Šustar učenicima: ‘Morate biti glasni. Jedan vid demokracije su i prosvjedi’
Ekipa NoveTV i Ministar Šustar nastavljaju s obilaskom škola, a tom prilikom ministar odgovara na neka vrlo zahtjevna pitanja hrvatskih školaraca. Ovoga su puta posjetili srednju školu u Glini gdje su se požalili kako učenici putnici ne mogu sudjelovati u vannastavnim aktivnostima, ali ih je zanimalo i zašto se iz proračuna tako malo izdvaja za školstvo.
Srednja škola u Glini ima zaista dobro organizirane izvannastavne aktivnosti. U školskoj knjižnici djeluje filmska skupina, debatni klub te crveni križ. Ali, značajan dio učenika ove aktivnosti ne može koristiti.
Učenici putnici ne mogu sudjelovati u izvannastavnim aktivnostima
Nekim učenicima koji putuju prijevoz do škole ide samo dva puta, imaju priliku u određeno vrijeme dovesti se do škole, te u određeno vrijeme napustiti školu. Smatraju da tako nemaju jednake uvjete kao i oni koji žive u gradovima te ne moraju izdvajati vrijeme na put do škole.
– Mi smo ograničeni u bilo kakvim izvannastavnim aktivnostima, u bilo čemu što bi se odvijalo poslije škole ili prije škole zato što imamo određeno vrijeme kada dolazimo i to je to, rekla je učenica Maja.
Druga se učenica požalila i kako su autobusne linije vrlo loše organizirane, te kaže kako njena prijateljica koja se školuje u Topuskom autobusom može samo do obližnjeg mjesta Viduševca, a zatim djevojka do kuće mora pješačiti još duga dva i pol sata. Ministar im je odgovorio kako je i on nekada pješačio do škole.
– Kad sam ja išao u osnovnu školu ja sam, ja mislim, pješačio nekih 6 kilometara, tako nešto. Ne govorim ja da se sad moramo vratiti u ta vremena. Nego relativno kratkom razdoblju je napravljen veliki pomak, kazao je Šustar.
Iako su zamalo učenici ostali bez subvencije za prijevoz početkom ovog mjeseca, Šustar je kazao kako su sredstva takva kakva jesu i da u Ministarstvu rade na tome da najpotrebitijima sredstva i dalje ostanu netaknuta.
‘ U Francuskoj u srednjim školama, kad se bilo što dovede u pitanje oni izađu na ulice’
Jedna je učenica pitala zašto se toliko malo proračunskih sredstava izdvaja za obrazovanje, s čime se složio i ministar.
– Jako smo, jako smo tu u lošoj poziciji. I sad je ideja ta se to bitno poveća. Na vama je da gnjavite nas, a da ja onda gnjavim premijera i da onda on gnjavi gdje treba gnjaviti. Ali morate biti glasni. Recimo vaši kolege u Francuskoj u srednjim školama, kad se bilo što dovede u pitanje onda oni izađu na ulice, rekao je Šustar.
Na to ga je novinaraka upitala poziva li on to učenike da prosvjeduju.
– Ja se toga ne bojim, ja se toga iskreno ne bojim. Jedan vid demokracije su i prosvjedi. Ako je netko buntovan onda bi to trebali biti vi, to ne znači samo se buniti, ali to je isto tako dio demokracije, kaže ministar.
Zabrinjava i činjenica da nakon što su upitani tko je zadovoljan sustavom obrazovanja, niti jedan učenik nije digao ruku. Za nezadovoljstvo su ju podigli gotovo svi u dvorani.
17 predmeta u gimnazijama je previše
Jedan je od razloga i taj što smatraju kako je obujam gradiva preširok i kako im je 17 predmeta previše.
– Imamo primjer naše čitanke koja ima otprilike 300 stranica, udžbenika od 150 stranica i radne bilježnice od 50 stranica što čini 500 stranica. Uz tih 500 stranica imamo 13-ak lektira, ispričao je jedan učenik.
Ministar Šustar se složio s tim kako je obujam preširok i kako treba naći načina da se to suzi, po uzoru na svjetska i europska iskustva.
Kaže kako izbornost mora biti veća, što se i predviđa novom reformom.
– Tih sedamnaest predmeta, pa ja mislim da se vi nakon dva mjeseca više ničeg ne sjećate, kaže Šustar.
I ove je učenike kao i u prethodno posjećenoj školi zanimalo zašto informatika nije obavezan predmet.
– Informatika kao zasebni da, ali pod uvjetom da ne bude 18 predmet, nego da će ići na kakvo takvo rasterećenje, odgovorio im je ministar Šustar.