Knjige su izvor mudrosti i informacija. Sve do 15. stoljeća i Johannesa Gutenberga u Europi su se prepisivale rukom. No izumom tiskarskog stroja revolucionarizirala se njihova proizvodnja te su se počele tiskati u milijardama primjeraka. Donosimo vam najtiskanije i najčitanije knjige svih vremena.
Kinezi su već u 6. stoljeću koristili rezbarene drvene ploče za umnožavanje tekstova, a 700 godina kasnije su pokretna metalna slova služila za tiskanje tekstova u Koreji. Ipak sve do 15. stoljeća u Europi su se knjige prepisivale rukom, što je bio dug i mukotrpan posao. Takvoj je praksi na kraj stao Johannes Gutenberg izumivši tiskarski stroj što je uvelike olakšalo širenje znanja tijekom plodonosne renesanse.
Eksplozija tiska koja je uzrokovana tim revolucionarnim izumom pridonijela je opismenjavanju, ali i knjige i samo znanje učinila dostupnima širokim masama. U početku, što ne iznenađuje, tiskana su ponajviše djela vjerskog sadržaja, a enciklopedije i reakcionarne knjige su štampane ‘pod krinkom noći’.
Danas, u vrijeme digitalnih medija predviđa se smrt dobroj staroj tiskanoj knjizi, no i dalje deseci, a možda i stotine milijuna knjiga svakodnevno izlaze iz tiska. Neka djela, u duhu potrošačke kulture, preko noći postanu hitovi, a onda isto tako brzo nestanu sa scene. S druge strane postoje knjige koje su bestselleri već tisućama godina.
Biblija, Kur’an i komunistički manifesti
Popise najčitanijih, pa čak i najtiskanijih knjiga treba uzeti uvjetno. O tisku su tek posljednjih 50-ak godina informacije provjerljive, a o čitanosti nikada neće ni biti. Taj se segment pokušava povezati s prodajom, no pouzdanost te varijable pada u vodu uzmemo li u obzir činjenicu da se pojedine vjerske knjige i manifesti ne prodaju već dijele.
Bez obzira na kategorizaciju jedno je jasno – najtiskanija i najčitanija knjiga u povijesti je Biblija. Poruka Božja izrečena u 66 knjiga tiskana je u brojci koja ovisno o izvorima varira između 3 i 4 milijarde primjeraka. Ovo djelo koje je pisano tjekom 16 stoljeća samim tim je i najčitanija knjiga u povijesti.
Što se rasprostranjenosti tiče, najbliže Bibliji je došla ‘mala crvena knjiga’ Mao Zedonga koja služi kao svojevrstan komunistički manifest, a sadržava citate velikog vođe. Ona je tiskana u više od 800 milijuna primjeraka no na popisima najčitanijih se često ne nalazi jer ne postoje podaci o njenoj prodaji. Razlog tome se krije u činjenici da se knjiga citata uglavnom dijelila.
U istu kategoriju spada još muslimanska sveta knjiga Kur’an i kineski riječnik Xinhua Zidian sa sredine 20. stoljeća koji su tiskani otprilike u pola milijarde primjeraka.
Čarobnjaci, vilenjaci, prinčevi i pokoji vampir
Kao što sam već napisao, oko ovog popisa se vodi dosta polemika i podaci se u bazama razlikuju no po svemu sudeći septologija o Harryju Potteru tiskana je u 400 milijuna primjeraka te na taj način ulazi u top 5. Ipak, ovaj podatak je osporavan jer nije riječ o jedinstvenom djelu. Što dalje odmičemo na popisu to se informacije više razlikuju.
No usporedimo li podatke sa Squidooa i Wikipedije možemo stvoriti koliko toliko preciznu sliku. Tolkienova trilogija Gospodar prstenova je tiskana u 200-ak milijuna primjeraka kao i Exuperiev Mali princ i Dickensovo djelo A Tale of Two Cities (samo na Wikipediji se spominju, u drugim izvorima ne).
Book of Mormon, djelo mormonskog duhovnog vođe iz 19. stoljeća Josepha Smitha navodno je otisnuto u 150 milijuna primjeraka, ako je vjerovati informacijama s britanske Wikipedije, a isti izvor sličnu brojku navodi i djelo kraljice krimića Aghate Christie Deset mali crnaca.
Da fantasy i religijska pitanja najviše zaokupljaju čitateljsku pažnju potvrđuje činjenica kako se pri samome vrhu nedugo nakon objavljivanja nalaze i Sumrak Saga te Da Vincijev kod Dana Browna.
Brazilac i Anna Frank
Daljnje rangiranje zbog neslaganja u podacima postaje besmisleno i vrlo neprecizno, no ipak ćemo spomenuti imenima kojih djela se barata u takvim podjelama. Brazilski spisatelj Paolo Coelho se po Squidoou našao na vrlo visokom petom mjestu sa svojim Alkemičarem, no Wikipedia ga svrstava tek na 17. mjesto s 65 milijuna primjeraka. Slična je situacija i s knjigom Misli i postani bogat Napoleona Hilla i remek djelom Zameo ih vjetar, a podaci i položaj Dnevnika Anne Frank se ovisno o izvorima još i više razlikuju.
Među najtiskanijim djelima u povijesti svoje mjesto nalaze još Kronike iz Narnije, Lovac u žitu, Lolita, Hobit i mnogi drugi.
Top 10 najčitanijih knjiga u povijesti
1. Biblija – između 3 i 4 milijarde
2. Maovi citati (‘mala crvena knjiga’) – oko 850 milijuna
3. Kur’an – oko 500 milijuna
4. Xinhua Zidian – oko 500 milijuna
5. Harry Potter – 400 milijuna
6. Gospodar prstenova – 200 milijuna
7. Mali princ – 200 milijuna
8. A Tale of Two Cities – 200 milijuna
9. Alkemičar – 65 milijuna
10. Misli i postani bogat – između 30 i 85 milijuna
* top 10 je formiran kombinirajući i uspoređujući podatke iz dva nezavisna izvora i ne mora biti sasvim točan