo posumnjali na leukemiju.
Leukemija mu se vratila nakon četiri i pol godine
Četiri i pol godine kasnije, leukemija se vratila. I taman kada je krenuo u novu borbu s bolešću, prije dva i pol mjeseca Damir je ostao bez majke. Preminula je od karcinoma.
– Čudno, ali navikneš se. Jednostavno, takav ti je život i ne možeš nazad. Eto, meni se drugi put vratila leukemija. Sad idemo i drugi put prijeći preko toga pa da sve nastavimo normalno, kaže Damir za RTL-ov Danas.
Na pitanje novinarke Ružice Đukić kako se nosi sa svime, ističe da je u početku on situaciju možda najbolje podnosio, njegovoj je majci bilo teže.
– Gledam da ti Bog sve u životu da s nekim određenim razlogom. Da je možda i njoj olakšao muke zato što je gledala da joj se dijete opet liječi pa da je nekako i nju spasio tako da na sve gledam nekako s vedrije strane, s te pozitivnije strane, kaže Damir.
Potreban je podudarni donator matičnih stanica, u registru ga trenutno nema
Akutna limfoblastična leukemija, kazao je za RTL-ov Danas pedijatar Zrinko Šalek iz KBC-a Zagreb, najčešća je maligna bolest u dječjoj dobi, a riječ je o bolesti kod koje se u krvi javljaju zloćudne stanice kojih u normalnom stanju nema. Damir je, kaže, sada dobro i u periodu između dvaju ciklusa kemoterapije i stabilno je, ali da bi ozdravio potreban mu je darivatelj matičnih stanica. Kako navodi Šalek, prvo se pretražuje obitelj, a najbolji davatelji su braća i sestre. Ali Damir ih nema, ima samo ujaka i baku, a podudarnog odgovarajućeg donatora u nacionalnom registru nema.
Pozivaju se svi od 18 do 40 godina da se prijave u registar i svojom krvlju nekomu daruju život. Prikupljanje uzoraka za Hrvatski registar dobrovoljnih darivatelja krvotvornih matičnih stanica provodi se u osam transfuzijskih centara: u Zagreb, Osijeku, Rijeci, Puli, Splitu, Zadru, Varaždinu i Dubrovniku, prema popisu i adresama na ovoj poveznici. Po dolasku se ispunjava formular s osobnim podacima, zatim se uzima uzorak krvi koja ide na tipizaciju.
– Pozvala bih sve ljude dobre volje, ne samo za mog unuka, nego za svu djecu na ovom odjelu koja se bore s istom bolešću, poručila je Damirova baka Jela, prenosi RTL-ov Danas.