Što ako ne upadnete u gimnaziju u Gradu Zagrebu? I u okolici ima programa koje možete upisati
Budimo realni – u životu nekada jednostavno ne ide kako smo planirali. Tako su se mnogi učenici ovog tjedna razočarali kada su shvatili da nisu upali u željenu srednju školu, odnosno da se nalaze ispod crte. Najveća navala uvijek bude na popularne zagrebačke gimnazije, no znate li da postoje i druge gimnazije u okolici Grada Zagreba koje su jednako dobre? Donosimo popis od njih osam koje se nalaze u Zagrebačkoj županiji i do kojih je potrebno od pola sata do nešto više od sat vremena javnim prijevozom.
Što ako niste upali u željenu srednju školu? Učenicima koji su htjeli upisati zagrebačke gimnazije to posebno teško pada jer je konkurencija kod nekih jednostavno prevelika. No, za sve koji sada ne znaju koju srednju upisati, donosimo popis gimnazija iz okolice Grada Zagreba i u kojima nerijetko zna biti i praznih mjesta.
I izvan glavnog grada možete dobiti jednako dobro, ako ne i bolje gimnazijsko obrazovanje
Radi se o ukupno devet gimnazijskih programa u Zagrebačkoj županiji. Do tih škola javnim prijevozom je potrebno oko pola sata pa do sat i pol i, iako se na prvu čini puno, nije ništa drugačije kada s jednog kraja Zagreba putujete u školu na drugom kraju grada. Najčešće se radi o prijevozu vlakom, ali do nekih škola je ipak isplativije ići autobusom.
Valja naglasiti da, iako nisu razvikane kao određene zagrebačke gimnazije, i izvan glavnog grada možete dobiti jednako dobro, ako ne i bolje gimnazijsko obrazovanje. Na kraju dana zapravo sve ovisi o vama i vašem trudu i zalaganju tijekom iduće četiri godine. U nastavku slijedi popis gimnazija u Zagrebačkoj županiji koji smo sastavili po principu prosječnog broja bodova upisanih, od one s najmanjim brojem bodova do one s najvećim.
#8 Srednja škola Jastrebarsko
Najmanji prosjek bodova upisanih prošle godine u opći gimnazijski program ima Srednja škola Jastrebarsko, 67,22. Ove godine upisuju dva razreda što je ukupno 52 učenika. Za upis se najviše gleda prosjek iz Hrvatskog jezika, Matematike, prvog stranog jezika, Povijesti i Geografije, a posebno se boduje Biologija.
Vlakom je do ove škole iz Zagreba potrebno manje od sat vremena, otprilike 50 minuta u što je uključeno hodanje do same škole od oko 15 minuta. Škola ima jutarnju i popodnevnu smjenu, s time da jednu smjenu čine isključivo gimnazijski razredi, dok su u drugoj smjeni učenici strukovnih smjerova.
#7 Srednja škola Dugo Selo
Umjesto dva razreda opće gimnazije, Srednja škola Dugo Selo ove godine uvela je novi gimnazijski smjer – prirodoslovno-matematički. Tako će od školske godine 2024./2025. upisivati jedan razred od 24 učenika opće gimnazije i jedan razred od također 24 učenika prirodoslovno-matematičke gimnazije. Naglasak u prirodoslovno-matematičkom programu je na Matematici, Informatici, Fizici, Kemiji i Biologiji.
Prosječan broj bodova opće gimnazije prošle je školske godine bio 68,82, a ove godine je bodovni prag 60 bodova, dok je za upis prirodoslovno-matematičkog programa prosjek bio 70 bodova. Nastava se u ovoj školi provodi u dvije smjene. Do te škole najbolje je ići vlakom s kojim je potrebno pola sata od Glavnog željezničkog kolodvora u Zagrebu te su polasci u oba smjera redoviti, otprilike svakih 15 do 20 minuta. Jedino se do škole mora pješačiti još kakvih 15 do 20 minuta.
#6 Srednja škola Ban Josip Jelačić Zaprešić
Prosječni broj bodova upisanih u program opće gimnazije u Srednjoj školi Ban Josip Jelačić u Zaprešiću je bio 70,02. Ove godine u taj program upisuju 52 učenika u dva razredna odjela, a bodovni prag je 63 boda. Također, oni koji odluče upisati ovaj program na upis moraju donijeti i uplatnicu od 20 eura, odnosno platiti ‘naknadu za povećane troškove obrazovanja’.
Za dolazak do ove škole možete potrošiti pola sata i li sat vremena, ovisno o tome koje sredstvo javnog prijevoza koristite. Kombinacija vlaka i autobusa je najbrža i ona traje pola sata, s time da u Zaprešiću izlazite jako blizu škole. Druga opcija, ona od sat vremena, ne uključuje vlak već kombinaciju tramvaja i autobusa, ali dobra je vijest što ste ponovno s istim autobusom u Zaprešiću na stanici koja je jako blizu škole.
#5 Srednja škola Vrbovec
Opći gimnazijski program upisuju i u Srednjoj školi Vrbovec čiji je prosječni broj bodova upisanih prošle školske godine bio 70,54. Ukupno se 52 učenika u dva razredna odjela upisuje školske godine 2024./2025. u opći gimnazijski program, a bodovnog praga – nema.
Iako je svega dvije stanice dalje od Dugog Sela, vlakovi na ovoj relaciji nisu toliko česti i zna se dogoditi da vlakovi kasne i to ponajviše zbog radova na pruzi koji se na toj relaciji odvijaju. Stoga je od Zagreba do Vrbovca potrebno oko 45 minuta do sat vremena vožnje i do škole se još mora hodati kakvih 15 do 20 minuta. Učenici nastavu pohađaju u dvije smjene koje se rotiraju.
#4 Srednja škola Ivan Švear Ivanić-Grad
Dva razreda opće gimnazije s ukupno 52 učenika u idućoj školskoj godini upisuje i Srednja škola Ivan Švear u Ivanić-Gradu. Prošle školske godine prosječni broj bodova upisanih bio je 71,10 bodova. Dodatni predmet koji se posebno gleda je Fizika, a bodovni prag je 52 boda.
Potrebno je naglasiti kako ova škola upisuje i treći, izdvojeni razred opće gimnazije i to 26 učenika s istim bodovnim pragom od 52 boda, ali za njih se nastava izvodi na izdvojenoj lokaciji u mjestu Križ. Škola ima dvije smjene, a javnim prijevozom, odnosno vlakom je potrebno oko sat vremena putovanja od Zagreba. U to je uključeno i hodanje do škole od otprilike 15 minuta.
#3 Srednja škola Dragutina Stražimira, Sveti Ivan Zelina
Po prosječnom broju bodova upisanih u program opće gimnazije, koji je prošle godine bio 72,11, Srednja škola Dragutina Stražimira u Svetom Ivanu Zelini, nalazi se na trećem mjestu. Za upis ove gimnazije potrebno je minimalno 60 bodova.
– Redovna linija Čazmatransa polazi s Autobusnog kolodvora Zagreb gotovo svakih sat vremena u smjeru Svetog Ivana Zeline, stajući u Dubravi, Sesvetama, a nakon Sesveta na svim usputnim stanicama. Kako je škola smještena u centru grada, od autobusne stanice je udaljena ni tri minute hoda, istaknula je ravnateljica Andreja Regvat.
#2 Gimnazija Antuna Gustava Matoša u Samoboru
Pri samom vrhu po prosječnom broju bodova upisanih našla se Gimnazija Antuna Gustava Matoša u Samoboru. Ondje se provodi smjer opće gimnazije, a prosječni broj bodova prošle godine iznosio je 72,47 bodova. Ove godine upisuju 78 učenika, odnosno tri razredna odjela za koje je bodovni prag 65 bodova. Ovdje je potrebno istaknuti kako svi učenici koji odluče upisati gimnaziju moraju uplatiti 17 eura na račun škole zbog ‘povećanih troškova obrazovanja za školsku godinu 2024./2025.’
Nastava se odvija u dvije smjene, s time da 1. i 2. razred idu zajedno u smjenu, a 3. i 4. razred u svoju smjenu. Do škole je potrebno ići autobusom, a putovanje traje oko sat vremena te se od autobusnog kolodvora u Samoboru do gimnazije hoda još oko 20 minuta.
#1 Gimnazija Velika Gorica
Na prvom mjestu je Gimnazija Velika Gorica s prosječnim brojem bodova upisanih u prirodoslovno-matematički smjer od 72,77 i u opću gimnaziju sa 74,03 bodova. Zanimljivo je da Gimnazija za upis ove godine nema bodovni prag niti za opću niti za prirodoslovno-matematičku gimnaziju, a prema prosječnom broju bodova upisanih je na samom vrhu kada se gleda Zagrebačka županija.
Treba istaknuti kako se u ovoj gimnaziji kao obvezni strani jezik je uz Engleski i Njemački – Talijanski jezik, a učenici moraju odabrati koji im je prvi, a koji drugi strani jezik između ta tri. Javnim prijevozom, odnosno ZET-ovim autobusom 268 ili 330 do Gimnazije u Velikoj Gorici treba nešto malo više od sat vremena. U to je uključeno i kratko hodanje do škole od oko 10 minuta.