Pretraga

Treba li uvesti državne stipendije za srednjoškolce? ‘Nekim učenicima je to biti ili ne biti’

A- A+

I dok država studentima slabijeg socio-ekonomskog statusa godišnje dodjeljuje 12.000 stipendija, takva stipendija Ministarstva obrazovanja, s izuzetkom one za romsku nacionalnu manjinu, ne postoji za učenike slabijeg socio-ekonomskog statusa. U posljednjoj epizodi našeg podcasta o obrazovnim nejednakostima govorili smo i o toj temi.

učenje stipendija potprora

Ilustracija: Unsplash

Obrazovne nejednakosti bila su tema posljednje epizode našeg podcasta u kojoj su gostovali Thomas Farnell iz Instituta za razvoj obrazovanja i Eli Pijaca Plavšić iz Foruma za slobodu odgoja. U Hrvatskoj nema svako dijete jednaku priliku pristupiti obrazovanju i uspjeti u njemu. Veliku ulogu igra i socio-ekonomski status obitelji iz koje dolazi, budući da i u osnovnim i srednjim školama postoje brojni tzv. skriveni troškovi obrazovanja.

U svojim preporukama za srednje škole navode kako bi obrazovne vlasti  trebale osigurati ravnomjernu regionalnu dostupnost udžbenika, prijevoza i smještaja te stipendija za učenike iz skupina u nepovoljnom položaju. I dok država dodjeljuje 12.000 stipendija studentima slabijeg socio-ekonomskog statusa, stipendija koju bi dobivalo više tisuća socio-ekonomski ugroženih učenika ne postoji.

– Isto kao i sve i to ovisi o tome tko je osnivač škole ili koja lokalna zajednica ima kakav afinitet prema čemu. Primjerice, Grad Zagreb ima brojne stipendije za učenike srednjih škola koji dolaze iz različitih skupina, znači imate posebno stipendije za učenike, pripadnike romske nacionalne manjine, učenike koji imaju neki oblik invaliditeta, deficitarna zanimanja i slično. Međutim, to sve lokalne zajednice nemaju. Te stipendije su u nekim učenicima stvarno biti ili ne biti doslovno, dakle učenicima romske nacionalne manjine vrlo često to određuju hoće li ići srednju školu ili neće, tako da ta usklađenost na razini države bi bila poželjna. Poželjno bi bilo, ali opet nisu sve općine i gradovi u Hrvatskoj jednako bogati da bi si to mogli priuštiti, navela je Pijaca Plavšić.

Čitav podcast pogledajte na našem YouTubeu ili Spotifyu: