Pretraga

Suprotno uvriježenim mišljenjima, profesori ne vole ići na maturalce

A- A+

Nije tajna koliko srednjoškolci iščekuju maturalac, u koju god zemlju išli. Za njih je to idealna prilika za putovanje s prijateljima i kolegama, bez nadzora roditelja te za zabavu i istraživanje gradova i zemalja u koje putuju. No, profesori se ne bi složili s njima. Naime, za njih su maturalci jako stresna putovanja, što i ne čudi, jer su odgovorni za učenike i za sve što se na maturalnom putovanju dogodi. Janja Banić, ravnateljica Prve gimnazije Varaždin približila nam je što profesori misle o maturalcima.

healthcenter.uoregon.edu

Svaki srednjoškolac željno iščekuje maturalno putovanje. A kako i ne bi, kada je to, osim prilike za otputovati u inozemstvo, idealna prilika za nesmetano druženje s kolegama bez nadzora i poziva roditelja. Ipak, koliko je srednjoškolcima maturalac san, toliko profesorima može biti noćna mora te ga ne doživljavaju ni približno na način kao maturanti. Za njih je to daleko stresnije putovanje. Zato profesorima maturalac i nije neko putovanje na koje ‘drage volje’ odlaze, a Janja Banić, ravnateljica Prve gimnazije Varaždin kaže kako bi najviše voljeli da na maturalce iz svakog razreda ide po jedan roditelj, zaštitar i liječnik, no ističe kako to, nažalost, nije moguće.

Izdvojeni članak

Kad vas starci ispraćaju na maturalac

‘Predrasuda je da profesori zarađuju na maturalcima’

– Roditelji, osim u slučaju djece s posebnim potrebama, ne žele ići na maturalna putovanja da ne bi smetali djeci, što pokazuje kako su svjesni da je ponašanje djece sasvim drugačije, nego pred njima. Maturalna putovanja su velika obveza, psihički i fizički naporna, spavanja ima vrlo malo i to sa strahom i na smjene. Kada bi profesori odbili ići na maturalna putovanja, bili bi omraženi među učenicima i roditeljima, kao što je već bio slučaj u našoj školi kada su upravo roditelji inzistirali da djeca idu na izlet, te prozivali školu zašto im to ne omogući. Naime, tada je bila riječ o razrednom izletu, ističe Janja Banić.

Ona tvrdi i da je predrasuda da profesori zarađuju na maturalcima jer postoji stroga zakonska procedura odabira destinacija, agencija i cijena od strane povjerenstva, u kojem sudjeluju i roditelji i učenici, nije samo ‘pro forme’. Kaže kako se to mora poštivati te da u njihovoj školi sasvim sigurno nema nikakvih drugačijih ‘dogovora’. Profesori imaju plaćen maturalac samo zato jer djeci treba prisustvo odrasle i punoljetne osobe, a kaže kako se nitko drugi toga ne želi prihvatiti te da nisu imali inicijativu da umjesto profesora na put djecu vode, primjerice, roditelji. Banić tvrdi i kako profesorima to ionako nije u opisu posla.

Izdvojeni članak

Ravnatelji škola tvrde da maturalce neće pomicati za vrijeme nastave iako bi cijene bile upola povoljnije

Maturalci mogu biti i opasni

Svakako nije lako kontrolirati velik broj srednjoškolaca, a osobito u stranoj zemlji gdje svatko od njih želi na svoju stranu te ima vlastite afinitete i želje, a i očekivanja od maturalnog putovanja. Koliko maturalno putovanje može biti opasno, nažalost smo imali priliku vidjeti nedavno kada je srednjoškolac iz Delnica poginuo na maturalcu u španjolskom Loret de Maru. Ne moraju učenici biti problematični da bi se nesreća dogodila, a to tvrde i profesori.

– Naši učenici, načelno, ne rade velike probleme i vrlo su kooperativni. Profesori se dogovaraju, definiraju se pravila ponašanja, ali i kompromisi kojih smo svi svjesni da ih trebamo raditi uz veliku pažnju. Nismo imali slučajeva sa drogama, a alkohol se, nažalost, ipak konzumira u većim ili manjim količinama, ali nema pretjeranih ekscesa niti po tom pitanju kod naših učenika, ističe Banić te dodaje kako su učenici poslušni te surađuju s profesorima na maturalcu.

Izdvojeni članak

Tragedija na maturalcu: 17-godišnjaka iz Delnica usmrtio pad s dizalice u Lloret de Maru

Roditelji često sugeriraju da se učenicima da slobodnog vremena

Ravnateljica tvrdi i kako se učenici vesele druženju unutar razreda, novim mjestima s obzirom da neki učenici rijetko putuju te iskustvima. Kaže kako su vedri i dobro raspoloženi, a kasnije se sjećaju maturalca kao najljepšeg doživljaja do tada.

– Naši su gimnazijalci znatiželjni, te vole čuti i vidjeti sve što mogu u mjestu u kojem se nalaze, a vrijeme za zabavu, pod određenom kontrolom, im profesori uvijek omoguće. To je, zapravo, taj kompromis, kaže Banić te dodaje kako je nemoguće da su učenici uvijek u pratnji profesora jer dvoje kolega prati 30-ak učenika.

Dodaje kako profesori omogućuju učenicima slobodno vrijeme i jer im roditelji sugeriraju da im daju malo vremena za samostalno razgledanje destinacija ili ako žele vidjeti nešto što ostatku učenika i nije zanimljivo.

– Postoji plan i program od kojeg se ne odstupa, oni to znaju, a u vrijeme kada su slobodni, ukoliko se nešto počne događati, imaju brojeve mobitela svojih profesora. Na kraju krajeva, to su učenici od 17 ili 18 godina, oni se i kod kuće samostalno kreću, izlaze, sa daleko više slobode nego na maturalcu, završava Banić.