Pretraga

Studentica Mihaela ubijena je netom prije svog 21. rođendana: ‘I dalje smatramo da je bila riječ o zataškavanju’

A- A+

Mihaela Berak, studentica Pravnog fakulteta u Osijeku, ubijena je prije točno godinu dana. Netom prije svog 21. rođendana, pod do danas nerazjašnjenim okolnostima. Upucao ju je policajac Marko Smažil, a postupanje institucija, prvenstveno policije, zgrozilo je javnost i Mihaelinu obitelj.

Mihaela Berak | screenshot: HRT

– Uvijek je vjerovala u dobro. Znala je da ima dobro u ljudima. Mislila je da je svijet jedno sigurno mjesto. Bila je puna života, vedrine i borac za pravdu, da one obespravljene – izvede na dobro. Samim time što se uvijek tako trudila svima pomoći, profesorica joj je rekla ti si ženski harambaša – to je bila naša Miha, izrekla je to u emisiji HRT-a Nedjeljom u 2 Jadranka Berak, majka studentice Mihaele Berak.

Postupanje institucija zgrozilo je javnost

Mihaela je ubijena prije točno godinu dana, netom prije svog 21. rođendana. Studenticu Pravnog fakulteta upucao je policajac Marko Smažil, pod još uvijek nerazjašnjenim okolnostima. Postupanje institucija zgrozilo je javnost. Prvo, priopćenje o ubojstvu objavljeno je tek drugi dan, a zatim je PU osječko-baranjska imala je niz kontradiktornih izjava o slučaju. Najprije su objavili kako je policajac slučajno upucao studenticu.

Zatim je ŽDO reklo kako se radi o ubojstvu, da bi na kraju načelnik PU osječko-baranjske, Ladislav Bece izjavio kako je do ubojstva vjerojatno došlo jer se mladi policajac ‘hvalio pištoljem’, ‘zbog lošeg baratanja oružjem’, iako je u tom trenutnu istraga još uvijek bila u tijeku. U međuvremenu su u javnost su dospjele zabrinjavajuće poruke koje je ubijena studentica razmjenjivala s policajcem, na čije je problematično ponašanje upozoravala svoju prijateljicu.

Pola godine od tragičnog ubojstva, u ožujku ove godine, Županijsko državno odvjetništvo u Osijeku podiglo je optužnicu protiv Smažila, a ista je potvrđena u svibnju. Tereti ga se da je 20. rujna oko 22 sata, u nakani da Mihaelu liši života, iz službenog pištolja ispalio hitac i pritom joj zadao tešku i po život opasnu tjelesnu ozljedu, uslijed koje je djevojka preminula na mjestu događaja. Suđenje 27-godišnjem policajcu Marku Smažilu, koji je u međuvremenu udaljen iz službe, krenulo je u srpnju na Županijskom sudu u Osijeku.

Izdvojeni članak
sud

Krenulo suđenje policajcu zbog ubojstva studentice: Suci i odvjetnici odlučili sjednicu zatvoriti za javnost

‘Ovo ćemo vam stalno čitati i podsjećati vas na bešćutnost policije’

Zbog ovog tragičnog događaja i postupanja institucija prosvjedovalo se diljem Hrvatske. U Osijeku je nakon tragedije nastala neformalna inicijativa građanki i građana pod nazivom ‘Kava za ženska prava’, poslije i udruga za ženska ljudska prava i razvoj demokracije Adela kao prva osječka feministička udruga.

– Naša udruga Adela nastala je kao rekacija na ubojstvo Mihaele, ali i način na koji je policija komunicirala s javnosti. Rekli su da se Mihaela sama ubila, da ju je ubio sigurnosni metak, da ju je Smažil slučajno ubio dok je čistio pištolj… i posljednje, čega se drže već godinu dana je izgovorio načelnik policije Ladislav Bece, citiram: Policajac se hvalio novom futrolom, pokazivao je, vadio pištolj, streljivo, vraćao, repetirao… i u jednom trenutku, najvjerojatnije zbog lošeg baratanja oružjem, došlo je do opaljenja i streljivo je pogodilo mladu djevojku. Ovo ćemo vam stalno čitati i podsjećati vas na bešćutnost policije koja nikada javno nije izrazila sućut roditeljima i obitelji niti javno izrazila žaljenje. I ne, nisu nas uvjerili da se radilo o nespretnoj komunikaciji. Mi i dalje smatramo da je bila riječ o zataškavanju, ne samo ubojstva nego i načina na koji policija dobiva posao, riječi su Maje Celing Celić iz udruge Adela.

Podsjeća i da će se za nekoliko dana održati drugo ročište suđenja Smažilu, koje je zatvoreno za javnost. Isključenje javnosti je zatražila Jasmina Bošnjak, zamjenica osječkog županijskog državnog odvjetnika, uz opravdanje da se tako nastoji zaštiti osobni život žrtve. Prijedlog je podržao i odvjetnik optuženog, Dražen Srb, koji je naglasio da time želi zaštitu i optuženog policajca, a ne samo zbog žrtve. Sve je odobrio i sudac Mladen Radičević.

– Znači li to da će ubojstvo opravdati intimnim odnosom? Jer je bio ljubomoran, posesivan, jer se htio osvetiti? Ništa od ovoga ne može biti olakotna okolnost za ubojstvo žene zato jer je žena – femicid. Tražimo transparentno suđenje i primjerenu kaznu za ubojicu. Tražimo promjene hrvatskoj policiji jer se kao građanke i građani u svojoj državi želimo osjećati sigurno, poručuje Celing Celić iz Udruge Adela.