Pretraga

Stigli rezultati prve analize asteroida Bennu: ‘Ovo će nam pomoći da istražimo porijeklo života na Zemlji’

A- A+

Stigli su rezultati prve analize tvari koja je prikupljena na asteroidu Bennu koji sadrži elemente koji su postojali za vrijeme formiranja Sunčevog sustava prije 4 i pol milijarde godina. Rezultati ove analize, ali i svih drugih analiza koje će biti provedene, znanstvenicima će dati odgovore na pitanja o nastanku Sunčevog sustava, ali i planeta sličnima Zemlji. Letjelica koja je godinama bila u svemiru kako bi prikupila uzorke s ovog asteroida, sletjela je na Zemlju krajem rujna ove godine.

Znanstvenici u laboratoriju

Analiza uzorka s asteroida Bennu | foto: Screenshot/NASA/Facebook

Tri tjedna nakon što je letjelica s uzorcima asteroida Bennu uspješno sletjela na Zemlju, stigli su rezultati prve analize tvari koja je prikupljena s tog asteroida. Kako stoji u službenom priopćenju NASA-e, prikupljena tvar sadrži visoke udjele ugljika te molekule vode kristaliziranim u glinenim vlaknima što bi moglo značiti da se kombinacija elementa koja je zaslužna za nastanak života na Zemlji nalazi u ovom asteroidu.

– Ovo je najveći i ugljikom najbogatiji uzorak asteroida koji je ikada donesen na Zemlju i on će znanstvenicima pomoći da istraže porijeklo života na našem planetu, rekao je Bill Nelson, ravnatelj NASA-e.

Dodao je i kako će analize tvari ovog asteroida znanstvenicima pomoći da bolje razumiju asteroide koji bi mogli biti prijetnja našem planetu, ali im dati i odgovore na pitanja o nastanku Sunčevog sustava, planeta sličnim Zemlji i života na Zemlji.

Izdvojeni članak
Znanstvenici oko svemirske letjelice OSIRIS-REx

Letjelica s uzorcima asteroida uspješno stigla na Zemlju: Otkrit će pojedinosti o nastanku planeta

Iako su rezultati prve analize stigli prilično brzo, sve ostale analize, odnosno istraživanja trajat će godinama, čak i desetljećima. Podsjećamo, krajem rujna ove godine, na Zemlju je sletjela svemirska kapsula OSIRIS-REx koja je nosila treći po redu, ujedno i najveći, uzorak s asteroida Bennu koji je otkriven još 1999. godine.

Letjelica OSIRIS-REx lansirana je još u rujnu 2016. godine, a 2018. godine je uspjela doći do Bennua i uzela vrlo mali uzorak s njegove površine. Nakon toga je još dvije godine kružila oko njega kako bi uzela veći uzorak te je, naposljetku, ove godine prikupila najveći uzorak od 250 grama.

Prikupljeni uzorak prebačen je u laboratorij u NASA-inom centru u Hustonu u Teksasu gdje je raspoređen na manje količine i poslan u 60 laboratorija diljem svijeta kako bi ga moglo analizirati 200 znanstvenika.