Stiže novi pravilnik za pomoćnike u nastavi: ‘Od jeseni će konačno moći reći da primaju plaću’
Pomoćnici u nastavi sve su potrebniji u školskom sustavu s obzirom na to da se svake godine povećava broj djece kojima su oni potrebni. No, njihov radno-pravni status već godinama nije reguliran, a satnica im ovisi o tome u kojoj županiji rade. Zbog toga su prosvjedovali nekoliko puta, a od 1. siječnja 2024. na snagu bi trebao nastupiti Zakon o osobnim asistentima u sklopu kojega se treba donijeti novi pravilnik za pomoćnike u nastavi i stručne komunikacijske suradnike koji bi im trebao riješiti dobar dio problema. O tome koje izmjene dolaze, ali i što se od vladajućih očekuje, objasnio nam je predsjednik Udruge pomoćnika u nastavi, Ivan Milatić.
‘Radite vi za 2.500 kuna’, glasio je jedan transparent na prosvjedu pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih suradnika u travnju 2022. godine. Tada su vladajućima iznijeli svojih 13 zahtjeva koji bi im poboljšali i jasno definirali njihov radno-pravni status. Sada, nešto više od godinu dana nakon prosvjeda, izgleda da bi se njihovi problemi mogli riješiti.
– Zakon o osobnim asistentima trebao bi nastupiti na snagu 1. siječnja 2024. Ministarstvo znanosti i obrazovanja u roku od najviše šest mjeseci mora donijeti pravilnike koji će određivati sve bitne stavke koje se odnose na pomoćnike u nastavi koji očito postaju sastavni dio Zakona o osobnoj asistenciji, objavili su na Facebook stranici iz Udruge pomoćnika u nastavi (PUN).
Od početka naredne školske godine ide povećanje od 40 posto
Ona najveća promjena koja je prijeko potrebna je zapravo povećanje plaće pomoćnicima u nastavi, a ona bi mogla doći i prije početka iduće godine.
– Od početka naredne školske godine ide povećanje od 40 posto na iznos koji je osiguravalo Ministarstvo znanosti i obrazovanja, a kao što ćete vidjeti i u Zakonu, sredstva Europskog socijalnog fonda za naredno razdoblje su osjetno veća pa vjerujem da će od jeseni konačno moći reći da primaju plaću, stoji u objavi Udruge PUN.
‘Novim pravilnikom će se sigurno utvrditi minimum plaće’
Podsjetimo, plaća pomoćnika u nastavi ovisila je o tome u kojoj županiji rade jer svaka županija za sebe određivala koliku će im satnicu dati. Hoće li se to novim Zakonom promijeniti, provjerili smo s predsjednikom Udruge pomoćnika u nastavi, Ivanom Milatićem.
– Pomoćnicima u nastavi bi novim pravilnikom trebali biti zaštićeniji u smislu ostvarivanja raznih prava. Također bi, unutar istog pravilnika, trebali biti detaljno razrađene sve obaveze, prava, materijalna prava, kao i obaveze na temu potrebnih edukacija i slično. Novim pravilnikom će se sigurno utvrditi minimum plaće, ali bude li plaća primjerena, smatram kako će osnivači plaćati manje nego do sada. Nešto konkretnije od ovoga ne mogu i ne želim komentirati jer pravilnik još nije gotov, rekao je Milatić.
‘Sve ovisi o dobroj volji županija’
Uz najavljeno povećanje plaća, Milatić je istaknuo kako bi se trebale povećati i nagrade oko kojih već godinama pomoćnici u nastavi i stručni komunikacijski suradnici imaju probleme jer to ovisi o dobroj volji županija, odnosno osnivača.
– Sada imamo problem s isplatom regresa za ovu godinu. Isplate idu od nula do 300 eura, a jasno je da im treba biti isplaćen puni iznos. U nekim županijama je isplaćeno kako treba, u nekima manje, a u nekima uopće regres nije isplaćen, navodi predsjednik Udruge PUN.
Konkretne promjene znat će se kada pravilnik bude gotov
Dodao je kako je sve oko pravilnika i Zakona još uvijek u zraku i da mnogi imaju vlastitu percepciju pravilnika, ali da će Udruga raditi na tome da pomoćnici u nastavi i stručni komunikacijski suradnici dobiju svoja dugoočekivana prava koja im pripadaju.
– Iskreno se nadam da će svi osnivači osvijestit važnost pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih suradnika te da više neće biti zakinuti za nijedno svoje pravo. Nadam se da će pojedine županije shvatiti važnost pune isplate novaca iz EU fondova, koji su namijenjeni za njih i da neće više biti zakidanja, čudnih ugovora i slično. Udruga će uvijek biti na strani radnika i borit ćemo se za prava svakoga od njih, poručio je Milatić.