Pretraga

U Zagrebu se gradi novi vrtić: Imat će unutarnji bazen, moći će primiti gotovo 200 djece

A- A+

U Gradu Zagrebu niče još jedan vrtić i to na Borovju. Ovog tjedna pokrenut je postupak javne nabave, a kako je priopćeno iz Grada, moći će primiti 200 djece. Posebnost ovog vrtića je da će imati i mali bazen u kojem će djeca učiti plivati.

Novi vrtić u Borovju | ilustracija: Grad Zagreb

Grad Zagreb izvijestio je da je ove godine pokrenut postupak javne nabave za izgradnju i opremanje novog dječjeg vrtića Borovje na području gradske četvrti Peščenica – Žitnjak.

Novi vrtić moći će primiti oko 200 djece

Ovaj novi vrtić moći će, naveli su, primiti gotovo 200 djece u 14 dnevnih boravaka, a ukupna bruto površina zatvorenih prostora vrtića iznosit će 2.994 m2.

– Ovaj vrtić ne samo da će pružiti prostor za igru i učenje, već će biti primjer napredne gradnje sukladne najmodernijim standardima, rekao je Tomislav Tomašević, gradonačelnik Grada Zagreba, te dodao da će za električnu energiju na krovu objekta biti postavljeni solarni paneli.

Dječji vrtić će uključivati i višenamjenske ateljee i prostore za istraživanje, a jedna od posebnosti objekta je i mali zatvoreni bazen u kojim će se djeca igrati i učiti plivati. Ukupna vrijednost investicije je 9,7 milijuna eura, pri čemu se 80 posto osigurava iz gradskog proračuna, dok će ostatak biti sufinanciran sredstvima NPOO-a, priopćeno je iz Grada Zagreba. Zamjenica gradonačelnika Danijela Dolenec istaknula je daje trenutno u tijeku izgradnja ili prenamjena devet dječjih vrtića, za vrtiće DV Borovje i DV Podbrežje u tijeku je nabava izvođača, a za DV Jarun i DV Sloboština provode se urbanističko-arhitektonski natječaji.

Izdvojeni članak
djeca se igraju u vrtiću, a ispred njih su autići

Uvodimo devetogodišnju školu, a nedostaje vrtića i odgojitelja: ‘Trebamo beneficirani radni staž’

U Zagrebu značajno smanjen broj djece koja su ostala bez mjesta

Podsjetimo i da je prema preliminarnim rezultatima iz lipnja od 9.603 valjanih zahtjeva za upise u vrtiće, inicijalni broj upisane djece bio 7.686, a broj neupisane djece koja ispunjavaju uvjete je 1.917. Prošle godine na inicijalnim rezultatima je upisano 7.140, a neupisane djece je bilo 3.180, dakle broj neupisanih smanjen je za oko 40 posto. Kako stoji na web stranici Grada Zagreba, informacije o eventualnim slobodnim upisnim mjestima za pedagošku godinu 2024./2025. objavit će se 1. kolovoza te ažurirati početkom svakog mjeseca.

Podsjetimo, Hrvatska je jedna od zemalja EU s najmanjim obuhvatom djece u vrtićima i to u idućih nekoliko godina moramo promijeniti pa država kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti dodjeljuje značajna sredstva za dogradnju ustanova za rani predškolski odgoj i obrazovanje. Naime, Europsko vijeće je 2002. godine u Barceloni utvrdilo ciljeve na području ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja (tzv. barcelonske ciljeve) prema kojima bi u zemljama članicama Europske unije programima ranog i predškolskog odgoja trebalo biti obuhvaćeno najmanje 33 posto djece mlađe od tri godine i čak 90 posto djece u dobi između tri godine i polaska u osnovnu školu. Prema javno dostupnim podacima koje su ranije komunicirali iz Vlade, u Hrvatskoj je 2020. vrtiće pohađalo 78,8 posto djece od treće godine do polaska u školu, a taj postotak do 2027. moramo povećati na 90 posto.