Pretraga

Što se radi na Građanskom odgoju? U ovoj školi pokrenut je projekt koji će oduševiti ljubitelje životinja

A- A+

Fotografije napuštenih životinja koje nerijetko možemo vidjeti u medijima svjedoče da društvo još uvijek nije dovoljno senzibilizirano prema takvim životinjama. Da se svijest o tome može razviti i kroz nastavu, pokazuje primjer Graditeljske, prirodoslovne i rudarske škole u Varaždinu. Ondje je u sklopu Građanskog odgoja pokrenut projekt, kroz koji učenici na razne načine podsjećaju na važnost brige o napuštenim životinjama.

‘Budi spas u zadnji čas, udomi!’ naziv je projekta koji je u pokrenut u Graditeljskoj, prirodoslovnoj i rudarskoj školi u Varaždinu. Nastao je u sklopu Građanskog odgoja, a financijsku pomoć za ovaj i slične projekte školama je dala Varaždinska županija.

‘Napušteni psi i mačke veliki su problem našeg grada’

Kao što i sam naziv projekta u Graditeljskoj, prirodoslovnoj i rudarskoj školi da naslutiti, učenici se kroz njega bave problemom napuštenih životinja.

– Ovim projektom potičemo udomljavanje, sterilizaciju i kastraciju životinja, mikročipiranje pasa, te senzibilizaciju društva prema napuštenim životinjama. Zašto to radimo? Mnogi građani naše županije kao kućne ljubimce imaju mačke i pse koje su pronašli na cesti, polju, šumi, vrlo često na rubu smrti, objašnjavaju iz škole.

Projekt se odvija pod vodstvom profesorica Danijele Strmečki i Lidije Vrbanić, a kako nam kaže ravnateljica Graditeljske Vesna Vrček, budući da kolegice imaju udomljene mačiće, njih čak 10, nije bilo teško osmisliti temu i odraditi projekt.

– Napušteni psi i mačke veliki su problem našeg grada i naše okoline. Iako za napuštene pse imamo sklonište u udruzi ‘Spas’, za mačke trenutno nemamo nikakvo adekvatno sklonište. Donedavno su se mace ipak zbrinjavale u ‘Životnom zovu’ koji je nažalost prije nekoliko
mjeseci izgorio. O broju napuštenih ljubimaca veliku ulogu imaju neodgovorni vlasnici koje svoje ljubimce ne steriliziraju/kastriraju pa se stvara neželjeno potomstvo. Poseban problem nastaje netom prije godišnjih odmora kada se povećava broj napuštenih ljubimaca, govore dalje o razlozima pokretanja projekta iz Graditeljske škole.

Izdvojeni članak
učenik piše u bilježnicu u razredu

U 17 škola PGŽ stiže novi predmet, kreće edukacija nastavnika: ‘Jako nas veseli ovakav odaziv’

Izradili su web stranicu, ali i napravili igračke za ljubimce

A što su konkretno u školi poduzeli? Učenici su sa svojim profesoricama prikupljali vrijedne donacije u obliku hrane, dekica i igračaka te ih odnijeli u udrugu ‘Životni zov’ još prije nego je stradala u požaru. Profesorice i dvoje učenika išle su i na sastanak sa zamjenikom gradonačelnika, Miroslavom Markovićem, koji im je obećao da će se kraja ove godine prenamijeniti zgrada u kojoj je smještena Uprava Čistoće u sklonište za mačke. Učenici su predložili i predstavili ideju hranilišta za mačke koju je obećao razmotriti.

Ono što je posebno zanimljivo je i da je za potrebe projekta u Graditeljskoj pokrenuta i web stranica na kojoj, osim informacija o projektu, posjetitelji mogu vidjeti udomljene ljubimce, riješiti kviz ili složiti puzzle.

– Organizirali smo i akciju skupljanja pomoći udruzi Spas – tiskali smo platnene torbe (mislimo i na okoliš) i izradili igračke za ljubimce. Akcija sakupljanja je održana u našoj školi, a predstavljanje smo održali i na Gradskoj tržnici Varaždin. Osim skupljanja novčane pomoći skupljali smo stare deke, plahte i ručnike koji su udruzi svakodnevno potrebne u velikim količinama, kažu nam iz škole.

Uz to, u školi su izradili i tiskali letak kojim potiču i promoviraju udomljavanje, a ono što je posebno zanimljivo je i da su napravili  nekoliko grebalica za mačke koje će donirati novom skloništu. Konačno, zaštitu životinja potiču i kroz predavanja pa je u školi osmišljeno ono o važnosti udomljavanja, sterilizacije, kastracije i mikročipiranja kućnih ljubimaca.