Svaka peta mlada osoba želi odseliti iz ove županije, vlastima dali preporuke što trebaju popraviti
Svaka peta mlada osoba ne vidi budućnost u Primorsko-goranskoj županiji, a polovica njih još ne može procijeniti planiraju li ostati u njoj. Pokazalo je to istraživanje ‘Tko pita mlade’ u kojem je sudjelovalo 182 mladih. Mladi su vladajućima predložili podršku kroz financiranje projekata i događanja, poticanje na volontiranje kroz kolegije na fakultetima te uređenje sportskih igrališta ili drugih mjesta za druženje.
Budućnost u Primorsko-goranskoj županiji ne vidi 21 posto ispitanih mladih, polovica njih još ne može procijeniti planiraju li ostati u njoj, dok bi u njoj svakako voljelo ostati njih 30,2 posto. Pokazalo je to istraživanje ‘Tko pita mlade’ čiji je cilj bio utvrđivanje razine političkog i građanskog djelovanja mladih osoba s područja Primorsko-goranske županije. Konkretno, u online upitniku ovog proljeća sudjelovalo je 182 mladih, a još s petero njih provedena je fokus grupa.
Mladi žele da se urede sportska igrališta, poboljšaju materijalni i kadrovski uvjeti u školama, napravi više mjesta za druženje
– Više od polovice ispitanih osoba su kao probleme s kojima se trenutno suočavaju naveli brigu za budućnost u smislu posla i karijere (61 posto) i brinu me ispiti i faks (54,4 posto). Oko trećine mladih osoba kao probleme navodi da imaju neku ideju, ali ne znaju od kuda da krenu ili pronađu novce (33,5 posto), teško im je doći do vlastitog stana (29,7 posto) te ih brinu ocjene u školi (28 posto). Dio ispitanih osoba navodi poteškoće s mentalnim zdravljem (24,2 posto) te da nemaju gdje provoditi slobodno vrijeme (21,4 posto). Po jedna osoba navela je sljedeće probleme: usamljenost, vlastita prava i sigurnost, prometne gužve, nema noćnog života, briga o smjeru u kojem ide vlast, problemi oko osamostaljivanja, manjak vremena za aktivnosti te neizvjesna budućnost, stoji u izvješću projekta ‘Ri Connect’ u kojem sudjeluju Centar tehničke kulture Rijeka, Udruga Delta i Grad Rijeka.
U fokus grupi mladi su rekli da im treba dati do znanja kako je njihovo mišljenje važno te su predložili nužnu podršku lokalne zajednice kroz financiranje projekata i evenata, poticanje na volontiranje kroz kolegije na fakultetima ili kao jedan od uvjeta za dobivanje stipendije, uključivanje u klubove ili udruge. Mladi u anketi pak su za poboljšanje života mladih u Primorsko-goranskoj županiji predložili više mjesta za druženje, više događaja i aktivnosti za mlade, edukacije i informiranje mladih o mogućnostima, promocija sadržaja za mlade, aktivnije uključivanje mladih u političke procese te slušanje i uvažavanje mladih. Nadalje, naveli su mogućnost za zaposlenje, priuštivo stanovanje, subvencioniranje smještaja, olakšavanje stjecanje nekretnina, osiguravanje boljih uvjeta za studente i učenike, poboljšati materijalne i kadrovske uvjete u školama te urediti sportska igrališta.
‘Rezultati istraživanja koristit će se za kao preporuke za donositelje odluka’
Oko 56 posto mladih istaknulo je da se političari i političarke bore za interese mladih malo, ali nedovoljno. Samo dvije osobe izdvojile su da se političari bore za interese mladih. Nešto malo više od polovice ispitanih ne vjeruje političarima i političarkama, a niti jedna mlada osoba nije izjavila da im u potpunosti vjeruje. Polovica ispitanih glasala je na parlamentarnim izborima ove godine, dok trećina njih nije jer još nisu bili punoljetni. Tek 15,9 posto nije glasalo i oni kao razloge navode da nisu bili u gradu u kojem imaju prijavljeno prebivalište, odnosno da nisu promijenili lokaciju na vrijeme ili su dobili pogrešne informacije. Oko 70 posto mladih planira glasati na lokalnim izborima u svibnju. U samoj anketi najviše osoba koje sudjeluju borave na području Rijeke te studiraju ili pohađaju srednju školu.
– Rezultati istraživanja koristit će se za kao preporuke za donositelje odluka i smjernice za daljnje kreiranje programa i projekata neformalnog obrazovanja u cilju povećanja političke pismenosti mladih i veće građanske participacije na području Primorsko-goranske županije. Glavno ograničenje istraživanja je nereprezentativnost uzorka. Broj ispitanika je zadovoljavajući (182), no vidljivo je da nisu obuhvaćena sva obilježja mladih od 15 do 30 diljem PGŽ-a, piše u izvješću.
Istraživanje je pokazalo da su mladi odlično ili vrlo dobro upoznati s vijećima učenika, školskim volonterskim klubovima i studentskim organizacijama. No, mladi su loše upoznati sa savjetom mladih – konkretno, 79,7 posto mladih nikada nije čulo ili je loše upoznato sa Savjetom mladih Primorsko-goranske županije. Mladi nisu upoznati ni s dječjim gradskim vijećem. Najviše mladih sudjelovalo je u aktivnostima poput volontiranja, doniranja i potpisivanja peticije. Cijelo izvješće možete vidjeti ispod. Napomena: ako vam dokument nije vidljiv, osvježite stranicu.