Pretraga

U splitskoj školi pojavio se svrab: Liječnica opisala kako ga roditelji mogu uočiti

A- A+

Osnovna škola Sućidar obavijestila je ovih dana roditelje da se u školi pojavio svrab. Detaljno su opisali i način na koji s ona prenosi te koji su sve simptomi. Liječnici navode da bolest neće posebno ugroziti djecu, da su postojeće terapije učinkovite, ali da je potrebno zaustaviti širenje.

Ilustracija: Pexels

Na web stranici Osnovne škole Sućidar u Splitu izašla je informacija o tome da se kod nekoliko učenika te škole pojavio svrab. Riječ je o kožnoj bolesti praćenoj snažnim svrabom i crvenilom na koži.

‘U slučaju oboljenja dijete ne dolazi u školu’

Kako su detaljno opisali roditeljima, bolest uzrokuje grinja, mali člankonožac, nevidljiv oku, koji se vrlo lako prenosi izravnim duljim fizičkim kontaktom s čovjeka na čovjeka ili preko zaražene odjeće, ručnika ili posteljine.

– Bolest ćete, ako se pojavi, kod svog djeteta prepoznati jakim svrabom nakon čega će se pojaviti crveni osip na mjestima grebanja i češkanja  Osjećaj svraba pojačava se po noći i u toplijem prostoru, pa bolest po tome možete prepoznati i prije izbijanja osipa, ako se dijete češka dok spava, naveli su iz škole.

Roditelje su zamolili da, ako kod djeteta uoče češkanje ili grebanje koje ne prestaje, odmah kontaktiraju liječnika i ne šalju dijete u školu dok ne provjere radi li se o svrabu.

– Liječnik će prepisati potreban lijek i objasniti što sve treba učiniti kako bi bolest bila izliječena. U slučaju oboljenja dijete ne dolazi u školu pa vas molimo da se u tom slučaju strogo držite uputa liječnika dok traje mogućnost prijenosa bolesti na ostale učenike. Isto vrijedi i za braću i sestre jer ukoliko jedan član obitelji dobije svrab postoji velika vjerojatnost pojave i kod ostalih članova obitelji. Molimo vas također da upozoravate svoje dijete da ne oblači odjeću drugih učenika (npr. jakne) i što manje koristi stvari drugih učenika, izbjegava fizičke kontakte (hvatanje za ruke, doticanje ramena, glave i sl.) i redovito pere ruke. Škola provodi redovite mjere dezinfekcije školskih prostora i radnih površina učenika, stoji u vrlo detaljnoj obavijesti OŠ Sućidar.

Izdvojeni članak

[Aplikacija tjedna] Jeste li u riziku od spolne bolesti i sve o spolnom zdravlju saznajte na jednom mjestu

‘Moguće da će biti još slučajeva, ali brzo ćemo to zaustaviti’

Kako je za Dalmatinskiportal.hr rekla ravnateljica  Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, Željka Karin, svrab se događa u kolektivima jer se prenosi kontaktom, a nema većih simptoma osim svrbeži.

– Same mjere i terapija su mazanje terapijom protiv svraba. Namaže se od glave do pete, 24 sata stoji pod gelom. Nakon toga se otušira. Mora se oprati sva odjeća, posteljina… Svi ukućani se trebaju tretirati jednom. Kod oboljelih se nakon tjedan dana treba ponoviti terapija za svaki slučaj, kazala je dr. Karin za Damlatinskiportal.hr.

Naglašava da se samo treba spriječiti širenje, ali da je sada situacija pod kontrolom.

– Liječnica je obavijestila nadležne, epidemiolozi prate širenje. Moguće da će biti još slučajeva, ali brzo ćemo to zaustaviti. Bolest neće ugroziti posebno djecu, ali moramo zaustaviti širenje. Okupili smo se tu zbog jednog potvrđenog slučaja i tri slučaja koji su dobili terapiju na temelju kliničke slike. Vidjet ćemo hoće li biti još djece, no svrab će se zaustaviti bez problema. Mi nismo izoliran slučaj u Hrvatskoj, svrab se širi u kolektivima (škole, vrtići). Nije to nikakav problem. Roditelji, da znate, obično svrbež bude na nadlanicama, oko zapešća, oko članaka nogu, na bedrima, donjem dijelu stražnjice i podlakticama, to su tipična mjesta… Ako se jako češu, treba se javiti liječniku, zaključila rekla je Karin za Dalmatinskiportal.hr.