VIDEO: Učenice nam napravile frizuru i šminku za maturalnu: Evo što je danas kod mladih u trendu
Tijekom našeg boravka u Puli posjetili smo učenike i učenice u Strukovnoj školi, točnije frizere i kozmetičare. Posjeli su nas u svoje stolice i napravili nam frizuru i šminku za maturalnu. Dali smo im otvorene ruke, odnosno zamolili smo ih da nam naprave što je danas u trendu. Tijekom frizure i šminke razgovarali smo s učenicima o njihovom zanimanju, kako izgleda školovanje frizera, a kako kozmetičara i zašto su uopće upisali taj program.
I dok su neki maturanti već odradili svoje maturalne večeri, neke taj poseban dan tek čeka. Kako bi tog dana izgledali onako kako ste i zamislili, potrebno je da vam frizer ili frizerka napravi frizuru kakvu ste zamislili, da su vam sašili haljinu kako ste htjeli, da vam šminka stoji onako kako ste vidjeli na internetu i da vas ne žuljaju cipele. Za sve nabrojano bit će vam potrebne osobe koje su završile neko strukovno obrazovanje, dakle frizer, krojač, kozmetičar i obućar.
Luana nam je radila frizuru, a Hana šminku
Upravo smo učenike i učenice koji se školuju za frizere i kozmetičare u Strukovnoj školi u Puli zamolili da nam naprave frizuru i šminku za maturalnu. Dali smo im otvorene ruke i prepustili se njihovoj kreativnosti, a učenici su nam napravili frizuru i našminkali nas onako kako je danas u trendu. I dok smo sjedili na stolicama u njihovim praktikumima, istovremeno smo pričali s učenicima o tome kako izgleda obrazovanje za njihovo zanimanje, zašto su upisali taj program i što planiraju nakon srednje škole.
– Ja sam oduvijek znala da želim ovo raditi. Od malena sam voljela raditi frizure i ‘igrati’ se s kosom. Tako da sam upisala ovo jer sam htjela i nadam se da ću ostati raditi u salonu u Puli gdje sam sada na praksi, ondje mi je stvarno super, rekla nam je Luana, učenica 3. razreda frizerstva.
Frizeri u trećem razredu imaju 640 prakse u salonu
Otkrila nam je i kako u trećem razredu imaju najviše sati prakse izvan škole – čak 640 sati, što je dva sata tjedno tijekom školske godine. Ako ne odrade broj sati prakse tijekom školske godine, onda nadoknađuju preko ljeta. I dok nam je Luana radila frizuru za maturalnu, kraj nas je druga učenica vježbala trimanje muške brade.
– Meni osobno je lakše raditi frizure na ženskoj glavi, nego na muškoj. Puno je više kreativnosti kada je kosa duga, a kod muških je to uglavnom šišanje. Sada je popularan taj fade koji će dečki sigurno masovno imati na maturalnoj, ali znaju biti nezadovoljni kada ne ispadne kako su vidjeli na internetu. Onda im treba objasniti da fade ne može izgledati isto na različitim oblicima glave, priča nam Luana.
Smjer kozmetičara u ovoj školi traje četiri godine
Nakon frizure morali smo iz škole otići na izdvojenu lokaciju u praktikum kozmetičara. I sam ravnatelj Ivo Bebek nam je, kada nas je proveo po školi, ispričao kako se oduvijek bore s prostorom jer im trebaju obične učionice za nastavu, ali i praktikumi za svaki smjer. Na drugoj lokaciji dočekali su nas kozmetičari s dvije profesorice, a učenica Hana nam je radila šminku za maturalnu.
– Za mene nije postojao niti jedan drugi izbor srednje škole, samo to sam htjela. Čak više od samog šminkanja volim tretmane lica, oduvijek sam voljela stiskati prištiće i to mi je fora. Ali zapravo volim sve dijelove kozmetičarstva raditi, nekako sam svestrana i ništa mi nije strano raditi, ispričala nam je Hana.
Kako nam je objasnila prije samog šminkanja, šminka za maturalnu večer ne bi trebala biti pretjerana jer su haljine same po sebi već dosta svečane. Stoga nam je odlučila napraviti kombinaciju prirodnog i svečanog ‘looka’.
– Svi misle da je ovaj posao lagan, ali nije to baš tako jednostavno. Treba znati što radiš, ali prije svega treba znati komunicirati s ljudima. Imamo predmet gdje učimo to, ponajviše kako se nositi s neugodnim klijentima. Ono što nas uče je da uvijek moramo biti pristojni, makar je druga osoba prema nama nepristojna, rekla je Hana.
Što su nam Luana i Hana još sve rekle, ali i kakvu su nam frizuru i šminku napravile, pogledajte u videu ispod.