Harvard Grant studija uhvatila se istraživanja koje je trajalo 75 godina, u kojem se istraživalo kako ljudi stare i mijenjaju se, što cijene kako vrijeme prolazi, te što je ono što nas zapravo može učiniti sretnima i ispunjenima.
Kako bi se otkrila prava formula za sretan i ispunjen život, bilo je potrebno pratiti živote kroz nekoliko desetjeća. Grupa istraživača s Harvarda uhvatilo se toga problema, te sastavila studiju koja je trajala 75 godina, a odgovorila je na pitanja o tome kako starimo, što najviše smatramo vrijednim kako vrijeme prolazi, te što je ono što nas može učiniti sretnima i ispunjenima. Istraživači su sakupljali podatke ispitanika o raznim aspektima njihovog života, a zaključci su univerzalni. George Vaillant, psihijatar koji je vodio istraživanje, otkrio je pet glavnih lekcija.
Ljubav je zaista jedino što je važno
Iako se čini očitim, nije zato manje važno niti istinito. Ljubav je ključ sretnog i ispunjenog života. Prema Vaillantu, dva su stupa sreće: jedan je ljubav, dok je drugi sposobnost suočavanja sa životom tako da ne odbacujemo ljubav. Također tvrdi kako je najvažnije otkriće studije činjenica da su veze i odnosi najbitnije stvari u životu. Možete imati uspješnu karijeru, novac i dobro fizičko zdravlje, no bez podupiranja i ljubavi ne bismo bili sretni. ‘Sreća je kočija: ljubav je konj.’
Nije sve u novcu i moći
Postizanje veće moći i zarađivanja više novaca ne vodi do više sreće. To ne znači da poslovni uspjeh i novac ništa ne znače, no oni su samo mali dijelovi puno veće slike, jer njihova se vrijednost smanjuje kada pogledate puni kontekst života.
Bez obzira na to kako započnemo život, svi možemo postati sretniji
Jedan od ispitanika imao je malo vjere da će u životu biti zadovoljan, a isto tako, imao je i najmanje mogućnosti, piše Huffington Post. Prije toga pokušao je samoubojstvo, no na kraju života, on je bio jedan od najsretnijih. Vaillant tvrdi da je tome razlog to što je većinu života proveo tražeći ljubav.
Povezanost je ključna
‘Sreća je povezanost, a što više povezanosti ostvarite u raznim područjima života, to bolje’, kaže Vaillant. Studija je otkrila kako su čvrste veze najvažniji prediktor životne sreće. Kako život teče, veze postaju sve važnije. One utječu i na duljinu života, smanjene razine stresa i sveukupno bolje fizičko i psihičko zdravlje.
Izazovi i perspektive koje oni daju mogu vas usrećiti
Put od nezrelosti do zrelosti, tvrdi Vaillant, je vrsta kretanja od nacrisoidnosti do povezanosti, a veliki dio te promjene ovisi o tome kako se nosimo s izazovima. Mehanizmi kojima se nosima s izazovima imaju važan efekt na društvenu podršku i općenito zadovoljstvo. Tajna je u zamjeni narciosoidnosti i fokus na vlastite emocionalne oscilacije i percepcije problema.