Mali se broj studenata ima mogućnost hraniti po restoranima, ili pripravljati obroke od skupih sastojaka. No uz malo truda, a i novca možete se odmaknuti od sendviča s narezanim mesom i sirom ili kuhanja hrenovaka. Oko 15 minuta zajedničkog angažmana vas i vašeg cimera bit će dovoljno za slastan obrok. Donosimo neke prijedloge jela, kako ne biste očajavali za maminom kuhinjom.
Samostalni život ima dosta svojih prednosti, međutim i obveza te odgovornosti. Prestanete vjerovati u magiju koja postoji kod kuće, da kada navečer ostavite neoprano posuđe, ujutro nakon buđenja ono bude oprano. Tako ne postoji niti magija da kada dođete s fakulteta kući, jelo bude pripravljeno. Ukoliko ste prosječan student koji se nema mogućnost hraniti u restoranima i pripremati jela od skupih sastojaka, donosimo nekoliko prijedloga za brze i jeftine obroke.
Tjestenina sa sirom
Za ovo jelo potrebni su vam sastojci tjestenina, maslac i parmezan. Prokuhate tjesteninu, zatim ju procijedite i na nju stavite maslac. Nakon što promiješate ovu laganu smjesu pospete ju parmezanom. Vrećica tjestenine u prosjeku je od 5 do 7 kuna, maslac od 250 grama je nešto iznad 10 kuna, međutim može poslužiti za više ovakvih obroka, a vrećica parmezana od 40 grama je 6-7 kuna. Vrijeme priprave nije nikako dulje od 15 minuta.
Riža s gljivama i tikvicama
Riža se kuha oko 15 minuta, prema uputama koje su najčešće napisane na samoj vrećici. U tavi sa strane na maslacu stavite peći tikvice i gljive, koje pri tom posolite. Nakon što je oboje gotovo, istresete rižu koju ste prethodno posuli Vegetom u tavu te dobro promiješate cjelokupni sadržaj. Kilogram riže koji može poslužiti za 3-4 obroka za dvoje je oko 7-8 kuna, tikvice 5-6, a konzervirani šampinjoni primjerice 10 kuna.
Portugalska salata
Ponovno je tjestenina jedan od sastojaka. Nakon što ju skuhate, ohladite je hladnom vodom i zatim dodate tunjevinu, sir nasjeckan na kockice, naribane kisele krastavce, te promiješati s vrhnjem, majonezom i senfom, te dodati začine po želji. Ovakav je otprilike originalni recept salate, no naravno u slučaju da nemate ili ne volite određene sastojke, možete koristiti kukuruz ili grašak, sjeckanu mrkvu ili papriku i slično. Preljevi također mogu biti varijabilni. Sastojci za ovu salatu koštaju nešto više, međutim većina njih se može iskoristiti za pripravu više obroka.
Krumpir sa zeljem i kotletom
Kuhati krumpir desetak minuta, te prije nego će biti potpuno gotov, ubaciti u istu posudu oprano zelje. Budući da zelje samo ispušta vodu, nakon 2-3 minute izbacite vode toliko da sastojci samo ostanu prekriveni njome i dodate suncokretovo i maslinovo ulje te još nekoliko minuta kuhate sadržaj. S druge strane u tavi popržite kotleta po želji i potrebi (pakiranje od četiri komada 20-ak kuna), te eventualno začinite Vegetom ili kojim drugim začinom.
Arrabiata
Poželjno na maslinovo, ali moguće i na suncokretovo ulje na tavi stavite sitno sjeckani luk i samo ga nekoliko minuta pržite, te dodate slaninu, rezanu na kockice. Poslije kratkog prženja dodate paradajz sos uz začine po želji. Kuhani krumpir, riža ili tjestenina sa strane i sa slasnim obrokom možete početi. Sastojci za dvije osobe nisu skuplji od 30-ak kuna.
Jela s roštilja
Problem kod pečenja pljeskavica i čevapćića u stanu je to što se nekoliko narednih dana nemoguće riješiti mirisa roštilja, u kuhinji, a često i okolnim prostorijama. No, jednom u tri – četiri mjeseca organizirati druženje s kolegama, koje će uključivati pečenje mljevenog mesa, sa salatama, kajmakom, ajvarom, svakako je poželjno iskustvo.