Biti popularan u srednjoj školi nešto je što su mnogi tinejdžeri u školski danima sanjali, a rijetkima je polazilo za rukom. Fenomen ‘klike’ i popularnosti vidljiviji je u američkom društvu i obrazovnim institucijama, no ne može se ne primijetiti i kod nas. Možda je kul biti popularan u tim godinama, no čini se kako šteti socijalnom statusu nekoliko godina kasnije, tvrdi nova studija.
Tinejdžeri koji su trude ponašati odraslije često u srednjoj školi imaju ono za čim mnogi mladi žude – popularnost. Koliko god im neki njihovi vršnjaci na tome zavidjeli, biti popularan u srednjoj ne donosi uvijek sa sobom dobre stvari, pokazala je nova studija.
Skloni ovisnostima i delinkvenciji
Upravo pripadnici društva popularnih u školi skloniji su nekoliko godina kasnije imati probleme s drogom i alkoholom, kao i sudjelovanjem u kriminalnim aktivnostima u ranim 20-im godinama, pokazalo je istraživanje objavljeno u časopisu ‘Child Development’.
– Dok se ponašanje takozvanih ‘kul’ tinejdžera povezuje s popularnosti, tijekom vremena ti se adolescenti bave sve ekstremnijim aktivnostima kako bi se prikazali ‘facama’ rekao je vodeći autor studije i psiholog na Sveučilištu Virginia Joseph P. Allen.
Ova otkrića dolaze o desetogodišnjeg istraživanja u kojoj su stručnjaci pratili 184 mlade osobe dok su proživljavali godine od 13. do 23.
Status popularnih pojedinaca s godinama opada
Oni koji su s 13 godina pokazivali ‘pseudoodraslo ponašanje’, ono za koje se čini da pojačava popularnost, takvima su i ocijenjeni od strane svojih vršnjaka. Upravo ti ‘kul klinci’ svoje su kolege impresionirali kroz romantično ponašanje (ljubljenje i dodirivanje) te devijantne radnje, poput uništavanja tuđeg ili vlasništva svojih roditelja, sitnu krađu i slično. Također u takva ponašanja pripada i povezivanje s fizički atraktivnijim prijateljima.
Kako su godine prolazile, takve stvari sve su se manje povezivale s popularnosti. Štoviše, dogodilo se upravo suprotno. Pseudodraslo ponašanje razvilo se u veće probleme i status nekada popularnih individua jednostavo je pao.
U 20-ima teško pronalaze prijatelje
– Adolescenti u tim trenucima od manjih formi delinkvencije napreduju do ozbiljnijih akata kriminalnog ponašanja kako bi impresionirali barem dio vršnjaka, tvrde autori studije.
Do 22. godine ‘kul’ klinci već su se mučili pri stjecanju prijatelja, piše Business Insider.
– Takve nekoć popularne osobe postajale su sve manje kompetentne, i socijalno i u svakom drugom smislu, od ‘manje kul’ vršnjaka, sve do perioda kada su već ušli u ranu odraslu dob, rekao je Allen.