Pretraga

U 16 naših gradova prosvjedovalo se zbog ubojstva studentice: ‘Policija ne štiti žene od nasilja’

A- A+

Dva mjeseca nakon tragičnog ubojstva studentice Mihaele Berak u Osijeku, građanke i građani okupili su se proteklog ponedjeljka na ulicama 16 gradova diljem Hrvatske kako bi simbolično i s pijetetom tražili pravdu za Mihaelu, njezinu obitelj te sve ostale žrtve femicida. Hicem iz pištolja policajac Marko Smažil ugasio je jedan mladi život, a ženske organizacije ističu kako ovaj slučaj ukazuje na ozbiljne probleme u sustavu zaštite žena od rodno uvjetovanog nasilja.

Povod akcije ‘Sigurnost i povjerenje za žene’ , organizirane uoči Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, bio je traženje pravde za ubijenu Osječanku Mihaelu Berak, djevojku koju je prije točno dva mjeseca ubio policajac u svom stanu. To je još jedan u nizu pokazatelja nefunkcioniranja sustava u zaštiti žena od rodno uvjetovanog nasilja na svim razinama, ali i niz propusta u postupanju policije. Zbog toga je zatraženo da država preuzme odgovornost i poduzme konkretne korake u zaštiti žena od nasilja, strože procedure za procjenu policajaca i zabranu nošenja oružja kući nakon dužnosti.

Mirni prosvjed održan je u Zagrebu ispred Ministarstva unutarnjih poslova, a održali su se i u Zadru, Trogiru, Šibeniku, Rijeci, Osijeku, Splitu, Belom Manastiru, Pakracu, Vukovaru, Virovitici, Bjelovaru, Karlovcu, Korenici i Malom Lošinju. Organizatori akcije naglašavaju da su uočeni brojni propusti u postupanju policije te zahtijevaju odgovornost za sve uključene. Osim toga, traže se i izmjene zakonskih rješenja vezanih uz sankcioniranje femicida.

Trenutni zakon izjednačava femicid s vožnjom bez karte u tramvaju

Centar za ženske studije navodi kako je slučaj ubojstva Mihaele Berak pokazao nefunkcioniranje sustava u zaštiti žena od rodno uvjetovanog nasilja na svim razinama. Cijeli niz propusta u postupanju policije dobro je poznat javnosti.

– Postojeće politike i zakoni ne štite žene od nasilja. Policija ne štiti žene od nasilja. Državne institucije ne štite žene od nasilja. To dovodi do eskalacije nasilja i u konačnici do ubojstava žena. Simboličkom javnom akcijom ‘Sigurnost i povjerenje i za žene’ žene traže od Hrvatske države da preuzme odgovornost i poduzme konkretne korake za zaštitu žena od nasilja, navode iz Centra za ženske studije.

Dodaju kako, po trenutnom prijedlogu Vlade RH, ovo teško ubojstvo žene ne bi bilo tretirano kao femicid, baš kao ni slučajevi poput onih zbog kojih obilježavamo nacionalni i međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama i borbe protiv femicida (brutalna ubojstva sutkinje i odvjetnice na sudu u Zagrebu i ubojstvo 14 studentica iz Montreala). Zakon o zaštiti od obiteljskog nasilja, osim što ne obuhvaća sve oblike rodno uvjetovanog nasilja, pa tako ni femicid, nanio je ženama strašnu štetu tretirajući nasilje nad ženama kao prekršaj, izjednačavajući ga s vožnjom bez karte u tramvaju.


ČETIRI ZAHTJEVA PROSVJEDNIKA:

  • donošenje zakona koji će regulirati sve oblike nasilja nad ženama, uključujući femicid i staviti sankcioniranje nasilja nad ženama isključivo u kaznenu sferu;
  • donošenje Nacionalne strategije koja uključuje sve oblike nasilja nad ženama, u skladu s Istanbulskom Konvencijom i s predviđenim sredstvima za provedbu u državnom proračunu;
  • uvođenje novog kaznenog djela femicida kao ubojstva žene zbog njenog roda;
  • strože procedure za procjenu policijskih službenika te zabranu nošenja oružja izvan dužnosti.

 

Izdvojeni članak
policijski auto i slika od inicijative kava za ženska prava

Mirno okupljanje zbog ubojstva studentice u Osijeku: ‘Želimo javno govoriti o nasilju nad ženama’

Šmazil, koji je mijenjao nekoliko verzija priče, još uvijek u zatvoru

Podsjetimo, smrt studentice Mihaele Berak potresla je Hrvatsku, a javnost je podjednako uznemirilo i postupanje osječke policije u tom slučaju. Ubio ju je 28-godišnji policajac Marko Smažil kojeg je policija najprije teretila za teško kazneno djelo protiv opće sigurnosti na štetu 21-godišnjakinje. Iako je počinitelj isprva tvrdio da je počinila samoubojstvo, osječka policija kasnije je ustvrdila da se radi o ubojstvu, navodeći da je Šmazil slučajno opalio metak u Mihaelu dok je kod kuće čistio pištolj.

Međutim, DORH je svejedno podignuo optužnicu za ubojstvo, dok je Smažil mijenjao nekoliko verzija o tome što se dogodilo u stanu u kojemu je Mihaela preminula, poput toga da je hitac ispaljen dok je bio u kupaonici, a kada je nazvao 112 tvrdio je kako nije ni pucao. Ipak, Index.hr dobio je potvrdu iz DORH-a kako je Šmazil još uvijek u zatvoru, a da, prema Protokolu o zajedničkom radu policije i državnog odvjetništva u kaznenim predmetima, policija sama odlučuje o postupanju prema tom slučaju.

Izdvojeni članak
transparent n akojemu piše 'čiju ćete smrt sljedeću zataškati?'

Građani ponovno izlaze na ulice zbog ubijene studentice: Traže odgovore policije

Femicid će biti prepoznat u novom kaznenom zakonu

Marin Piletić, ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, tim je povodom izjavio u ponedjeljak kako će novim izmjenama kaznenog zakona sustav bolje rješavati obiteljsko nasilje i nasilje nad ženama.

– Vlada je pokrenula proceduru izmjena čitavog seta zakona te u odredbe zakona ulazi teškog kazneno djelo ubojstva žene, dakle femicid, izjavio je Piletić nakon sjednice Vijeća za djecu.

Dodao je kako od izmjena očekuje osnaženje sustava, kako sudbene vlasti tako i sustava Ministarstva unutarnjih poslova i socijalne skrbi. Kazao je kako će se novim izmjenama poboljšati komunikacija kako bi sve službe bile pravovremeno obavještene čim se detektira nasilje u obitelji. Također, izjavio je i kako Vlada formira alimentacijski fond kako ne bi morala ponovno biti viktimizirana i kako bi se država obračunala sa nasilnikom bez da ugrozi egzistenciju drugom roditelju i djeci.