Početkom 19. stoljeća u izoliranom dijelu istočnog Kentuckyja živjela je obitelj Fungates čiji su potomci imali plavu kožu. Plava bolest, pod nazivom methemoglobinemia, je nastala nepodobnim križanjem gena što je vodilo smanjenju sposobnosti transmisije kisika u krvi, prenosi Daily Mail.
U 19. stoljeću u izoliranom području Appalachia u Kentuckyju počela su se rađati djeca koja su imala plavu kožu. Bolest poznata kao methemoglobinemia je stanje kada je smanjena sposobnost pojedinca za transmisiju kisika u krvi, zbog čega je krv takvih osoba tamnija te koža vidno obojana u plavu boju.
Otkrivena tajna plave obitelji
Tajna plave obitelji Fugate otkrivena je 1958. godine kada je jedan od njihovih potomaka, Luka Combs, vodio suprugu u bolnicu čiji su liječnici bili fascinirani njegovom bojom kože. Danas je ova vrsta oboljenja jako rijetka.
– Obitelj Fugate vjerojatno je imala nedostatak enzima ‘cytochrome-b5’ poznatog i kao reduktaza met-hemoglobina, koji je vjerojatno odgovoran za recesivno prirođenu methemoglobinemiju, izjavio je dr. Tefferi hematolog iz klinike Mayo u Minnesoti.
Lijek je djelotvoran samo jedan dan
Ljudi normalno imaju manje od jedan posto met-hemoglobina, vrstu hemoglobina koji je izmijenjen tako da se oksidira pa je beskoristan u
dovođenju kisika u krv. Ljudima kojima razina met-hemoglobina naraste više od 20 posto srce radi abnormalno, podliježu napadajima pa čak i smrti. Na razini između 10 i 20 posto osoba može imati plavu kožu bez ikakvih drugih simptoma.
Znanstvenici su pokušavali pronaći lijek za ovu
specifičnu bolest. Otkrili su sirup koji sadrži određene kemijske otopine koje pretvaraju krv u normalnu crvenu boju što dovodi i do promjene u boji kože. Problem je u tome što je djelotvornost ovog lijeka kratkotrajna, točnije samo jedan dan.