U ovoj državi djeca će u školu kretati godinu ranije nego dosad, nisu svi zadovoljni najavljenim planom
Švedska od uvodi veliku reformu u svoje škole – učenici će u školu polaziti godinu ranije nego do sada, sa šest godina. Vlada je najavila svoj plan da obveznu predškolu za šestogodišnjake zamjeni dodatnom godinom u osnovnoj školi. Iako ga podržava i prethodna vlada, plan je naišao na brojne kritike.
Djeca u Švedskoj će od 2028. godine počinjati školu sa šest godina, godinu ranije nego sada. Vlada je najavila planove da zamijeni obveznu predškolsku godinu za šestogodišnjake dodatnom godinom u osnovnoj školi, čime se odmiče od učenja temeljenog na igri, prenosi The Guardian. Vladajuća koalicija desnog centra najavila je plan prije predstavljanja proračuna za 2025. godinu, a on potječe još iz vremena prethodne vlade i pa ga podržavaju i lijevi Socijaldemokrati.
Švedski ministar obrazovanja Johan Pehrson rekao je da se ‘škola mora vratiti osnovama’. Zamisao je, navodi, da učenici imaju bolju priliku razviti osnovne vještine poput čitanja, pisanja i računanja te postići zadane ishode u nastavi. Iz Socijaldemokrata navode da podrška stranke ovisi o održavanju ravnoteže između učenja i igre, te da bi prva godina trebala biti svojevrsni ‘most između predškole i škole.
No, nižu se i nešto oštrije kritike na ovaj plan. Kritičari navode da je on kontra istraživanja koja pokazuju da na razvoj djece najpovoljnije utječe okruženje koje potiče učenje kroz igru. Takvo im učenje, tvrde protivnici plana Vlade, omogućuje da istražuju, stvaraju i razvijaju se kroz igru. Sindikalni vođe strahuju da bi ovaj potez mogao ostaviti mnoge specijalizirane predškolske učitelje bez posla.
– Guranjem šestogodišnjaka u formalnije školsko okruženje riskiramo gubitak ključnih metoda temeljenih na igri koje su pokazale da potiču razvoj djece. Ovo nije samo pedagoška preferencija: studije potvrđuju da je igra temeljna za rano učenje i razvoj ključnih vještina poput jezika i rješavanja problema, kaže Christian Eidevald, sveučilišni profesor ranog dječjeg obrazovanja na Sveučilištu Södertörn, prenosi The Guardian.
Neki stručnjaci bili su pozitivni prema planu. Johannes Westberg, profesor na Sveučilištu Groningen u Nizozemskoj, rekao je da ovaj potez ima smisla i da će švedsko školstvo više uskladiti s ostatkom Europe. Podsjetimo, plan hrvatske Vlade je uvesti obvezno devetogodišnje obrazovanje kroz uvođenje obvezne predškole. Kurikul predškole nedavno je prošao kroz javno savjetovanje, a naišao je na veliki otpor dijela stručnjaka za rani predškolski odgoj i obrazovanje.