Što se događa ako se učenik ozlijedi na praksi? Doznali smo što poduzeti i ima li pravo na naknadu
Nedavna eksplozija plinske boce u varaždinskom autoservisu ozlijedila je 15-godišnjeg učenika na praksi i postavila pitanja o sigurnosti učenika tijekom praktičnog obrazovanja. U razgovoru s pomoćnicom ravnatelja za razvoj strukovnog obrazovanja u ASOO-u, dobili smo uvid u zakonski okvir i postupke. Osim toga, istražili smo proceduru nakon ozljede na praksi te dužnosti poslodavaca, kao i mjere koje ASOO poduzima kako bi zaštitila učenike na praksi.
Nedavna eksplozija plinske boce u varaždinskom autoservisu ozlijedila je 15-godišnjeg učenika koji je bio na praksi, zajedno s 46-godišnjim radnikom. Nesreća se dogodila tijekom radnog vremena, prilikom skidanja multiventila spremnika LPG plina na vozilu. Ova nesreća otvorila je šire pitanje sigurnosti učenika na praksi, a pomoćnica ravnatelja za razvoj strukovnog obrazovanja, Vesna Anđelić, iz Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih (ASOO), pružila nam je uvid u trenutni zakonski okvir i postupke.
Kako postupiti ako dođe do ozljede na praksi?
Kada je riječ o postupku nakon ozljede, Anđelić objašnjava da se zakonski okvir temelji na Zakonu o obrtu. Prije nego obrtnik ili pravna osoba prime učenika na naukovanje, obvezni su ishoditi dozvolu od Hrvatske obrtničke komore. Inspektor zaštite na radu provjerava prostorne uvjete te osigurava da mentor bude osposobljen za rad na siguran način. Kada su svi preduvjeti zadovoljeni, izdaje se dozvola za provedbu naukovanja.
– Prije nego što povjerenstvo započne postupak utvrđivanja ispunjenja navedenih uvjeta, inspektor zaštite na radu provjerava prostorne uvjete te provjerava je li mentor osposobljen za rad na siguran način. Tek kad su svi preduvjeti zaštite na radu osigurani, pristupa se provjeri ostalih uvjeta od strane povjerenstva te potom kad su svi propisani uvjeti zadovoljeni, izdaje se dozvala (licencija) za provedbu naukovanja, rekla je Anđelić.
Iako smo ih pitali imaju li podatke o ozljedama učenika na praksi prošle školske godine, Anđelić odgovara kako nemaju dostupne i konkretne statistike, ali ističe da je tema izuzetno važna te da će se ASOO potruditi osigurati te informacije u budućnosti.
Što je učenička praksa i kakve su dužnosti poslodavca?
Učenička praksa organizira se unutar zakonskih okvira, gdje učenici stječu praktična iskustva. Praksa može biti plaćena, a ugovor o naukovanju propisuje minimalne nagrade tijekom različitih godina trajanja programa.
– U svrhu provedbe naukovanja obrtnik ili pravna osoba s učenikom sklapa Ugovor o naukovanju kojim su propisane obveze učenika i izvođača naukovanja. Navedeni Ugovor propisuje obvezu isplate minimalne nagrade učeniku tijekom naukovanja i to: u prvoj godini 10 posto, u drugoj godini 20 posto te u trećoj godini 25 posto prosječne neto plaće ostvarene u prethodnoj godini u gospodarstvu Republike Hrvatske, govori nam Anđelić.
Kada je riječ o odšteti za ozljede na praksi, Anđelić naglašava da postoje razlike između učenika i studenata. Učenici koji su ozlijeđeni na praksi imaju pravo na minimalnu naknadu koju im isplaćuje izvođač naukovanja, dok studenti imaju podršku Studentskog centra. Anđelić ističe kako su dužnosti poslodavca koji sklapa ugovor s učenicima na praksi sljedeće:
- osigurati polazniku potrebne uvjete za stjecanje utvrđenih ishoda učenja,
- osigurati i provoditi propisane mjere zaštite na radu za vrijeme izvođenja praktične nastave i/ili vježbi,
- polazniku redovito isplaćivati ugovorenu mjesečnu nagradu,
- voditi dokumentaciju pohađanja praktične nastave i/ili vježbi,
- omogućiti zaduženom nastavniku ustanove za strukovno obrazovanje da neposrednim uvidom i uvidom u propisanu dokumentaciju prati izvršenje i kvalitetu izvršenja praktične nastave i/ili vježbi,
- osigurati mentora polazniku tijekom pohađanja praktične nastave i/ili vježbi,
- ispunjavati druge obveze dogovorene ugovorom o provedbi praktične nastave i/ili vježbi.
Kako ASOO može zaštititi učenika?
Što se tiče uloge ASOO-a u zaštiti učenika, Anđelić ističe da postoji čvrst zakonski okvir, ali i daljnje inicijative kako bi se unaprijedila sigurnost učenika na praksi. Navela je primjere poput osiguranja potrebnih uvjeta, mjera zaštite na radu te redovite isplate nagrada učenicima.
– Poslodavac se obvezuje da će za ugovoreni dio praktične nastave i/ili vježbi, za ispit provjere znanja i vještina, izradu završnoga rada i druge ispite, ako se održavaju u njegovim prostorima ili na radilištu, osigurati za to potrebne materijale, strojeve, uređaje i alate te odgovarajuće mjere higijensko-tehničke zaštite, objašnjava Anđelić.
U slučaju programa koji uključuju praktični dio kurikuluma, ali ne obuhvaćaju teme osnova zaštite na radu, obrazovna institucija je obavezna unaprijed predvidjeti integraciju tih sadržaja u kurikulum prije nego što se praktična nastava, vježbe ili druge oblike nastavnog rada s praktičnim vježbama započnu. Anđelić zaključuje kako se ovime osigurava da učenici steknu potrebna znanja o zaštiti na radu prije nego što se izlože praktičnim situacijama.