Učenici dviju požeških škola objavili 15.000 slika koje prikazuju ljepote srca Slavonije: Zastao nam je dah
Učenici Tehničke i Obrtničke škole iz Požege snimili su timelapse tehnikom video ‘15.000 slika iz srca Slavonije’, za što su proglašeni najboljim na ovogodišnjem natječaju Ministarstva turizma ‘Promocija i jačanje kompetencija strukovnih zanimanja za turizam’. Kada se govori o turizmu u Hrvatskoj, oči su obično uprte u neke druge regije, no zanimljivim klipom, koji prikazuje prirodne i kulturne ljepote Požege i okolice, srednjoškolci su dokazali da i zlatne ravnice imaju itekakav potencijal.
U projektu je sudjelovalo pet učenika Tehničke škole te četiri Obrtničke škole, a njihove radove su nadzirali mentori Bojan Sikirica te Hrvoje Mikolčević.
S potonjim smo detaljnije porazgovarali o važnosti projekta, tome koje su kompetencije učenici mogli steći, kao i poteškoćama koje su imali prilikom izrade.
Učenici su radom na projektu stekli širok spektar znanja
S obzirom da se spomenuti natječaj u gotovo istom obliku ponavlja iz godine u godinu, u Požegi su u maniri šahovskog velemajstora, ove godine s razradom ideje počeli i prije objave natječaja. Osim što je to značajno za organizaciju posla, važno je i s aspekta da izradu probranih prijavljenih projekata financira Ministrstvo turizma.
– Intenzivniji rad na projektu je krenuo nakon isplate sredstava od strane Ministarstva, a sa prvim snimanjima smo počeli u travnju, a završili u rujnu. Naš projekt je već gotovo tradicionalno partnerski projekt dvaju škola: Tehničke i Obrtničke škole iz Požege, a u istom partnerstvu smo sudjelovali već tri puta. Ove godine je tim Tehničke škole brojao 5 učenika (Borna Perešin, David Vodička, Luka Pamer, Luka Perko i Martina Maras), a tim Obrtničke škole 4 učenika (Anabela Sulić, Marina Svetec, Vinko Matković-Grgić, Antonia Pavić). Mentorirali smo ih kolega iz Obrtničke škole Bojan Sikirica i ja, govori nam profesor u Tehničkoj školi Požega Hrvoje Mikolčević.
Višegodišnja suradnja dviju škola bazira se na dopunjavanju. Svaka od njih obučava školarce za nekoliko zanimanja što kad se spoji, čini pravi stručni tim. A taj stručni učenički tim uz znanja koja već posjeduje, stekne i niz novih.
– Kako je Tehnička škola nositelj projekta, a zapravo nemamo zanimanja izravno vezanih za turizam, obično nastojimo da naš projekt ima veze sa informacijskim tehnologijama ili multimedijom u službi turizma. Ove godine smo se odlučili za izradu timelapse videa, a učenici su naučili dosta toga: osnove fotografije, rad sa profesionalnim fotoaparatima, kamerama i drugom opremom, rad u programima za organizaciju i obradu fotografija, rad u specijaliziranim programima za timelapse (LRTimelapse), rad u programima za video-montažu (DaVinci Resolve). Uz sve to učili su se i grupnom radu i organizacijskim vještinama te produbili znanje stranih jezika, objašnjava nam profesor Mikolčević.
Video je snimljen u verzijama na tri jezika pa bi mogao pomoći afirmaciji turizma u Slavoniji
Osim što je video satkan od 15.000 slika snimljen s pozadinskim objašnjenjima na hrvatskome, snimljen je i na engleskom te njemačkom jeziku, što radu školaraca iz Požege daje potencijal za osvajanje inozemnih turista.
– Naša namjera prilikom osmišljavanja projekta je da on bude usmjeren i prema domaćoj, ali i prema stranoj publici. Sličnu praksu smo imali i u svim dosadašnjim radovima. Koliko smo u tome uspjeli to ćemo tek vidjeti. Idealno bi bilo da smo video dovršili puno ranije pa da možemo dobro ocijeniti njegovu uspješnost kroz broj pregleda i druge povratne informacije, no video je objavljen u zadnji čas pa to za sad nije moguće. Požega i njena okolica sigurno imaju što ponuditi i domaćim i stranim turistima, stvari polako napreduju iako ne brzinom kojom bismo mi to htjeli. Nadamo se da će naš filmić bar malo pomoći turističkoj afirmaciji Požeštine i Slavonije i na domaćem i na stranom tržištu, govori nam profesor Mikolčević.
Na kraju smo se dotaknuli tehnike i teškoća na snimanjima. Zanimalo nas je, zašto timelapse tehnika?
– Već smo napomenuli da nastojimo birati teme prikladne za naše učenike i njihova zanimanja, a jedna od mogućnosti ponuđenih u natječaju je i primjena informacijskih i komunikacijskih tehnologija u turizmu. Jedan od razloga je i to što smo od prije imali većinu potrebnih tehničkih pomagala za izradu takvog filma, no najvažniji razlog su bili filmovi uzori kojima smo se kvalitetom htjeli približiti i koji su nas inspirirali, a to su timelapse filmovi dvojca Mario Romulić – Dražen Stojčić, filmovi Joea Caprea, Petera Jablonowskog i nekih drugih autora. Mnogi od tih filmova svojevremeno su izazvali veliku pozornost i doprinijeli interesu za snimane destinacije, objašnjava profesor u Tehničkoj školi Požega.
Broj od 15.000 slika sam po sebi zbuči fascinantno. No, kao i obično, da biste iskoristili toliku količinu materijala morate ga snimiti duplo više. Drugačije nije bilo ni ovoga puta, a profesor Mikolčević nam je na kraju otkrio i neke od poteškoća, koje ovakvo snimanje nosi, a s kojim su se i sami susreli.
– Iako se film zove „15000 slika iz srca Slavonije“, zapravo smo snimili barem dvostruko toliko, no mnoge su otpale u montaži ili zbog tehničke nesavršenosti. Događalo se i to da na lokaciji u snimanju provedemo sat ili dva za kadar od nekoliko sekundi pa tek sutradan pregledom materijala na računalu shvatimo da npr. nismo isključili autofokus ili da smo napravili neku drugu grešku i da sve moramo ponavljati, zaključuje profesor i mentor nagrađenog projekta, koji možete pogledati ispod.